Volçan Voyvoda, Tüm Belgeleri Tek Sayfada. | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Volçan Voyvoda, Tüm Belgeleri Tek Sayfada.

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
İstersen tarihi biraz araştır. Çıplak elle hazineye dokunduğu içinmi öldü yoksa başka sebeblemi öldü öğrenirsin.
Katkısı olacağını sanmam ama yinede yazayım. Cumhuriyet ilan edildikten sonra ülke genelindeki bütün köy isimleri değiştirildi. Artık kim neyi nasıl anladıysa.
Problem yok gardaşım benimkisi latife ve başka üyeden alıntı yaptım sizinle bir alakası yok kusura bakma ben cahilim okuma yazmam yok

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör

Ekli dosyalar

• IMG_20230504_003658.jpg
    IMG_20230504_003658.jpg
    606.9 KB · Görüntüleme: 13

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
İstersen tarihi biraz araştır. Çıplak elle hazineye dokunduğu içinmi öldü yoksa başka sebeblemi öldü öğrenirsin.
Katkısı olacağını sanmam ama yinede yazayım
. Cumhuriyet ilan edildikten sonra ülke genelindeki bütün köy isimleri değiştirildi. Artık kim neyi nasıl anladıysa.
@Sasani usta Fırat ustamızın yaptığı yorum espri mahiyetinde. Böyle imalı cümlelere gerek yok, kaldı ki size yönelik bir şey de söylenmemiş, Roni ustamıza hitaben söylenmiş bir söz. Yazarken biraz daha sakin bir üslup kullanmak herkes için daha iyidir.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Tabiiki inandırıcı bir hali yok,
Ama bu isaretler var, Bunların hepsinde para veya diger degerli şeyler varmı bunu bilemeyiz, Benim bulundugum alanda Kervan yolu etrafinda bu isaretlerin birçokları var, Vede Yazılanlar tam ve dogru olarak anlatılsa bu hikaye çözülür ve biter,
Mesela ALİBEY degirmenini anlatıyor, Anlatirken bu degirme DAGARCIK ,veya KUMPANYA degirmenini katiyor ve burda icinden cikilmaz hale geliyor,
Dahası , Kirklareli diyor bunlar sizin oralarda olmaz ,Diyorlar veya guney doguda,Dogu anadoluda ,Marmarada ,Karadenizde bu saydiklarimin hepside kendi bölgesinden başka yerde olmayacağına inanıyor, Oysa Ben Acdigim her konuyu resimleyip kanitliyorum ,Ama malesef ortam buna hayir diyor, Benim bir beklentim yok elim ayağım tuttugu müddetçe bunun peşindeyim ve daha yeni işaretleri siteye ekleyecegim, Bundan haz alıyorum, Herkese Selâmlar SAYGILAR
Kıymetli kardeşim sadece isim benzerliği ile alibey değirmeni denmesiyle olmuyor bu eşkiya belgeleri çok su götürür hale geldi bir sürü tarifler doğru yada yanlış bilgiler iç içe geçmiş benim yaklaşık 45 sene önce elimdeki belgelerde alibey değirmeni aklımda kaldığı kadarıyla buraya yüklü bir eşek inemez yani çok eğimli veya çok dar bir yerden inilir üç yanı kayaya oyma olacak sadece bir yanı örme duvardır buraya üç basamakla çıkılır değirmenle alakası yok değirmen süsü verilmiş olacak değirmenin duvarında yedi tane tersik deliği olacak bir tanesi kapatılmış olacak eğer senin bulduğun alibey değirmeni bu tarife uyuyorsa yedinci tersik deliği ana sütü gibi helal olsun...

balkaya34

Kullanıcı
Kıymetli kardeşim sadece isim benzerliği ile alibey değirmeni denmesiyle olmuyor bu eşkiya belgeleri çok su götürür hale geldi bir sürü tarifler doğru yada yanlış bilgiler iç içe geçmiş benim yaklaşık 45 sene önce elimdeki belgelerde alibey değirmeni aklımda kaldığı kadarıyla buraya yüklü bir eşek inemez yani çok eğimli veya çok dar bir yerden inilir üç yanı kayaya oyma olacak sadece bir yanı örme duvardır buraya üç basamakla çıkılır değirmenle alakası yok değirmen süsü verilmiş olacak değirmenin duvarında yedi tane tersik deliği olacak bir tanesi kapatılmış olacak eğer senin bulduğun alibey değirmeni bu tarife uyuyorsa yedinci tersik deliği ana sütü gibi helal olsun...

Selam @Lacvert24 usdam ' TERSİK deligi ne demek kelime anlaminedir ?
Sonrada size Bilgi vereyim.belki ben sizdende faydalanirim usdam ,

Son düzenleme:

balkaya34

Kullanıcı
ters+ik: Tavan üzerindeki eşit aralıklı yük taşıyıcı ağaç (Erzincan Merkez)
Haaaa şimdi oldu.
Evet o.bende usdam, Buna 7 Agac basi denir, Burasına degirmen demiş, Aslinda degirmen degil, burası ana kayadan oyma KILISE ,
Ben burayi cok iyi bilirim.ve ikamet ettigim yere 20.klm mesafede ve Avuc içi gibi.bilirim,
Burası ana kayadan oyma kilise ,Buraya iki kişi yan yana dik.durarak.hiç egilmeden rahatca girer, Kapı 4 köşe, ve 2 metre kadar boy var kapıda yani.ev kapıları gibi 190 veya 2 metre,
Burdan içeri girdiginde , yere 40 cm yukseklikde ,SOL da Tahmini 20 cm derinlikde 20 cm Çapında 4 tane var,
SAGDA 3 tane var ,Çünki sağda ,Dipde köşede PAPAZIN kürsüsü var,
Buraya yakin karşıdan baktığında kapının üsdü 3 gen , cati gibi üçgen çizim isaretli , Kapıya girmeden ana kayaya dayali yığma çakil taş var, ve bir tane Bu bölgede hiç olmayan Sarmaşık.cinsi İNCİR var, onunda resmi var, bulabilirsem eklerim, Mağaranın içi iki metreden daha boylu , Ben 176 boyundayım, Başımın üstünde
Çok bosluk kalıyor ,
Yazilarda burda çakıl yıgıntısının altinda bir mihrap oldugunu söylüyor ve 13 basamakla aşağı inilecegini yaziyor, bunu anlattım.birileri buraya operasyon yapmiş ,Cakillari magranin icine atmış mihrabı bulmuş 3 basamak ana kayadan kesme acikda duruyor , ben dize bu mihrabi ekliyorum, Sunu iyi bilmek.lazimki burasi degirmen degil Kilisedir,Burasi belgelerde gecen adı ile ÇALTI derdir,DIGI0002.JPG
At ,Ések inmez degirmen sadece DAGARCIK degirmenidir, onuda bu sitede konusuyla anlattim.ve oraya ait cok isaretler koydum.sitede var,
Gercek ali.bey degirmeni Sadece SARI MESELIKDE var ve buda degirmen degil ,Aslinda bunuda anlattım bu sitede var, Anakayadan argını kesmis dogru ,Onun asil.işareti, 3 kireç kuyusu ,Sazli göl, Iki balik.olan Şelale ( birisi balik isgeleti birisi balık ) ,,
Kumpanya degirmenine Atda iner esekde ,Ve hatta yol dibinden geçer,
Uzun Ali bey degirmeninden bahsedersek.orayada Atma tas köprüden dolanip.degirmene gelinir,
Siz Hangisini derseniz ben Bizzat gordugumu bir bir anlatirim, Saygilar selamlar usdam,,
Herbir degirmen digerine asla benzemez, Isaretleri var,

Son düzenleme: