Neden Define Bulamıyorsun? Yazan @Sedegor | Sayfa 24 | Define işaretleri ve anlamları

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı
hurûf-u mukatta
Havaş ilmi yada remil ilmiyle ilgili terkipler var ama dinen ne kadar doğru yada günah mıdır bilemediğimden eklemedim
Konuda Hurufu mukattaya deginme sebebi Havvas yada benzeri ilimlerle Terkip yada fevk yapılması yönünde değildir. Ledun ise Havvas ve türevi ilimlere benzemez. Ben şahsen terkip ve vefke karşı bir insanim. Dua istediğini Allahtan dilemek için yeterlidir. Iyilige kullanıyorum kötülük için uğraşmıyorum diyenden dahi uzak durun. Kimin nasıl niçin yaptığını bilmediğiniz işler imandan eder. Iyi bir şey gibi gordugun belkide buyudur sihirdir buda Haramdır. Feleğin tekerine çomak sokulmaz Çomak soktum sanan olur ama bilmezki Cark zaten öyle dönecekti . Burda olan çomak sokmak ısteyene olur.

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı
esselamünaleykum
Ancak her şeyi bilen her şeyi bilir…
- Bazı sûre başlarındaki “ hurûf-u mukatta” âyetler zâhir ilimlerden bildiğimiz “ π ” veya “ e “ sayıları gibi ledünnî bir
ifade olabilir mi? Anlamaya irfan gerek…
- Her konu her mecliste görüşülmez, meyhânede ilahi, camide de türkü söylenmez!..
- Algılama ve anlamanın sınırları vardır ki herkese göre değişir, hikmetini Yaratan bilir… Bir köpek havlıyor, bir kuş ötüyor, yanardağ püskürüyor, bir yıldız kayıyor v.d.. Bunların hikmetini anlayamıyorsun, senin algı sınırlarının dışında çünkü. Sonsuz oluşumlardan da hiç haberin yok. Ama her oluşum birbiriyle ilintilidir ve hikmet hikmet içindedir, her oluşta bir gizli hikmet vardır, bunu bil yeter!..
- Namaz sonunda tesbih çekiyoruz. Bir keresinde tefekkür ettim; Subhanallah eksiksiz, noksansız her şeyi yaratan her şeye malik olan yani akla gelen gelmeyen her çeşit eşya ve kavram O’ndan… Elhamdülillah derken ürperdim, bu çeşitlilik içinde beni yarattıklarının en şereflisi olarak halk ettiğini düşünüp Yüce Rabbime sonsuz hamd ederim diyerek minnet duydum… Yaratılan her nesneyi benim önüme serdi ve bana akıl ile iradeyi lutfetti, dahası “hilafetini” bahşetti… Hiç yaratılanla Yaratan kıyaslanabilir mi? Asla… Ürperdim titredim en büyük ve tek büyük O’dur… Ohalde gönülden ihlasla söyleyelim yürekten Allahuekber , ve tesbihim bir anlam kazandı, kulluğum bilinçle dile geldi…
- Allah sana yȃr ise dünya sana kȃr olur,
Dünya malı yȃr ise ahret sana dar olur…
- Düşündüm; insanlık tarihinde zaman içindeki birikimlerle bilgi düzeyimiz gelişmekte ve olgunlaşmakta, önceki “doğru”lar zamanla değişebilmekteler. Zâhir ilimlerdeki gelişmelerle bugün daha önce bilinemeyen veya yanlış bilinenler, değişmekte ve daha doğru olana ulaşılmaktadır. Fizik, kimya, biyoloji, astronomi v.d. ilimlerde deneylerle “doğru”ya yaklaşmak zamana koşut olarak artmaktadır. Bir çok somut örnek verilebilir. Aklıma gelen bir örnek geçen yüzyılda zararlı görülmeyen sigara bugün ölümcül bir zararlı olarak biliniyor… Zâhir ilimlerdeki evrimsel gelişmeler, benzer şekilde, soyut alanda özellikle din anlayışı ve “doğru”larının da irdelenmesini düşündürüyor. Din konusunda insanoğlu kadar eski inanç sistemleri dinler tarihinde anlatılmaktadır. Tarih boyunca insan evrim geçirmekte, aklını kullanabilmek ve deneylerden sonuç çıkarmakta giderek gelişmektedir. Yani beşer denen canlı türünden aklını öne çıkaran “insan” olmaktadır. Semavî dinler işte bu aklını kullanabilen insanlar için yaratıcı Yüce Allah tarafından peygamberler vasıtasıyla gönderilmiştir. Zaman içinde basit din kuralları en mükemmel olan İslamî değerlerle kemâle erdirilmiştir. Dini “doğru”lar Kur’ân-ı Kerimde zikredilmiş ve Hz. Muhammed (sav) tarafından hayatta örneklendirilmiştir.
Sonuç olarak zâhir ilimlerdeki en son bilgiler en doğru bilgiler olmaktadır. Benzer olarak din konusunda da en son peygamber
(Hatem-ül Enbiyâ) en doğru din kurallarını Allah (cc) adına getirmiş ve uygulamıştır. Bize düşen “doğru” yoldan ayrılmamaktır… En doğrusunu Allah(cc) bilir…
AMENNA her şeyi Allah bilir. Ve kulu sadece Onun bildirdiği bilmesini istediğini bilir. Konuda bazı hesaplardan bahsetmissek bu bir hesap olup sonucuda tahmindir. Örnek Ibnul Arabi bu hesaplarla 700 yıllık Osmanlı nasıl kurulacak nasıl yıkılacak kimler tarafından olacak hep yazmıştır. Osmanlı 623 yıl değil Arabinin dediği gibi 700 yıl devran sürmüştür. Devaminida yazmıştır . Şimdi yanildiği yerler varmidir dersek çok az yada hiç yok gibi bir sonuç çıkar. Hesap başka şey bu hesap var diye de kimse iddia edemezki Her şey bilinir bu hesapla diye. Tahminden ötesi yoktur. Şimdi hesap ettik zaten seçim hazirana gelmiyor 14 mayıs bu hesapta kazanacak ta belli ama bu hesabın sağlaması seçimden sonra 😕 kısacası tahminden bahsediyoruz ve iki şikli Siyahmi Beyazmi, gecemi gunduzmu gibi bu siklar bu hesabin kilit noktasida 2027 ...olmuyor açık bu kadar iışte :( ve sadece rakamların dansı llim de ister sen iister tahmin. Kimse Ledun var diyemez bu ledun da diyemez. Zira Onu lutfedende Allahtir bizede vermez o sevyede değiliz eksik insanız çünkü. Sigara içen adamdan ne olur :( mekruh muş lan ne mekruhu bildiğin haram ışte

Son düzenleme:

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Sonucta bu ilimleri allah isteyene verir , bizler o vasifta degiliz, bu belli oldu. Sedegor ustam , kafkasli ustam biz yetersiz fanilerin ne yapması gerektiği konusunda yardımcı olsanız, bu kadar ilminize bile yetisemiyoruz. Anlayacagimiz kadarıyla bizler ne yapalım, her yan kuşatma altında anladık ama çare nedir, sizler gibi bu ilimlere vakıf olamayanlar ne yapacak ?

tuarec

Kullanıcı
Sonucta bu ilimleri allah isteyene verir , bizler o vasifta degiliz, bu belli oldu. Sedegor ustam , kafkasli ustam biz yetersiz fanilerin ne yapması gerektiği konusunda yardımcı olsanız, bu kadar ilminize bile yetisemiyoruz. Anlayacagimiz kadarıyla bizler ne yapalım, her yan kuşatma altında anladık ama çare nedir, sizler gibi bu ilimlere vakıf olamayanlar ne yapacak ?
bence uyanık olmak ve Allaha tesimiyet olayı çözer hani derlerya Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
bence uyanık olmak ve Allaha tesimiyet olayı çözer hani derlerya Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır
Benim soyledigim o değil, bu ilimleri nasıl kullanacağız, elhamdülillah diyerek, kelime-i şahadet getirerek zaten teslim olmuşuz. Ustaların kastettiği iyi bir kul olmak için bunlarin yetmedigi benim anladığım. Gerisini nasıl tamamlayacağız. Yoksa bu ilimlerle ilgilenip sırrına ermek alimlere düşen bir vazifemidir.

Kafkaslı

Vip Üye
Esselamualeykum ustam mubarek ovgunden dolayi sagolasin ama inan bu övgüye layik biri olmadığimiz gibi bizimkisi çölde bir toz tanesi dahi deyil

Ah canim kardeşim @Necat. Aşk boyasiyla boyanmak gerek

“Nedir bu ellere ayak,
Nedir bu dillere dudak,
Aç gözünü ibretle bak,
Âlem bir temaşagâh imiş.”

Ne güzel söylemiş mübarek insan, merhum Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri. Bakabilen için, bakıp da görebilen için âlem temaşagâh; Gam ve kederi defetmek için gezip seyredilecek yer, eğlence mahalli imiş. Temaşa etmek; Hoşlanarak bakmak, ibretle bakmakmış. Hoşlanarak bakarsak seyrine doyum olmaz baktıklarımızın, İbretle bakarsak kendimizi bir ibret tablosu içinde buluveririz. Bir kartpostal üzerinde okumuştum, “ Şu kâinatı ibretle seyre çıkan gözler; Hayretle geri dönerler” diye.
Benim gibi kalp gözü kapalı olanlar yalnız zâhiri; Aşikâr, meydanda olanı, görüneni fark eder. Bâtını; İçyüzü, sırrı, esrarı görmek ne haddime
Aşk ile sevmek Onun için kıymetlidir. Sığınılacak tek liman O dur.
Biz yeter ki şu eğreti Dünya’yı ibretle seyredelim. İbretle seyredersek o zaman anlarız; bütün .(harflerin) anlamını tv ekrani gibi açılı verir çünķü hakikatte eksik tuğla yoktur

Bana göre
Birincisi
İslam’ın ilk emri “oku”dur çok okumak ama ne okuduğunu bilerek okumak.
Ikincisi ilim erbabiyla yola çikmak
Bu ilmi kimisi sihir büyü vs işler için talep edrer
Kimisi seyrüsülük basamaklarini birer birer aşmak için talep eder
Makbul olan ikincisi neyi talep ediyorsan hakkiyla.öğrenmek lazim

Senin soruna gelince her şeyin başı MARIFETULLAH ilmidir
Allah'tan ittikâ ediniz, O size öğretir" Bakara Sûresi 282
Peygamberimiz sav buyurmustur
Bildikleriyle amel edene bilmedikleri öğretilir." hadisin manası şudur: "

Eğer insanoğlu bildiği ilmiyle yapılması gereken ibadeti, ameli yaparsa,
-kesbe/şahsî gayrete değil- takvaya dayalı vehbî ilim verilir.”

Avam (sıradan, genel) bilgidir Zahirine bakar, şekli tanır, ona boyun eğer, ritüelleri yerine getirir, zorunlu olanı yapacak kadar bilir, duyduğuna göre yaşar ve daha fazlasına kafa yormaz.

Havas (seçkinler) bilgisi “Ve ilimde derinleşmiş olanlar (Ali İmran 3:7)” hikmet verilmişlerin ilmidir.
hassül havas( en seçkinler) peygamberlere ve Allah’ın dilediği kimselere verdiği özel ilimdir.
Allah-u Teâlâ bir Hadis-i kudsî’de bu ilmi nasıl verdiğini ifşâ ederek şöyle buyuruyor:

“Sonra ben yüzümle onlara yönelirim. Yüzümle yöneldiğim bir kimseye neyi vermek istediğimi, herhangi bir kimsenin bileceğini mi sanırsınız?”

Allah-u Teâlâ devamla şöyle buyurdu:

“Onlara ilk vereceğim şey nuru kalplerine akıtmaktır. İşte o zaman ben onlardan haber verdiğim gibi, onlar da benden haber verirler.” (Hâkim)
Konuyu fazla uzatmak istemiyorum
ALLAH CC şöyle buyur muştur ilmi isteyene mülkü istediğime veririm demiştir
Ilmi talep edip bu yolda sadakatle israr etmekten geçer
Sayı 1 den başlar sonsuza kadar gider
ALLAH CC herkezi ilmiyle amel edenlerden eylesin

Son düzenleme:

tuarec

Kullanıcı
Benim soyledigim o değil, bu ilimleri nasıl kullanacağız, elhamdülillah diyerek, kelime-i şahadet getirerek zaten teslim olmuşuz. Ustaların kastettiği iyi bir kul olmak için bunlarin yetmedigi benim anladığım. Gerisini nasıl tamamlayacağız. Yoksa bu ilimlerle ilgilenip sırrına ermek alimlere düşen bir vazifemidir.
aynen öyle ustam lezzetine varıpta paylaşanı görmedim paylaşmışsada sahandaki ekmek kırıntılarıdır bu ilimlere ulaşmak çok basit ama islamı guzel yaşamak gerekiyor bir laf vardır konuya ne derece uyar Allaha bir adım yaklaşanA Allah 100 adım yaklaşır

tuarec

Kullanıcı
@Kafkaslı ustam memlekete defineci lazım iyi bir defineci iyi bir devviş olmalı aşk aşk aşk guzelde mevlana olmak zor şemsi tebrizi olmak isteriz yerimiz dar olur yunus gibi yuzmek isteriz ama illede aşk guzel

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Günümüz koşullarında bu isteği duyabilecek insan sayısı maalesef az. Bunun kabahati biraz bizde biraz bizi buna mecbur bırakan acımasız düzende. Adamların cep telefonunu kullanıyoruz, nescafesini içiyoruz, internetini kullanıyoruz, otomobilini kullanıyoruz, uçağını kullanıyoruz. Bu kadar mecburiyetin ortasında nasıl kullanmıyorum diyeceksin. Müslüman uyanık olamayacak kadar bunlara mecbur durumda. Define bu anlamda işin teferruatı. Buraya yazı yazıyoruz, Haberleri okuyoruz, fulm seyrediyoruz hava durumuna bakıyoruz. Hangimiz bunlara vakit harcamak yerine bu ilimler için zaman harcıyor. Aslinda rabbimiz bunun için kolaylik gostermis ve emir vermiş. Oku demiş ama yaradanın adıyla oku. Bilimi kullan, ilimi kullan ama rabbini unutmadan kullan diyor. Her ayette bir suru tefsir var. Yani gercek manasını anlayabilmiş değiliz. Olanak varsa bu ilimleri araştır öğren ama eger ogrenecek zamanin, imkanin, yerin yoksa emirlere uy, kul hakkina girme, komşun açsa tok yatma, yaradanın yarattıklarını sev, kolaylaştır zorlastirma. Kısacası bu ilimleri öğrenebiliyorsan öğren yapamazsanız rabbim seni bırakmaz. Insan olmanın değerine uygun davran. Kuranın emirlerine uy, hadislere uy rabbinden başkasına kulluk etme bu şekilde de kabul ediyor rabbim bizi. Keske sedegor , kaflasli ustalarimiz kadar vakif olabilsek , imkan var olamiyorsak suc bizde, kosullarimiz musait degilse rabbimiz affedicidir, bagislayandir, itikadimizi yitimeyelim yeter.