Volcan Eskiyası ve Tanri Dagi Efsanesi | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Volcan Eskiyası ve Tanri Dagi Efsanesi

dadaş25

Kullanıcı
selamun aleyküm bi kaç aydır forumda ziyaretçi olarak bulunuyorum.forumda gerçekten çok kıymetli insanlar var öncelikle bunu söylemem gerek.
Aşağıdaki bilgileri 3.şahıstan aktarıyorum;

Volcan hakkında bilgim yoktu veya spesifik olarak kendisini araştırmamıştım.Ceneviz kalesi diye bi kale var ve bazı define hikayeleri işittim bende Ceneviz kalesini baz alarak internette araştırdım biraz, yolum volcana cıktı derken volcanın belgeleri vs...tekrar ceneviz kalesini baz alarak internette dolasan bilgilerden bazı bölge isimleri topladım ve biraz araştırdığım zaman belgelerde yazan bölgelerin gerçektende ceneviz kalesinin yakınlarında olduğunu tespit ettim.
Ceneviz kalesini baz alarak yaptığım araştırmada bölgede gerçekten şuan adı geçen yerler ve internette bulduğum belgeler ile adı uyuşan yerler;

ACI SU
ALUKRA ve ÇAMOLUK
ARPACIK KÖYÜ
Kirazlı ve erikli yaylası 1 saat mesafede başka bir ilde bulunuyor
Bölgede akarsu, değirmen ve mağara var.
Sadace halat ile girilebilicek büyük mağara.
Kıble tepesi / kayası denilen bir yer var.
Bazı belgelerde kudret tepe veya kalesi geçiyor böyle biryer tespit edemedim...

Birde elinizdeki belgelerde Tekirdağ ve Gümüşhane hakkında bilgi varsa paylaşırsanız sevinirim
Tabiki belgelerin doğruluğu tartışılır.profesyonel kişilere danışmam gerektiğini düşündüm ve sizlere ulaşabildim.yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler. iyi akşamlar saygılar

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
selamun aleyküm bi kaç aydır forumda ziyaretçi olarak bulunuyorum.forumda gerçekten çok kıymetli insanlar var öncelikle bunu söylemem gerek.

Volcan hakkında bilgim yoktu veya spesifik olarak kendisini araştırmamıştım.Ceneviz kalesi diye bi kale var ve bazı define hikayeleri işittim bende Ceneviz kalesini baz alarak internette araştırdım biraz, yolum volcana cıktı derken volcanın belgeleri vs...tekrar ceneviz kalesini baz alarak internette dolasan bilgilerden bazı bölge isimleri topladım ve biraz araştırdığım zaman belgelerde yazan bölgelerin gerçektende ceneviz kalesinin yakınlarında olduğunu tespit ettim.
Ceneviz kalesini baz alarak yaptığım araştırmada bölgede gerçekten şuan adı geçen yerler ve internette bulduğum belgeler ile adı uyuşan yerler;

ACI SU
ALUKRA ve ÇAMOLUK
ARPACIK KÖYÜ

Birde elinizdeki belgelerde Tekirdağ ve Gümüşhane hakkında bilgi varsa paylaşırsanız sevinirim
Tabiki belgelerin doğruluğu tartışılır.profesyonel kişilere danışmam gerektiğini düşündüm ve sizlere ulaşabildim.yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler. iyi akşamlar saygılar
Ve aleyküm selam verahmetulahi ve berakatuhu
Arkadaşım öncelikle mekana hoş geldiniz
Konu ilgilinen ustalarımız size yardımcı olacaktır iyi forumlar dilerim

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör

ACI SU
ALUKRA ve ÇAMOLUK
ARPACIK KÖYÜ

Aleykûm Selâm. Hoşgeldiniz. Eşkiya belgeleri bunlardan ibaret değil bunu bilmenizde de fayda var. Her belge gerçek olmadığı gibi her belge de sahte değildir. Ama gerçeğine ulaşmak çok zor. Dediğinizde haklı olma payınız yüksek. Bu sebeple araştırmanıza devam etmenizi öneririm. Ama bunu mümkün mertebe huzurunuzu bozmayacak şekilde devam ettirin. Selametle İnş’ALLAH. 🤚

dadaş25

Kullanıcı
@OKLiT ve @Roni teşekkürler.ceneviz kalesi ve o bölgeyi dolaşmaya gideceğim inşallah ama daha fazla bilgiye ihtiyacım var umarım bilgisi olanlar bizimle paylaşacaktır.hayırlı geceler

balkaya34

Kullanıcı
Akca hisar , KIROVA ARNAVUTLUK yakininda bir kasaba ,Merak ettim bu belgelerdeki başlıkların verdigi bilgilere bakdım ,
Akca hisardan cikiyor ,KORDIYAR a
( kordiyar Diyarbakır ) ın adıdır,
variyor ve ordada esder adında bir eşkiyayida katiyor yanına, Ordan geliyorlar DAR gecitten geçip YAYA magrasina variyorlar tabi orda kışı geçiriyorlar, Yani yaya mağarasında Sarımsaklı papazın misafiri oluyorlar,
Burda Dar geçit dedigi yer Uzun Ali degirmeni ve Çatal kaya gölünün üsdünden gecip 600 metre tahmini asagida bulunan Ve yan yan yoldan girilen Yaya magrasina variyorlar,
Burda hikayenin gercek kısmı DAR GECIT VE YAYA MAGRASINDAN basliyor ,Üst tarafı Tamamen Insanları Araştırsınlar maksadiyla yapılan bir oyun Işte bu üst yazılar Elinde belge olanlarında bu belgelerde geçen alanlari bilnediginin kanıtıdır, Bu bolgeyi ve isaretleri Cumhuriyet kuruldukda sonra Aramayan DEVLET büyüklerı kalmamısdır, Hikayenin basina bir senaryo alani daha ekleyip.bu serde baska bölgelerde arasdirma yaptırıyorlar, Buda hevesli kardeslerimizi perişan ediyor,

dadaş25

Kullanıcı
Selamun aleyküm hayırlı cumalar ustalar.
Sağ işaret CENEVİZ KALESİ. sol taraf belgelere göre DAĞARCIK DEĞİRMENİ.
Değirmen de yamulanlar olmuş...

Ekli dosyalar

• IMG-20231201-WA0001.jpg
    IMG-20231201-WA0001.jpg
    315.2 KB · Görüntüleme: 15

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Selamun aleyküm hayırlı cumalar ustalar.
Sağ işaret CENEVİZ KALESİ. sol taraf belgelere göre DAĞARCIK DEĞİRMENİ.
Değirmen de yamulanlar olmuş...
Bu değirmenin içindeki ateş ocağının sırtı batıya mı bakıyor yoksa güney batıya mı?
Yamulan kısmı farklı bir konu bu bir sonraki aşamadır

dadaş25

Kullanıcı
Bu değirmenin içindeki ateş ocağının sırtı batıya mı bakıyor yoksa güney batıya mı?
Yamulan kısmı farklı bir konu bu bir sonraki aşamadır
Bölgede tespit edilen 3 değirmen var aldığım bilgiye göre en genç bu resimdeki(80-90yıllık), fırınıda 30m ilerideymiş şuan üzerinden yol geçiyormuşBilgiyi 2.elden alıyorum yanlışlık olmasın diye tekrar tekrar doğrulamaya çalışıyorum. bölgenin bi krokisini çıkarttırıyorum umarım daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz

dadaş25

Kullanıcı
Buyrun:
Belgeleri bir kenara koyup yapılan keşifte ortaya çıkan kroki.
Siyah : 3lü mezar yerliler tarafından bilinen ve aranan tahmini lokasyonlar.
Kırmızı : kazık kaya
Sarı ve Beyaz: değirmenler sarı olan en genç değirmen olduğu söylendi diğer değirmenler den birisi yıkık harabe diğerinin üzerinede santral yapılmış.
Yeşil : horoz kale
Mavi : ceneviz kalesi
Mor : Maden
köyden birisi bölgede harita bulmuş bi arayış içindeymiş haritayı okuyamadığı için biyere varamıyor sanırım.
Değerli ustalar elimizden gelen araştırmanın sonucu budur.
Eşkiya belgeleri hakkında bilgisi olanlar son noktayı koyacaktır...
Teşekkürler iyi akşamlar

Ekli dosyalar

• IMG-20231201-WA0013.jpg
    IMG-20231201-WA0013.jpg
    401.3 KB · Görüntüleme: 6