Arı Kayası Olarak Anılan Bölge

Devrim

Kullanıcı

Ustalarım selamlar,

Fotoğraflar yetersiz biliyorum ama elimde sadece bunlar var. Yaz başında bölgede olucam.Bu resimlere bakarak nelere dikkat etmem gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.bu çeşme ve arı kayası arasında bir dere mevcut.derenin batısında sarı kükürtlü su bulunmakta.yine derede üç şelale biri büyük.büyük olan şelalenin sağ tarafında bir mağara ve buradan kömür çıkartılmış sözde.burada sizlerden öğrendiğim nice emareler var bölgede.bir resim daha var deveye benzer.telefondan yükleyemedim.yarın konuya eklerim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sevgili devrim kardeşim, resimler çok şaibeli görünüyor. son resim biraz yakın çekim oymalar ve baş şeklinde görüntüler olmasına rağmen,resimleri önümüz e alırken küçülüyor. dolaysıyla yeterli yakınlaştırarak ne bakılabiliyor ne çizim yapılabiliyor.
isim taşımalarına en güzel yorumu çalkaya ustamız yapacaktır. ben somut bulguları görerek yorumlamayı tercih ediyorum. ama çalkaya ustamızın bu tür yerlerle ilgili geniş arşivi var. umarım konuyu görür. olmazsa mesajlar yorumunu almaya çalışırız.
görüntü ve anlatımına göre, bölgeye gidildiğinde, işçilikli görünen yerleri detaylı ve net bir görünüm sağlayab,ilirsen ,seve seve yorumlarız.

wolf_52

Kullanıcı
bal kaysına tpesine sadece tek nokdadan çıklırr şelleye sırtını verince sol tarfından çıklırr diye bilyorum bunu bir ermeni söylemişdi... rahmetli oldu gelmedii.. bu şelale güneyden kuzeye akar... şelelinin sağında düz kayakılk başlarr 500 metre kadar sıralı ve tıraşlı yerden 50 metre kadar yüksekliği olna sıra kaylıkdırr.. ve bu şelelenin 10 metre yan tarfında zirveyle zemin arsında ortasında pipo gibi bri giriş vardır kol sığar ancak,burda senelik 400 kğ bal alnırdı... bu işreti sırtına aldığın zamn70 adımda kule gibi bri yer vardır gözetleme kule si gibi bu külenin üstünde top gibi 100 tondan ayır yapma brii kaya vardırr bu topun anlında tava işreti vardır epeyce büyük sapı çapraz havaya bakarr... aynı mevkide yılan kaya şahin kaya... vardırr heybeli çobanda bu mevkidedirr.... gerisii bana kalsınnnn....

Son düzenleme:

Devrim

Kullanıcı
sevgili devrim kardeşim, resimler çok şaibeli görünüyor. son resim biraz yakın çekim oymalar ve baş şeklinde görüntüler olmasına rağmen,resimleri önümüz e alırken küçülüyor. dolaysıyla yeterli yakınlaştırarak ne bakılabiliyor ne çizim yapılabiliyor.
isim taşımalarına en güzel yorumu çalkaya ustamız yapacaktır. ben somut bulguları görerek yorumlamayı tercih ediyorum. ama çalkaya ustamızın bu tür yerlerle ilgili geniş arşivi var. umarım konuyu görür. olmazsa mesajlar yorumunu almaya çalışırız.
görüntü ve anlatımına göre, bölgeye gidildiğinde, işçilikli görünen yerleri detaylı ve net bir görünüm sağlayab,ilirsen ,seve seve yorumlarız.

Ustam yorumun icin tesekkur ederim. Resimleri telefonumdan yukledim, bugun isyerinde diger resmi ve daha net resimleri tekrar yuklerim. Bolge Biga da ve denize 4 km uzakliktadir. Yaninda sivri bir tepe var. Yaklasik 20-25 yil once bu tepenin zirnesinin guneyinde "Yasak Kelime" yapildi, askeri helikopterler falan gelmisti. Buradada malum soylenti mevcut, kirk deve yukunden bahsedilir hep. Bolge hakkinda detayli bilgi bugun vericem ama ermeni yasantisi oldugunu sanmiyorum. Cocuklugumda babam bu islerle ilgiliydi ama kulaktan dolma yaparlardi. Simdi ona resimleri gosterip sizden ogrendiklerimi anlattigimda hadi gidelim dedi :) Buraya en son 10 yil once gittim ama simdi gittigimde tatilimin tamamini piknik yaparak geciricem sanirim. Cok bereketli bir bolge ve acilmis bir yer yok. Sadece 30 yil once selalenin bati kisminda acilan komur madeni ama buda cok basit bir maden ve komur cikarildigini bilmiyorum.Ilk firsatta gidip bol bol fotografliycam ve konulari guncelliycem.

Devrim

Kullanıcı
bal kaysına tpesine sadece tek nokdadan çıklırr şelleye sırtını verince sol tarfından çıklırr diye bilyorum bunu bir ermeni söylemişdi... rahmetli oldu gelmedii.. bu şelale güneyden kuzeye akar... şelelinin sağında düz kayakılk başlarr 500 metre kadar sıralı ve tıraşlı yerden 50 metre kadar yüksekliği olna sıra kaylıkdırr.. ve bu şelelenin 10 metre yan tarfında zirveyle zemin arsında ortasında pipo gibi bri giriş vardır kol sığar ancak,burda senelik 400 kğ bal alnırdı... bu işreti sırtına aldığın zamn70 adımda kule gibi bri yer vardır gözetleme kule si gibi bu külenin üstünde top gibi 100 tondan ayır yapma brii kaya vardırr bu topun anlında tava işreti vardır epeyce büyük sapı çapraz havaya bakarr... aynı mevkide yılan kaya şahin kaya... vardırr heybeli çobanda bu mevkidedirr.... gerisii bana kalsınnnn....

Tesekkurler ustadim,

Yerin eskiya belgelerinde gecen Bal Kayasi oldugunu sanmiyordum ama yazdiginiz seylerin buyuk kismi tutuyor.Selalenin akis yonu, kayaligin selalenin saginda olmasi, ki dedigim magara bu selalenin 10 m saginda kaliyor. Sadece yapma kayayi tam hatirlayamiyorum. Bide ana selaleden yuraki giderken zirveye dogru ucuncu selale derenin tam omega yaptigi yerde kaliyor.uydu goruntusunu paylasabilirim.

wolf_52

Kullanıcı
Tesekkurler ustadim,

Yerin eskiya belgelerinde gecen Bal Kayasi oldugunu sanmiyordum ama yazdiginiz seylerin buyuk kismi tutuyor.Selalenin akis yonu, kayaligin selalenin saginda olmasi, ki dedigim magara bu selalenin 10 m saginda kaliyor. Sadece yapma kayayi tam hatirlayamiyorum. Bide ana selaleden yuraki giderken zirveye dogru ucuncu selale derenin tam omega yaptigi yerde kaliyor.uydu goruntusunu paylasabilirim.
şelalenin sağına oğru aldan girişi olcak işreti 3 oymadır sıralı ... kil basmışlardırr dolgu olrakk... birinci odadan sonraa 2 ci odaya geçiş aşağıya doğru inen dar bir yerdirr duvarda 2 tane taş çıkcak çaklı gibii bu 2 taşın arsındadırr geçitt.. 2 ci odada boşatlır dolgusu 3 cü odada hem malzeme vardır hemde haritası vardır o bölgenin adım adım...

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sevgili hemşerim,maşaallah .bizde yok yok diyorsun ha.
ben bir dolu dosyayı yaktım. içlerindeki yazılanlar da anlaşılmaz şifreler ... bunlara hapsedilmiş, sayılar ,kendilerince oluşturulmuş isimler,
değişik bölgeler .aranılan bir yer bir çok bölgede ve farklı benzeri yerlerde bir çok noktada çıkıyor. bu belgelere göre tam benzerlik sağlayan bile boş çıkabiliyor. eşkiya harici kayıt altına alınmışlar , yine haritalar bunlardan çok farklı. onlardan yakalayabilirseniz,peşini bırakmayın.

wolf_52

Kullanıcı
sevgili hemşerim,maşaallah .bizde yok yok diyorsun ha.
ben bir dolu dosyayı yaktım. içlerindeki yazılanlar da anlaşılmaz şifreler ... bunlara hapsedilmiş, sayılar ,kendilerince oluşturulmuş isimler,
değişik bölgeler .aranılan bir yer bir çok bölgede ve farklı benzeri yerlerde bir çok noktada çıkıyor. bu belgelere göre tam benzerlik sağlayan bile boş çıkabiliyor. eşkiya harici kayıt altına alınmışlar , yine haritalar bunlardan çok farklı. onlardan yakalayabilirseniz,peşini bırakmayın.
sayın abim ben belgesine göre konuşmadım ermeninin dediğine göre konuşdum... ama en çok gördüğüm kadarını konuşdum bir zat tespit edip brici odayı tespit eden benim.... yer hala duryorr....

Moderatör tarafında düzenlendi:

Devrim

Kullanıcı
Ustalarım resimleri tekrar yükledim. Sanırım bunlar biraz daha net olacak.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.