kuru dere içinde üç basamaklı taş | Define işaretleri ve anlamları

kuru dere içinde üç basamaklı taş

ibrahim181

Kullanıcı
ustalar kuru bir dere içinde belirli aralıklarla peşpeşe dikilmiş 7 ad taş var ilk taşta üç basamak var

üş basamaklı taştan sonra yaklaşı 10m bu taş var üzerinde yatay bir Y var ve bir kaç oyma çizgiler var

üçünçü taşın tam tepesinde 6cm uzunluğunda oyma bir çizgi ve küçük bir murç izi var
dördüncü taşta ise resimde pek beli olmuyor 4 ad küçük oyuk 2 oyuk çizgiyle birbirine bağlı oyukların altında yatay bir çizgi bu çizginin önündede dikey bir çizgi direk taşın dibine iniyor
ve buda eson taştaki işaret yani 7. taş 5. ve 6. taşta işaret yok yanlız 5. taşla birlikte yere V harfi çizilmiş yani yere taşlarla v harfi yapılmış bu işaretler doğu batı istikametinde işaretli olan taşlar derenin kıvrımlarına bırakılmış diğer iki taş sa iki kıvrımın arasındaki düz yere bırakılmış. biraz karmaşık bir durum umarım anlatabilmişimdir saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:

ibrahim181

Kullanıcı
Cevap: kuru dere içinde üç basamaklı taş

buda son 4 taşın fotrafı önünde durduğum taş 4 adet oyuk var 2 si inçe bir çizgiyle bir birine bağlantılı. birde 2. taştaki işaret ve 7. taştaki işaretlerin yapıldığı yön güney 4. taştaki işaretin yapıldığı yön doğu tarfı merdivende doğu batı yönünde. edindiğim yada kulakta dolma duyumlara göre eşkiya işiymiş ne kadar doğru bilemiyorum. özelikle yere taşlarla V yapıldığı için bazı definecilere göre volcan eşkiyasının işareti.

ibrahim181

Kullanıcı

her halde ustalarımın ve arkadaşlarımın açtığım bu konu üzerine yapacakları yorumları yok galiba. yinede herkese saygılar

İRON

Kullanıcı

patika yolu bul.yol ayrımı yada yol birleşimi.
yada derelerin birleştiği veya ayrıldığı yer çok önemli

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı

Güzel bir yer aslında ama sizde çevre fotolarına çekerken biraz daha dikkat,resimler net ve net olmalı ben net göremedim,,,,merdiven kalite olsa bile diğer oymalarda pek kalite göremedim,Resim çekerken uzak taşların duruş şekilleri dahi önemli,daha çok yardımcı olmak isterdim lakin ancak bu kadar.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

sevgili ali kardeşim, bu gün kaç tane konuya girmişsem resimler okadar yetersizki.seninki bir derece yine ama her kaya kısıtlı bir görüş ve tek resim.
ilk basamaklıyı bile cephesinden göremiyoruzki. kendi içindemi yoksa arkaya doğru setli bir alanımı veriyor. bilhassa son iki resmin olayı kendine özgü. bunlarda boşluk tesbiti yapmadınmı. son resimde kayanın sağında zemine yakın oyma ,ön kısmında bir karşılığımvar diyor gibi ama ,bir tam cephesinden birde açığından olsa yüzde yüz emin yazarız değilmi. alttan ikincide ise kayanın solu yukardan aşağı komple alınmış. başka hiçbulgu olmasa dahi bu bana yeter. boşluk tesbiti yaptığını sanıyordum acaba yanılıyormuyum yoksa eminmi olamıyor teyitmi istiyorsun. sağlıcakla ALLAH a emanet ol.

ibrahim181

Kullanıcı

sevgili ali kardeşim, bu gün kaç tane konuya girmişsem resimler okadar yetersizki.seninki bir derece yine ama her kaya kısıtlı bir görüş ve tek resim.
ilk basamaklıyı bile cephesinden göremiyoruzki. kendi içindemi yoksa arkaya doğru setli bir alanımı veriyor. bilhassa son iki resmin olayı kendine özgü. bunlarda boşluk tesbiti yapmadınmı. son resimde kayanın sağında zemine yakın oyma ,ön kısmında bir karşılığımvar diyor gibi ama ,bir tam cephesinden birde açığından olsa yüzde yüz emin yazarız değilmi. alttan ikincide ise kayanın solu yukardan aşağı komple alınmış. başka hiçbulgu olmasa dahi bu bana yeter. boşluk tesbiti yaptığını sanıyordum acaba yanılıyormuyum yoksa eminmi olamıyor teyitmi istiyorsun. sağlıcakla ALLAH a emanet ol.

ikizceli ustam resimlerin yetersiz olduğunu farkındayım elimde başkada resim yok bu resimleri de uzun zaman önce telefonumla çekmiştim arşivimde çıkardım da siteye koydum. konunu özünü gelirsek bu işaret bizim köyün arazisinde bizim köye yabancı biri gelir yaklaşık 18 19 yıl önce bu civarda dere içinde üç basamaklı taşı bulun der bana. ancak bulunmaz bu işareti bu adamın tarifi üzerine defalarca aradım ve sonunda işareti buldum. emin ol ustam bir defaya mahsus çubuk tutmuşluğum var ada ortadaki taşın dibini aldı zaten alanda 7 taş var ortadaki yanı 4 cü taşın dibi işlem yapmadım öylece kaldı havaların ısınmasıyla siz ustalarımın vereceği fikirlerle alanda cidi bir işlem yapacağım saygılar buda merdivenin önden çekilmiş fotusu öndeki karalamayı yanlışlıkla yaptım

Moderatör tarafında düzenlendi:

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

sevgili ali,bölgede değilsin demekki.bu kayanın verdiklerini resimden okumak gerçekten zor.beyaz renk oluşu tam anlaşılmasını engellediği gibi yapılış tarzıda buna etken.detaylar yön olarak sağlı ve sollu olarak kafa karıştırır cinsten.buda eşkıya düşünceni doğrular tarzda. yerinde olsa ihtimaller değerlendirilerek elbette ulaşılır.
alt kesim bir kabartma ile ayrılır gibi. tamamıda bir üçgen şeklinde. sivri kısım sola işaret etmeli.sanırım doğu kısmı olmalı.
sağ bitimine baktığımızda hafif hilalimsi bir kesim görüyoruz,karıştırılmış kısım.bu veride benim tarafımıda es geçmemen gerek diyor.
kendi alanı dikkatlice incelenmeli.
komple baktığımızda ise beni araziye oturtman uyarlaman gerekir diyor.bende bir tarafım yüksek bir tarafım düşük yani kademeli bir sırt var. açığından bakıldığında,bir hayvanın baş kısmı biraz yüksek arka kısmı nasıl düşükse tıpkı ona benzer. sonra arazi arkaya meyilli iner. at olsa üzerine oturacağın yer senin için ne ifade eder,bir bak.anlayamazsan iki bak anlayıncaya tesbit edinceye kadar. sonra işaretli kayama dön önce bir setli kademe sonrada ikinci setli kademe ama birinciden daha belirgin daha hacimli. bunları geçerek yanıma inersin.şimdi sevgili ali kardeşim anlatmaya çalıştığım bu sırtı biliyormusun,çıkartabildinmi. önemli bulgusuda burda olacak. gittiğinde bakarsın inşallah.sağlıcakla.

Deathless01

Kullanıcı

Tas uzerindeki cizgileri bulundugun bolgeye gore oturt. o cizgiler bir yol,dere yada akarsuyu anlatiyor.Bunu en iyi sen teyit edebilirsin.Cizgileri bolgeye oturttugun zaman hersey belli olacaktir zaten.Saygilar....

ibrahim181

Kullanıcı

sevgili ali,bölgede değilsin demekki.bu kayanın verdiklerini resimden okumak gerçekten zor.beyaz renk oluşu tam anlaşılmasını engellediği gibi yapılış tarzıda buna etken.detaylar yön olarak sağlı ve sollu olarak kafa karıştırır cinsten.buda eşkıya düşünceni doğrular tarzda. yerinde olsa ihtimaller değerlendirilerek elbette ulaşılır.
alt kesim bir kabartma ile ayrılır gibi. tamamıda bir üçgen şeklinde. sivri kısım sola işaret etmeli.sanırım doğu kısmı olmalı.
sağ bitimine baktığımızda hafif hilalimsi bir kesim görüyoruz,karıştırılmış kısım.bu veride benim tarafımıda es geçmemen gerek diyor.
kendi alanı dikkatlice incelenmeli.
komple baktığımızda ise beni araziye oturtman uyarlaman gerekir diyor.bende bir tarafım yüksek bir tarafım düşük yani kademeli bir sırt var. açığından bakıldığında,bir hayvanın baş kısmı biraz yüksek arka kısmı nasıl düşükse tıpkı ona benzer. sonra arazi arkaya meyilli iner. at olsa üzerine oturacağın yer senin için ne ifade eder,bir bak.anlayamazsan iki bak anlayıncaya tesbit edinceye kadar. sonra işaretli kayama dön önce bir setli kademe sonrada ikinci setli kademe ama birinciden daha belirgin daha hacimli. bunları geçerek yanıma inersin.şimdi sevgili ali kardeşim anlatmaya çalıştığım bu sırtı biliyormusun,çıkartabildinmi. önemli bulgusuda burda olacak. gittiğinde bakarsın inşallah.sağlıcakla.

ikizceli ustam sanki araziyi görmüşsünde bana tarif ediyorsun dediklerinin aynısı var benim çumuklarım ikinci kademinin bitiminde tespit yapmıştım. dediğin gibi derenin sol tarafı yüksek sağ düşük sol tarafta dere üç kıvrım yapar kıvrımlar kademe kademe büyüyor hani at benzetmesi yaptın ya aynısı mükemmelsin ustam yüreğine sağlık