Tas Yigma Mezar Yeri. | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Tas Yigma Mezar Yeri.

walkman

Kullanıcı
Arkadaşlar bulunduğum bölgede, arkadaşım geçen yaz gece tek başına gezmeye çıkmış ;) bir tepenin sırt kısmında yerde çakmak veya mum alevi gibi metrelerce gezen bir ışık kaynağı görünce çok korkmuş tabi kendisi da hafif çakır imiş. İnannayıp bir kaç arkadaşını da çağırmı onlar da aynı şeyi gödük demişler. Neyse onların olayı görmelerinden birkaç ay sonra bana da durumu anlattı pek inanamadım ve yine gece (abdestli) vakti olmak kaydı ile beraber gittik el feneri ile iyice baktım etrafta yanma veya ateşten kaynaklı herhangi bir kararmaya denk gelmedim yanmaya ait hiçbir emare yok idi. :confused:Bizde çok fazla üstelemeden geri döndük:D:D

ersan

Vip Üye
bundan 5 sene evel rahmetli kayin peder bir kasabada islerken bir adamin bahcesinde 1,5 mt kalkirmis gunduzlen yalin hic kesilmedimi yine yereine dunuiyrmus tam buyle 7 kerde oynarken gurmus bahce sayipine bildiriyorlar ve tam yalinin toplandi yere bir cubuk kaiyorlar yere kayinperde aber verdi banma cabucuk cubuklari vbe makineyi getir cok guzel bali bir is var dedi bende gitim cubuk cektik yok kimse sonra makineylen gezdik yine yok sinyal o bahcenin sahibi dedi senin makineler calismiyor dedi bana ve kazmaya karar verdik o yanan yeri kazdik
70 sm derinlikten zamaninda bir beygir cesedinlen karslastik gurduku kemik oldunu bu basimdan gecti.

birkere ta bir olay geldi basima bir gun baya gec kadim ormanda etraf karadi sike aramaya ciktimdi bir dikatimi cewrti 15 sm bir yer acik yesil yaniyor hic durmadimi breh dedim kismete yanan yere vardim ustune ayamlan bastim ayaklarimin kenarlarindan yesil ates cikiyor ama ayami hioc isitmadi sonra elimlen deydim yine hic isinma bilem yok ta orda o yeri kureklen kazdim ben kazarken bilem yesil ates devam ederdi yanmaya 50 sm sopnra birde acsam curumus bir koca ac kuku yanik duruyor ben orda gurdum o yer alktinda kuk yanirken kendime bilem inanamadim putun yem yesil toporak altinda parliyor bu da basimdan gecti.

aliömer

Kullanıcı
Eski tarihlerde altın sahipleri evin içine gömdüklerini yılda bir kaç kez havalandırırlarmış. Sebebi ev içinde sürekli Gömülü kalan mal ev ahileisinin hastalanmalarına yol açıyormuş. Özellikle Ermeniler'de böyle altın serme günleri oluyormuş. Altın oksit yapmaz ama bu gaz yapmadığı anlamınada gelmez. Yıllarca toprakta Gömülü kalan altını açıpta ölenlerin hikayelerini duymuşsunuzdur sebeb oluşan gaz. Her yanan noktada altın olacak diye bir kaide yok. Mum gibi ışık saçan bir noktada 7 adet altın çıkarıldığınıda biliyorum. Ayrıca kış aylarında bu durum yaşanmaz. Son olarak eğer sadece kemiklerden kaynaklı bur durum olmuş olsa bütün mezarlıklarda herkesin şahit olacağı bir durum yaşanırdı. Önemli ışık çıkan noktayıda tespit etmek nerdeyse imkansız.

mc_307

Kullanıcı
Ustalar altının gazı olmaz fakat diger oksitlenen metallerle temas halindeyken zehirli karbon gazı çıkışı olur. Bunu eski dönemlerde önemli kişilerin mezarlarına bakır bir tas içine altın bırakılırmış. Kapalı alan icindeki nemlenme ile beraber tas altına temas ettiği icin hızla oksitlenmeye başlamaktadır. Burdaki kimyasal olay korozyon olayıdır. Bir metal daha aktif bir metale bağlanılırsa aktif olan zarar görmeye başlar diğeri korunmuş olur. Bu mezarlara yapılan uygulamanın sebebi, içeri girebilecek ve cenazeye zarar verebilecek her türlü canlı bu oluşan gazla temas ettiği anda ölürler. Bu şekilde mezar odası korunur. Bundandır ki böyle yerleri veya küpleri açınca havasını solumayın derler veya mezara girdi bir daha çıkamadı gibi haberler duyarsınız.
Dikkatinize!

karanar

Kullanıcı
Arkadaşlar bulunduğum bölgede, arkadaşım geçen yaz gece tek başına gezmeye çıkmış ;) bir tepenin sırt kısmında yerde çakmak veya mum alevi gibi metrelerce gezen bir ışık kaynağı görünce çok korkmuş tabi kendisi da hafif çakır imiş. İnannayıp bir kaç arkadaşını da çağırmı onlar da aynı şeyi gödük demişler. Neyse onların olayı görmelerinden birkaç ay sonra bana da durumu anlattı pek inanamadım ve yine gece (abdestli) vakti olmak kaydı ile beraber gittik el feneri ile iyice baktım etrafta yanma veya ateşten kaynaklı herhangi bir kararmaya denk gelmedim yanmaya ait hiçbir emare yok idi. :confused:Bizde çok fazla üstelemeden geri döndük:D:D
kedi olabilir. kedidir kedi:p:p:p

byroom

Kullanıcı
Yaz Aylarında görülen ışık süzmeleri insanlar arasında farklı farklı yorumlara neden olmaktadır. Kimilerine göre şehit mezarı gimilerine göre yatır kimilerine göre kemik yalayıcılar Vs. geceleri mum ışığı gibi ışık saçan noktalarda altın metalin yüzeye yakın olmasındandır. Bunun sebebi gündüz saatlerinde yoğun güneş ışığı alan noktada ısınmadan dolay gaz sıkışması meydana gelmektedir karanlık olduğunda bu gaz sıkışmaları zaman zaman patlamalar oluşturmaktadır özellikle dolunayda çok rahat uzak mesafelerde görmek mümkündür. Özellikle içinde değerli metal olan mezarlarda bu durum yaşanmaktadır. Konuyla alakalımı bilmiyorum ama böyle bir açıklama yapmayı uygun gördüm
ustam ne güzel konuştun agzına saglık içimiz açıldı valla artık dolunayda dağ tepe gezerim ben :) ne görürüm neye uğrarım işin o kısmı Allah a emanet :)

star21

Kullanıcı
emeğine sağlık ersan ddostum güzel paylaşım olmuş...(beğendim)

Üst Alt