Kuru Çatal Deredeki Bulgular... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Kuru Çatal Deredeki Bulgular...

wolf_52

Kullanıcı
ustam tekrardan hoş geldin yokluğnuzu hep his etdik, iyiki burdasınz tekrardan.benim naciz ane gördüğm bu kare, bu fotoraf, 3 gen taş, çok özenle yapılıp yerleşdirlmiş olması, üstünde oyması, olması ve etrafındaki aynı parmak oymalarında 3 leme yapmasıdır, ve 3 tanede aynı kara taş üstünde x betimlemsinin de olduğdur, yemini var, para varsa burda olması kanati uyandırıyor bana , 3 gen kaynın altı ya bir girşe götürecek yada ufak bir şey verme ihtimali var, şüpeli gördüğm yerleri soru işreti koydum rabbim muhafak eylesin saygılarım la....

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
katılan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. işaretin çokluğu ,bu kadar da bir yerde sıralı olabilirmi düşüncesi biraz tereddüt oluşturmuş. yoksa eminimki hepiniz,burada mezar oda bulgularını ve küçük oymaların mezar verdiğini biliyorsunuz. çağlayan benzeri kademelerin önlerinden ,girişli ,hepside bir birinden bağımsız. bir kaç nokta mevcut.bir iki tanesini işaretleyeceğim ama benim esas amacım ,mezar odaları yakınlarında olma ihtimali olan müjde veya kasa diye adlandırılan ,son zamanlarda ,bilhassa ersan ustamızın sıkça değindiği bu konuya biraz katkı yapmaktı. ytoksa bilirsinizki,ben bunları ayrı ayrı çok daha detaylı paylaşırdım. dikkat çekmek istediğim,herkesin merakını celbeden kasa yerleri.

ikinci oymanın çizdiğim kısmı açık.... üzülerek misafirlerim geldiğini bildirip kesmek zorundayım. inşaallah akşama devam ederiz.

wolf_52

Kullanıcı
ustam 2 soru işreti yaptım ben kasa olrak şüpe etdiğim yerler, değerlendirin birde kendinzce saygılarım la...

ikizceli

Kullanıcı
hepiniz bilirsinizki açık kısmın önünden başlar. üste görülen kısma birinci sol kısma ikinci odası uzuyor.sol kısım doğu. dere asi ustamızın işaret ettiği gibi kuzeye akıyor. girişleri arazi yapısınada uygun olarak ağırlık kuzey. şimdi kısmızıya çizdiğim yere dikkat ediniz. buda yakın çekimi,
tam odanın yanı. resim biraz silik çıkmış ama dikkat edilirse,hatları belirgin. işte birinci kasa yeri.

yine burada iki odalı kaya mezar odası. eminimki lacivert hocamız çekimser kalsada ,hepiniz bu kısımdan başlangıcı olduğu kanaatine varmıştır.
diğer çizmediklerim ve paylaşmadıklarımda,kademelerin ön alt kısmından girşli olup bazıları yztak üzerinde bazıları asi ustamızın işaret ettiği gibi araziye doğru yapılmış. ama toprak kısmın altlarına da kaya blok halinde devam ediyor.bu üstteki yapıtların üzerinde ünyeli uıstamızında işaret ettiği gibi,

burası ikinci kasa olarak hazırlanmış. bütün alan içinde ,onca kaya mezar odası olmasına rağmen iki yerde tespit ettim.
değerli tespitiyle beraber,özellikle üstlerinden tırmalayarak bir kaç kez horasan testi uyguladım.
ikiside fıkır fıkır kaynıyor. başka hiç bir olasılığa yer bırakmayan bir tarzda.
buraya hangi yöntemle bakılırsa bakılsın,ikiside beni açsana kardeşim der gibi.
ama işin gerçeği hiçte öyle değil. son test olarak üzerlerinden bir miktar bir kaç parça alarak biraz açığına götürüp değerli tespiti yaptım. ne oldu biliyormusunuz,
bana sessizce, horasanı tanıyor ve testiyle emin oluyorsun.horas olduğumuz doğru lakin içlerimizdeki pul gibi parlakları görüyormusun, işte değerli veren çekimi bu katkılarımız veriyor. bizler kasa şeklinde hazırlandık ama malzeme konulmadan kapatıldık gerçeğini haykırdılar.
ve o kadar emindimki,çünkü ayni kabartma ve üzerinde oyması olanın benzerinin kasa olarak açılmış örneğide mevcuttu. eğer son testi yapmamış olsaydım,az malzeme vereceğine rağmen resmi kazı düşüncesine başlamıştım bile.
kısaca anlatmak istediğim yeterli tecrübeye haiz olmayan arkadaşlarımızın, bu tür yerlerde yanılmaları boşa emek vermeleri kaçınılmaz .bu işlerde bilinenlerden ,çok daha bilinmeyenleri olduğu gerçeğini bilmeliyiz.
çok üyemiz tahmin ediyorumki ersan ustamızın paylaşımlarından kasa meraklısı oldu.:D
tespitlere haiz değilsek ,mutlaka ehliyetli gördüğümüz güven duyulan birine baş vuralım.
konuya ersan ustada fikirlerini yazsın istiyorum. çünkü ayni durumlarla karşılaşmış olabilir.
çalkaya ustam,köpek izini bilmiyorum. ama üstte güzel bir düzlük var. daha yukarsıda tepe. çocukluğumuzda ağırlık ağaçlıktı. her taraf fındık dikildi. belki çakıl yığmaları varsa ,çalışmalarda düzlenmiş olabilir.

METİN

Kullanıcı

İKİZCELİ DOSTUMSİZİN RESİMLERİNİZE
BEN TEK RESİMLE ÇÖZÜME CEVAP VERMEK İSTEDİM
bu resme bakarak envarenin nereye saklandığı
hakkında size ufak bir ip ucu umarım işinize yarar

ikizceli

Kullanıcı
ay

İKİZCELİ DOSTUMSİZİN RESİMLERİNİZE
BEN TEK RESİMLE ÇÖZÜME CEVAP VERMEK İSTEDİM
bu resme bakarak envarenin nereye saklandığı
hakkında size ufak bir ip ucu umarım işinize yarar
saygıdeğer metin ustam,öncelikle katılımına sonsuz teşekkür ederim. bu kısma sadece açığından başlayarak, değerli tespiti yapmaya çalıştım. alttan yukarı çıkarken yönlendiği ilk yer oldu. sonra biraz yukarı çıkarak baktığımda resimde görülen ikinci yeri verdi. bende doğal olarak bu iki yeri incelediğimde, sığ bir derinlik ve horasanlı olduğunu gördüm. en son teste malzeme konulmadığını görünce,moral bozukluğu oluştu ve arkama bakmadan uzaklaştım.
değerli fikirleriniz elbette bizler içi,n önemli. arazi aile topraklarımız içinde. kısmet olursa fındık sezonunda bir daha fikirleriniz doğrultusunda titiz bir inceleme yapmaya çalışırım.
sağlıcakla afiyetle kalınız.

ikizceli

Kullanıcı
Ustam emegine saglik oncelikle kasa bos cikmasina uzuldum ustam testi nelerle yaptiniz birde icinden cikan ve degerli olayini saglayan pullu parlak sey kristal taslarmiydi
sevgili suikast, aslında yazdım ama bir daha tekrarlayayım.
önce değerli verdi. ikinci aşama ikisi farklı 40 -45 cm arası boşluk. üçüncü aşama horasan testi. yüzde yüz horasan.
son olarak üzerlerinden bir miktar bir kaç parça alıp ,açığında baktığımda ,tam olarak belki rengini izah edemeyebilirim ama metalik görünümlü parlak gri veya gümüşe benzer bir yapıda karışım gördüm ve ayni üzerindeki çekimi ,o parçalar açıkta verdi. yani üzerlerinden aldığım bir kaç parça arazi üzerinde baktığımda değerli veriyor. bu tespiti bentonit dahil ,bir çok farklı sistemle baktım hep değerli verdi.
burada amacım bentoniti işe yaramaz ilan etmek değil,bilakis bazı durumlarda yetersiz kaldığını anlatmaktır. halbuki çok mineralli yerlerde kesinlikle minerali görmediğini müşahede etmeme rağmen, bu ne türlü bir madense bunu direk değerli kabul ediyor.
umarım anlatabilmişimdir.

Üst Alt