Çubuk İle (LL) Boşluk Bulmak @BulursamKader25 | Sayfa 28 | Define işaretleri ve anlamları

El-Ensari

Kullanıcı
Amin inşallah kardeşim. Rabbim herkesin emeğini yağlı etsin 🤲
Amin inşaallah.
Gümüş ile alüminyum arasında ki fark nedir , Boşluk ta hangisi daha iyi tesbit ediyor sizde
Geçen konu açmıştım orada bendeki çubuk çeşitleri ve aralarındaki farkından bahsetmiştim. Şu an bana göre alüminyum çubuklar hem metal hem de boşlukta daha verimli. Mesela metal de varsa vardır yoksa yoktur. Tabi bu test sahasında geçerli. Gerçekte bir şey buldum mu hayır. 2 yıl önce 2 yerde işlem yaptım, 2 yerde net 2m derinlik aldım ve 2 side mineral çıktı. O zamanlar bakır çubuk kullanıyordum.
Alüminyum Çubuklar metalde,bendede celiklerden daha iyi çalışıyor.
Teşekkür ederim hayırlı geceler Kardeşim

Kader25

Admin
Ben inanıyorum ki bir gün Kader ustamız eline çubukları alıp, ilkokul çocuğuna anlatır gibi burası A dır Burası B dir diye videoya çekip çubukların hareketlerini gösterecek :)
Bir youtube kanalı açıp 10 ar dakikalık her konuyu işlemeyi düşündüğüm bir projem geçmişten beri var abi.
Amma henüz şartlar oluşmadı. 2 güne bir yeni video çekmeyince youtuber olunmuyormuş. (kahkaha)(kahkaha)(kahkaha)
Nasip, inşallah profesyonel bir çekimle niyetimizi gerçekleştiririz zamanın gelince.

El-Ensari

Kullanıcı
Bir youtube kanalı açıp 10 ar dakikalık her konuyu işlemeyi düşündüğüm bir projem geçmişten beri var abi.
Amma henüz şartlar oluşmadı. 2 güne bir yeni video çekmeyince youtuber olunmuyormuş. (kahkaha)(kahkaha)(kahkaha)
Nasip, inşallah profesyonel bir çekimle niyetimizi gerçekleştiririz zamanın gelince.
Ben biliyordum @Necat. abi boşuna konuşmaz 🙂
4 gözle bekliyoruz inşaallah Ustam.🙂

Kader25

Admin
@Kader25 ustam sorum @El-Ensari ustamaydı şöyle sorayım daha önce açılmış yer vardı dediydi girişi tekrardan kapanmış yerin üstüne gelince çubukların hareketini soruyorum bende boşluğun üstüne gelince boşluk işaretini yapıp tekrardan eski haline dönüyor. Sizlerde nasıl oluyor.

BOŞLUĞA girdinizde çubuğunuz boşluk işaretini yapar.
Boşluktan çıkınca da normal tutuş haline gelir.
Genel Kaide budur, alternatifi de olmaz, olamaz.
Sadece kişilerdeki boşluk işareti farklı olabilir:
Çoğunlukta ÇAPRAZ yapar, tam ortadan.
Bazılarında İçe Kapanır.
Bazılarında da Dışa açılır.
Başkada bir işareti ne gördüm ne duydum.
Bilenler varsa yazsınlar, aklımız da kalsın.

Sorunuzun 2nci kısmına gelince:
Açılmış sonra da tekrar kapanmış yerde çubuk hangi işareti verir..?
Bendeki işareti TİTRER. Yukarı aşağıya.
Her çubukçu bunun antıramanını yapmalı, böyle bir yerde çalışmalı ve çubuğun işaretini öğrenmelidir.
Dolgulu yerde de kişisel farklılıklar oluyor.

Amma şu olmaz:
Aşağıda bir oda yada mağara var. İçi boş, yani toprak kum dolgu yok.
Odaya/mağaraya girdiğin anda çubuk boşluk işaretini verir ve ODADAN ÇIKANA KADAR işaret bozulmaz.
Ancak yanyana 2 oda/mağara varsa, aradaki yerde (misal Kirişi varsa/duvarda) boşluk işaretini bozar.

Siz odaya girdiniz, çubk devamlı suretde açılıp kapanıyor boşluk işareti veriyorsa;
Tahminimi söylüyorum: odanın içi toprak dolguludur, bu sebepten yapıyor olabilir.
Yada burada oda yok, aşağıda kayalar var yada aşağıda buyük bir kayalık var amma çatlaklarla dolu.
Boyle olduğunda da çubuk devamlı aç kapa yapar.
Bu ihtimal var dediğinizde yapacağınız şey, aslanın avına yaklaşırken yavaş hareket ettiği gibi sizde kaplumbağ
hızında yürüyün. Normal yürürseniz, hızınızı azaltmazsanız aşağıdakini net anlamayabilirsiniz.

Kader25

Admin
Ustam, kablo olmadan da katmanları ve odanın,tavanı tabanı vs alınabilir mi? Son iki nokta odanın zemin ve genişliği ile mi alakalıdır.
daha önce ifade ettiğim gibi; katmanları herkes göremiyor çubukla, kablo serilmiş olsada.
Ben bütün derinlikleri, katmanlar dahil kablosuzda alabiliyorum. Lakin kablo olursa 1 karıştan fazla sapma olmuyor.
Benim tespitime göre kablolu ile kablosuz arasındaki fark, yaklaşık 40-50 cm. kadar. Bazı yerlerde bu fark çok önem arzeder.
yer müsaitse, zaman müsaitse her zaman kablolu almak faydalıdır.

Son 2-3-4-5 ... noktanın zemin ve genişlikle alakası yoktur.