Selale ler | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Selale ler

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Sayın ustalarım malumunuz Selale ler hakkında bilgilere 1 çok yerden yalan-yanlış anlatımlar iile arazide emek veren kardeşlerimiz var Sela le nedir Amacı Kullnimi bizler açısından önemi nelerdir paylaşımlarınızı rica ediyorum .

Teşekkür ederim
Usta hele sen bir deneyimlerini yaz bizde senden ilham alalım inşallah

SEVALİ

Kullanıcı
Gardas
Her türlü gideri olan bir yapıdır şelale,
Tünel girişi malzeme kasasi oda mezar ....vs arazide ne gömer isen selaleye de aynını yapabilirsin.
Burda önemli olan malzeme şelalesi mi ?
Onuda şelale değil de çevredeki doğal yapay emareleri verir. Bu emareler yanı başında olabileceği gibi 1 km uzağında da olabilir. Manayı bilip neyi nerde arayacağını bilince mesafenin önemi kalmıyor.
Saygılar.
Selam Kanas Usta
Malzeme Şélale si olması için Akarın arkasında sol ve sağda ip bağlama yerleri ve çift akar olması Akar Guneye dogru ikerlerken Guney dogu yönunde hemen hemen hic kaya yokken guney bati yönunde Cok fazla kayalik olmasi ve 1 Kayanin 45 deecelik 1 aci rampa şeklinde doğuya bakması Tahminen 1 km mesafede Guney Bati yönun de Acı su olmasida önem arz eder sanırım.
Hayir li Akşam lar.

balkaya34

Kullanıcı
Selam Kanas Usta
Malzeme Şélale si olması için Akarın arkasında sol ve sağda ip bağlama yerleri ve çift akar olması Akar Guneye dogru ikerlerken Guney dogu yönunde hemen hemen hic kaya yokken guney bati yönunde Cok fazla kayalik olmasi ve 1 Kayanin 45 deecelik 1 aci rampa şeklinde doğuya bakması Tahminen 1 km mesafede Guney Bati yönun de Acı su olmasida önem arz eder sanırım.
Hayir li Akşam lar.
@GOLD SAFİR selam ,
Bu güzel bir bilgi , Fakat dikkatimi çeken, Akarın arkasında İP baglama yerleri olması gerekir dediniz ,Acaba ip baglama yerleri neden olmalı ve neye yarar ? Kusura bakmayın ılk defa duydum merak ettim usdam,,

SEVALİ

Kullanıcı
@GOLD SAFİR selam ,
Bu güzel bir bilgi , Fakat dikkatimi çeken, Akarın arkasında İP baglama yerleri olması gerekir dediniz ,Acaba ip baglama yerleri neden olmalı ve neye yarar ? Kusura bakmayın ılk defa duydum merak ettim usdam,,
Sayın Balkaya 34 ustam Op bağlama yeri olmalı demedim siz yanlış anladiniz .
Şelâle de bu şekilde sağlı sollu p bağlama yeri var demek istedim .
Akarın arkasındaki ip bağlama yerlerinin inanışları gereği Adak Kurban bağlamak için olduğu söylenir.

gıral

Vip Üye
sanırım şellalenin ne olduğunu herkes azçok öğrendi🤣
mal yerlerinide
iş kaldı bumalların nasıl çıkacağına
saygıdeğer ustalarım şelllale mallarını bulmakçıkarmak epeyi zor ve zahmetlidir benden bukadar☺️

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
sanırım şellalenin ne olduğunu herkes azçok öğrendi🤣
mal yerlerinide
iş kaldı bumalların nasıl çıkacağına
saygıdeğer ustalarım şelllale mallarını bulmakçıkarmak epeyi zor ve zahmetlidir benden bukadar☺️
Selamün aleyküm
Şelale nin altina girmede neresine bakarsan bak şelalenin altinda üst Kisimlarina bakarken adam korkuyor kayaların duruş seklinden üstüne felan düşse ALLAH muhavaza etsin kimseler kurtaramaz o şekilde

balkaya34

Kullanıcı
@balkaya34 bu kisim selalenin sirtini verince sağ tarafi su dokulen yer agacli
Güzelbir şelaleimiş usdam,
Dur bir şelalede ben koyum usdam bea ,

Sağdan su dökülüyor usdam suyun derinliği enaz 5 metre, Solda anakayada kucağında Karaca plan ,Basında Taç olan bir KIBELE var, Belki begenirsiniz , Sohbet olsun amaçlıdır,,

Ekli dosyalar

• jy10_010.jpg
    jy10_010.jpg
    134 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

balkaya34

Kullanıcı
Dedigim gibi ayrintili resimler hac konulu yerde bu kalmis galeride birazdan cikarim isterseniz ustaoklit hac yazin orda ayrintilar var görürsünüz teşekkür ediyorum
Anladım usdam zahmet etme
Buda benim şelale yada, Bunlarda bişiyler anlatıyor ama ne anlatıyor bilmiyorum ,Yani yukardaki şelalenin tam tepesinde bunlar var usdam,

Ekli dosyalar

• jy10_003.jpg
    jy10_003.jpg
    128.3 KB · Görüntüleme: 19