Muhteşem zirvede muhteşem bir yer.Yakın bölgeden.

Gitti

Kullanıcı
Dostlar ; orta büyüklükte bir şehir merkezinin arazisi kadar arazide batıda-doguda güney ve kuzeyde yani her yönde olan tuhaf,şaibeli dag bayır neresi varsa cıkıyorum.

Cok ve etkin fotograf yok konuda kusura bakmayın öncelikle.
Çünkü 2 hafta evvel hasta ve üç beş gündür aç halde cıktım bu mevkiye :)
Ancak bu kadar foto vs cekebildim.
Aslında videolarda var onlarıda ekleyebilirim yarına sanırım.

Bu bölgede eskiden ermeni yerleşkesi olan köylerin oldugu geniş arazide.

Bu daglık alanın hemen ilerisinde ise ermeni manastırı olan eski ermeni köyüde var.
Şuan alevi vatandaslar oturuyor.
O köyün ilerisinde diger actıgım konulardaki bölgeler var.

Bu cıktıgım daglık alan ise bir söylenti üzerine gidilipte incelendi.

Burada 6 adet civciv ve tavuk işaretiyle 3 adet dikili kaya ücgen yapıyor ve her kaya üzerinde yuvarlak oyma var dendigi için incelendi.
Lakin bu kayaları bulamadık ancak daha baska şeyler gördük.

Uydu fotografında gördügünüz gibi balık sırtı bir kayalık dagın zirvesinde.Cok dik yamacları var cıkarken kalp krizi gecirme ihtimaliniz var,o kadar zolu bir arazi.

Buraya cıktıgımızda yuvarlak oymaların oldugu o ilk giriş kayayı gördüm fotoda var bakabilirsiniz 2. fotograf.
Sonra bu sırt kayalıklar ileri dogru devam ediyor lakin cok dikler ve kayalıkların arasına yol acılmıs bir adamlık kadar.
Keçi zor tırmanır inanın.

Bir müddet sonra yine tam zirvede kayaya cukur acılmıs.
Bu el yordamıyla acılmıs bir cukur.
Fotoda gördügünüz üzere bi insan rahatlıkla sıgıyor hatta 3 insan da sıgabilir.Derinligi muhtemelen 2 mt civarı.

Karşı taraf ise 1. fotografta gösterdigim gibi batı,güneşin tam battıgı yön.

Bu arazinin ilerisinde bir kale var ve devlet sit alanı listesinde.
Roma dönemine ait oldugu düşünülen büst heykeller bulanlarda olmus dere yataklarında vs.

Bu kayaya oyulmus cukurun hemen dibinde yarım metre var yok bir cukur acılmıs ve küp parcaları cıkmıs.Hemen ilerisinde portakal büyüklügünde taşlar var bir sürü ve ordada onlarca küp parcası var.

Bu cukur için mantık yürütemedim.
Eşkiyanın silah mühimmat deposu gibi birşeymi olabilir diyorum.
Etrafta o oymalar dısında işaret yok.

Bu cukurun hemen dibinde ufak 10 mt karelik bir magara girişi var.Magara derken dogal tamamen.
Orda tavanda ateş yakıldıgına dair is kalıntılarıda mevcut fazlaca.

Son fotograf ise kayalıgın sag ön kısmında kalan ve ermeni manastırı olan köyün hemen üstündeki kayalıklar.
Burada bir mahzen oldugu ve havalandrma deliginden hortum kamera sokuldugu ve iceride heykeller ve lahit oldugu söylendi.Ne derece dogru bilmiyorum ama bu karsıdaki kayalık cok ünlü.
Kale gibidir ve definecilerin salyalarını akıtır.
Hiç çıkmadım oraya.

Vesselam ustalarım bu fakirin bu güzelim cukuruna ne denebilir ve küp parcalarının oldugu yerde devamı olabilirmi.
Ayrıca burası tahmin ettigim üzere eşkiya yerimidir ustalarım?

Kayalıgın diger yanı yani arkasıda ucurum şeklinde.
Videolarıda eklemeye calışıcam yarın nasip olursa.

ersan

Admin
Cevap: Muhteşem zirvede muhteşem bir yer.Yakın bölgeden.

merhaba HITITLI usta bu yere dikat et bu yerde bir mazarin var bu yilan nereye bakiyor cureklenmis .

cantar

Vip Üye

kuş yuvasındaki anneye ve yavrusuna saldıran yılan.....

bence herşey bu dizilmiş kayaların arkasında
ben gelecem dağın bilmem neresinde kayalardan parçalar koparacağım sonra bu kayalara şekil vereceğim sonra bu kopardığım parçaları tekrar birbirlerinin üzerine hayatımı tehlikeye atarak ko.acağım sonra da gidip başka yerde odamı hazırlıyacağım oraya koymak istediğim şeyleri bu kendi ölüm olur ölen yakınım olur bana ait eşyalar olur olur da olur bu mantığa da ters doğayada ters....
bana göre zaten hepten ters onun için ben öncelikle bu yerin arkasının rontgenini çekerdim....

SEVALİ

Kullanıcı

Sayın HİTİTLİ benim gördüklerim bunlar ustalarım daha detaylı açıklamalar yapacaklardır hakkınızda hayırlısı olur inşallah..

cantar

Vip Üye

şu aslan ve üzerindeki yılan ve yuvadaki kartal yavrusu olan şu resimler fotograflar iyi makinalarda çekilse nice ayrıntılar daha fark edilir...

sağ tarafta açılmış alan uzakta olsa fark ediliyor değilmi..

hiç bir aranılan yer işaretinden uzakta asla olamaz.....

Son düzenleme:

Gitti

Kullanıcı

kuş yuvasındaki anneye ve yavrusuna saldıran yılan.....

bence herşey bu dizilmiş kayaların arkasında
ben gelecem dağın bilmem neresinde kayalardan parçalar koparacağım sonra bu kayalara şekil vereceğim sonra bu kopardığım parçaları tekrar birbirlerinin üzerine hayatımı tehlikeye atarak ko.acağım sonra da gidip başka yerde odamı hazırlıyacağım oraya koymak istediğim şeyleri bu kendi ölüm olur ölen yakınım olur bana ait eşyalar olur olur da olur bu mantığa da ters doğayada ters....
bana göre zaten hepten ters onun için ben öncelikle bu yerin arkasının rontgenini çekerdim....

Ustam bu kayalık en dikkat cekici olanı zaten.
Lakin elimi süremedim.
Cünkü bir adım asagısı dik yamac ucurum.
Bizde dızdıblak cıktık oraya maalsef.
Alamet bir yer.
Bu kayanın üzerine ve işaretledigin kısımlarına cıkmak cok zor ama denemeye deger tabiki.

Ayrıca ustam o 2 mt derinlikteki geniş oyulmus cukur icin neler düşünemmiz gerekir?
Ve etraftaki portakaln büyüklügünde harfiyat taşlar içinde?

Yarım mtreyi bulmayan derinliklerden cıkmıs onlarca güzelim küp lere ait parcalarıda var :S

Gitti

Kullanıcı

şu aslan ve üzerindeki yılan ve yuvadaki kartal yavrusu olan şu resimler fotograflar iyi makinalarda çekilse nice ayrıntılar daha fark edilir...

sağ tarafta açılmış alan uzakta olsa fark ediliyor değilmi..

hiç bir aranılan yer işaretinden uzakta asla olamaz.....

Ustam makina cep teldi ama nomalde hd video filan ceken bi *****.
Ben o zirvede hasta ve kac gündür ac karnınayken ancak bu kadar cekebildim :)

İnş yeni fotolarla daha net bir konu acarım gidebilirsem.
Şimdilik geel yorumlar alarak bir dahaki gittigimde daha dikkatli olmayı planlıyorum.

Bir sonraki tepeyede cıkıcam inş gittigimde.