Oturak Taşı-2 | Define işaretleri ve anlamları

Oturak Taşı-2

metin77

Kullanıcı
ustalarım tekrar merhaba.
oturak taşı-1 adlı konumda bahsi geçen yerin 100 metre sol tarafında 2.ci bir oturak taşı buldum. benim gördüklerimi ve bu yerlerle ilgili geçmişteki bilgilerimi fotolara ekledim. ikizceli ustam ve diğer değerli ustalarımın yorumlarını bekliyorum. ayrıca bir sorum da olacak ustalarım. şimdi çubukların çekimiyle bu işaretleri buldum. çekim aldığım noktadan işaret aradım. yani tümdengelim gibi. bilinmedik bir dağa çıkıp saatlerce çubukla yürümek doğru değil elbette ama bilindik eski yerleşim yerlerinde tümdengelim yöntemini uygulamak doğru mudur? Ben tesadüf mü buldum? Saygılarımla dostça kalın.

metin77

Kullanıcı
Ha birde incir ağacı buldum. şiddetli çekim aldığım. 20 mt ileride birkaç kayada birkaç figür var. onları ayrı bir konuda yükleyeceğim.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
metin kardeşim resimleri paylaşmayı unutmuşsun.
tümdengelim tam olarak ne anlam taşır bilmiyorum.ilk kez duyuyorum. tabi ki kast ettiğini anlıyorum. bakılabilir. yalnız ,tuttuğunuz noktadan en güclü çekim verene gider. diğerlerini görmez. öyle güclü çekim tepkisi veren mineraller olur ki yakınıdaki değerliyi bile göremezsin.
önce işaret sonra tespit daha mantıklı olur düşüncesindeyim.
resimleri yüklersen bakarız inşaallah.

metin77

Kullanıcı
Ustam unutmusum onlar:)(melek) sabah erkenden yuklerim. :) Cekim aldigim yerden baslayip burayi desteleyen isaret ariyorum 2 cekim aldim ve 2 sine de yakin isaretleribuldum. Benim baktigim yerde coban yilan ve el isareti gormus bir daha bulamamis. Dusunun yani o kadar karisik ve daginik bir yer. Kayalarin tamami belkide birseyler ifade ediyordur. Insaallah bana cok ekmek cikar burdan. :)

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
inşaallah.ALLAH hayırlı olanı nasip etsin.
metin kardeş çobana sorarmısın,yılan kabartmamı. eğer kabartma ve düz kıvrımsız diyorsa ben size bulabileceğiniz yeri tarif ederim. kıvrımlı ise değişir.birde boyunu tahmini olarak söylesin. buranın doğusundan biraz mesafeli ana ırmak geçiyormu.buradan görünmeyebilir. yine biraz mesafeli,kale varmı. yaklaşık 100 metreyi geçmeyen kilise ve pınar biliyormu. bunları net bilirse,hilafsız söylerse ,bu söylediklerim varsa yılan kesin. parası almakla bitmez.

metin77

Kullanıcı
Ustam kabartma mi dedi tam net hatirlamiyorum ama S seklinde oldugunu soyledi. Sag El isaretinin de oyma ve orta parmaginda L seklinin oldugunu soylemisti. Manzara resminde kivrimli bir sekilde akan ceyhan irmagi var batida ama. Kilise guney batida zoom yaparsam gorunebilir. Bu tepenin hemen arkasinda kale var doguya dusuyor. Bunlarin bu tepeye mesafesi 1 km vardir ama. Kabartma olup olmadigini yazin ogrenirim ustam.

metin77

Kullanıcı
Usta buralar benim dogup buyudugum yerler karis karis bilirim. Tam arkamizda yani doguda bir pinar var ewet. Guney doguda da bir tarihi cesme var. Bir pazarim var fazla ustune dusemiyorum. Yer fazlasiyla goze batiyor. Yol kenerinda olmasina ragmen defalarca islem yapildi. Bulan olmus diyorlar. Sag elinde yilan olan ata binmis bir kadin figuru olan saridan bulmuslar. Kismetimizde varsa bizede nasip olsun ustam

metin77

Kullanıcı
Konu resimleri

metin77

Kullanıcı
metin kardeş çobana sorarmısın,yılan kabartmamı. eğer kabartma ve düz kıvrımsız diyorsa ben size bulabileceğiniz yeri tarif ederim. kıvrımlı ise değişir.birde boyunu tahmini olarak söylesin. buranın doğusundan biraz mesafeli ana ırmak geçiyormu.buradan görünmeyebilir. yine biraz mesafeli,kale varmı. yaklaşık 100 metreyi geçmeyen kilise ve pınar biliyormu. bunları net bilirse,hilafsız söylerse ,bu söylediklerim varsa yılan kesin. parası almakla bitmez.
usta kale, ırmak ve klişenin yerlerini işaretledim resimlerde. bu tepenin tam arkasında 150-200 metre mesafede pınar var tam doğuya düşer. kilise de güney batıya doğrudur. Ceyhan ırmağı da Elbistan dan geliyor buralara kıvrıla kıvrıla yani bbu tepenin doğusundan da geçer döner etrafını döner sonra denize dökülür. yılanın tam tarifini alınca yine yazarım usta.

metin77

Kullanıcı

@ikizceli ustam yılan S şeklinde batıya bakan kayanın yan tarafına işlenmiş 50 cm boylarında ve oyma imiş. 2 sene evvel yangın çıkmış ve çalılıklar hep yanmış. o arada görmüş. ben hep açık kayalara baktım çalılıkların bol olduğu bölgededir o zaman. pazar günü kısmetse bulurum ne yapar eder.

Üst Alt