Oturak Taşı-2 | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Oturak Taşı-2

ersan

Vip Üye
ustam bu yer sade NOVANDA ustamizin altindan kalkilacak oldu bir yer ona ualasirsan iyi olur yerin cok zengin ve sistemli bir yer erkezin altindan kalkamayacak bir yer tam sistemi bilmesen bir sonuc alamasin.

metin77

Kullanıcı
ustam bu yer sade NOVANDA ustamizin altindan kalkilacak oldu bir yer ona ualasirsan iyi olur yerin cok zengin ve sistemli bir yer erkezin altindan kalkamayacak bir yer tam sistemi bilmesen bir sonuc alamasin.

merhaba ersan ustam. NOVANDA ustaya özel mesaj yazdım artık yardımcı olursa çok sevinecez. tüm arkadaşlar için belki de iyi bir örnek teşkil eder o zaman.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
kayalık olan bölgede mezar ve mezar odalarına bolca rastlayabilirsin. hiç bir işaret bilgisi olmayan susam ları gördüğü yerde mezar olduğunu bilsin. buranın da maşallahı var . her yer kaynıyor.
kale yol boyu 1,5 km gibi gelebilir. buraya da oradan yol gelmeli. bu yoldan bazı noktalarda ayrılan çatlar olacak. buraya yakın bir noktada ise dört yol ayrımı olacak. bozulmuştur belki bilemem.ama eskiler bilir. kale doğudan hafif k. doğu ya doğru ara yöne gelmeli.sence doğru olabilirmi. pınar ise doğu ya çok yakın olacak.
bölgeyi bildiğine göre,pınarın akarı biraz alta doğru zayıf küçük bir derecik yapıyormu. olduğu arazi yapısını ,yakın çevresini tarif edebilirmisin.
mesela arzi içindemidir,bir yol kenarımıdır.dümdüz bir yermidir,arkasına doğru yükselen bir yermidir. uzağından bakıldığında ,arazi içinde nispeten çukurumsu bir noktadamı yoksa sırtlama bir yerdemidir. yapılımıdır,yoksa topraktan çıktığı şekildemidir gibi. biraz ilersinde zayıf bir su gözesi varmı kurumamışsa.
bunları ,senin iş durumuna göre yormamak adına ve doğru teşhis olursa da kolay bir netice alman adına soruyorum.
yılan,kaleden gelen gelen ve buradan geçen,dönemin yolunu biliyorsan yola yakın ,çevresine göre nispeten düz olan ve yakınında mezarlar olan bir noktada olmalı. bir kaç adım yakınından da küçük bir patika ,o yoldan ayrılarak dirsek şeklinde dönerek pınara gider.
anlatımlarım,seni işinden zamanından etmemeli. yılan olayı bir hAYLİ geniş ve yoğun bir emek isteyen araştırma gerektirir. yazımlarla anlatılamayacak kadar teferruatlıdır. yeterince yönlendiremeyebiliriz veya sen anlamada veya tespitte noksanlık yapabilir,sıfır neticeye giderse ben üzülürüm. boşuna yormayacağız. bildiğin kadar anlat ben bir ışık gördüğümde zaten en azından özelden dikkatini çekerim.
kale ayktamı ,giriş basamaklımıdır.ayakta ise,içerde oda veya kuyu varmı. bunu gibi bildiğin bilgiler.

metin77

Kullanıcı
kayalık olan bölgede mezar ve mezar odalarına bolca rastlayabilirsin. hiç bir işaret bilgisi olmayan susam ları gördüğü yerde mezar olduğunu bilsin. buranın da maşallahı var . her yer kaynıyor.
kale yol boyu 1,5 km gibi gelebilir. buraya da oradan yol gelmeli. bu yoldan bazı noktalarda ayrılan çatlar olacak. buraya yakın bir noktada ise dört yol ayrımı olacak. bozulmuştur belki bilemem.ama eskiler bilir. kale doğudan hafif k. doğu ya doğru ara yöne gelmeli.sence doğru olabilirmi. pınar ise doğu ya çok yakın olacak.
bölgeyi bildiğine göre,pınarın akarı biraz alta doğru zayıf küçük bir derecik yapıyormu. olduğu arazi yapısını ,yakın çevresini tarif edebilirmisin.
mesela arzi içindemidir,bir yol kenarımıdır.dümdüz bir yermidir,arkasına doğru yükselen bir yermidir. uzağından bakıldığında ,arazi içinde nispeten çukurumsu bir noktadamı yoksa sırtlama bir yerdemidir. yapılımıdır,yoksa topraktan çıktığı şekildemidir gibi. biraz ilersinde zayıf bir su gözesi varmı kurumamışsa.
bunları ,senin iş durumuna göre yormamak adına ve doğru teşhis olursa da kolay bir netice alman adına soruyorum.
yılan,kaleden gelen gelen ve buradan geçen,dönemin yolunu biliyorsan yola yakın ,çevresine göre nispeten düz olan ve yakınında mezarlar olan bir noktada olmalı. bir kaç adım yakınından da küçük bir patika ,o yoldan ayrılarak dirsek şeklinde dönerek pınara gider.
anlatımlarım,seni işinden zamanından etmemeli. yılan olayı bir hAYLİ geniş ve yoğun bir emek isteyen araştırma gerektirir. yazımlarla anlatılamayacak kadar teferruatlıdır. yeterince yönlendiremeyebiliriz veya sen anlamada veya tespitte noksanlık yapabilir,sıfır neticeye giderse ben üzülürüm. boşuna yormayacağız. bildiğin kadar anlat ben bir ışık gördüğümde zaten en azından özelden dikkatini çekerim.
kale ayktamı ,giriş basamaklımıdır.ayakta ise,içerde oda veya kuyu varmı. bunu gibi bildiğin bilgiler.

@ikizceli ustam 1-1,5 km gelir kale haklısın. 4 yol yok ama eskiden olabilir babama bir sormam lazım. ustam burayı biliyor gibi tarif ediyon maaşallah. :) kale kuzey doğuda pınar da tam doğuya düşüyor. Pınar buraya 150-200 metre gelir. pınarla tepe arasından yol geçiyor zaten. yol tepeye daha yakın. pınarın yola mesafesi 100-150 metre. dağdan inan epey meyilli bir inişten sonra birden vadi gibi oluyor. vadi başlangıcında pınar var. etrafı büyük ağaçlarla kaplı. bir deresi var ewet. yolun altından geçip bu tepenin sağından ırmağa gider. bu tepeyle kale arasında da bir küçük tepe var. buranın yüksekliği 100 metreyse küçük tepe 30-40 metre yükseklitedir. dere bu iki tepenin arasından akar ırmağa gider. pınar aynı insan göbeği gibi çukur görünüyor uzaktan :) ustam kale ayakta hala zirvesinde türk bayrağımız dalgalanıyor. bu kaleye çıkmak için dağcı olmak lazım. çok dik ve yüksek bir yer. kalenin olduğu tepeden bizim tepeye bakan tarafı dik bir uçurum gibi ve tam ortasında da mağara var. güvercinler oraya yerleşmiş. kaleyle mağaranın arası 50 metre gelir. kale içinden bu mağaraya inen bir merdiven varmış diyorlar ama nerde bilen yok. Amerikalı bir dağcı geldi 25-30 sene evvel. dağcı mağaraya inmek istemiş fakat aşağıya düşmüş. adamın kafasını bulamadık kaybolmuş :) öyle başsız bir şekilde amerikaya gönderdik :). ustam bende senin zamanını alıyorum hakkını helal et. bana hakkı geçenin altında kalmadım şimdiye kadar bilesin. :) allaha emanet ol.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
konuya devam edeceğim şevkimi yok ettiniz. ikinizde sağ olun. demek ki CENABI MEVLA nasip etmeyince ,bir engel çıkarıyor.
ersan gel de sana yılanın deposuna kadar göstereyim. üç gün misafirim ol. yılan hakkında sana kitap yazacak kadar bilgi öğreteyim. kendi yılanını da çözersin. bakarsın bir yılanda kaç yerde malzeme oluyormuş.
verdiğiniz stres namazda şaşırtacak kadar ağır oldu.pınarın ,arazideki yeri,yılanı doğruluyor diyorum ve yorumumu noktalıyorum. ALLAH a emanet olunuz.

metin77

Kullanıcı
konuya devam edeceğim şevkimi yok ettiniz. ikinizde sağ olun. demek ki CENABI MEVLA nasip etmeyince ,bir engel çıkarıyor.
ersan gel de sana yılanın deposuna kadar göstereyim. üç gün misafirim ol. yılan hakkında sana kitap yazacak kadar bilgi öğreteyim. kendi yılanını da çözersin. bakarsın bir yılanda kaç yerde malzeme oluyormuş.
verdiğiniz stres namazda şaşırtacak kadar ağır oldu.pınarın ,arazideki yeri,yılanı doğruluyor diyorum ve yorumumu noktalıyorum. ALLAH a emanet olunuz.

ustam ne oldu celallendin birden anlamadım :(

metin77

Kullanıcı
ersan usta sen böyle yazınca mı darıldı ikizceli usta?

metin77

Kullanıcı
vallahi ben buna ne dirim. desem desem gö...ze yılan kaçtı leylek getirin derim. ustalarım yanlış bir laf ettiysem af ola. istemeyerek ve de farkında bile olmadan üzdüm demek ki :( yine de tüm verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkür ederim. allaha emanet olasın ikizceli ustam

metin77

Kullanıcı

ersan ustam novanda usta 23 ekimde atmış en son mesajını siteye girmiyor belkide. oymanın içinde yatan insan şekli var sanki. mezarı mı işaret ediyor acaba eğer öyleyse mal tümülüste. ikizceli usta da ısrarla pınarı sordu. pınarın aktığı dere kenarında bir kayada yada taşın altında olabilir. senin yorumun var mı ustam buna?

Üst Alt