Bilgi Ve Tecrübesi Olan... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bilgi Ve Tecrübesi Olan...

DRAGON-34

Kullanıcı
Ben de bu dedelere takmış vaziyetdeyim lakin dedeler hep eski gayri müslüm köylerinde veya yakınlarında oluyor ismi cismi de olmuyor tabi sarı kızın babası(yani sarı kızdan çok daha fazla olan para) değilse bunların içlerine bakmak lazım bu dedelerin hali vaziyeti nasıl ??????????????????? lakin müslüman mezarında dünya malı olmaz

sempatik_06

Kullanıcı
Bu konuya eklemek istediğim bildiğim bilgileride yazdım konu biraz karışacak ama bende çok karıştım...:)
Burada Derede var çeşme veya ( su pınarı ) da var. dede mezarının zirveden baktığı yerde 3 adet sıralı aralarındaki ölçüyü şuan bilmiyorum ama hepsi 500 metre içinde çeşmeler bu çeşmelerin biri dere içinde bu çeşmelerden dere içinde olanın önünde 200 metre mesafede tepe var ve o tepeye iki adet merdüven çıkıyor ve ikiside tepenin aynı yönünde doğu tarafında merdüvenler şuan pek belli olmuyor... daha fazla bilgi alabilirim ama nasıl hareket edecegimi ve ne aradığımı bilmiyorum... saygılarımla

SEVALİ

Kullanıcı
Bilgi Ve Tecrübenize ihtiyacım var... resimlerde zirvede tüm köyü ve büyük bir ovayı izleye bildiğin normal mezarlıklara ve gavur mezarı diye geçen yere uzak ardıcın en tepesinde dede mezarı var ve dede mezarına yaklaşık 3 kilometre aşagıda sarı kız mezarı var sarı kızın hemen yanında tuzlu su çıkar nasıl bir yol izlemeliyim... buraları köylüler yakın zamanda düzenledi ve sarı kıza mezar taşı yaptırdı...

Acaba son resimdeki çeşme yalağı eskiden var olan balıkların havuzumu ve Osmanlı nın parçalanma sürecindeki bir taburun ve tabur komutanın ailesi ile birlikte görev aldığı var sayım adı altında kilise tepesindeki balıkların halkın kutsal olduğunu düşündüğü halde kızartması ve ailesinin hepsinin kısa bir sürede vefat etmesi hikayesi varmıdır..

tavkarizma43

Kullanıcı
bende de bi tane arap dede var hemen 2-3km ötesinde ebe ana var benziyo sempatik_06 ustamın dede ve sarıkızına isimler farlı olaylar
aynı..dragon-34 ustam bu arap dedenin mezarı basında som altından el varmıs zamanında sımdı tenekeden var..dediğingibi müslüman mezarında dunyalıgın ısı olmaz...halen cekınıyoruz bız balıgı ölünce,muhabbet kusu ölünce saygıdan gömerek buyuduk ölüye saygımız sonsuz ama yahudının ermenının malını beklıyoruz aurum ustamın dedıgı gıbı bal yogurtla besleyıp,kufur eder gıbı 2sıkkeye cocuk muamelesı goruyoz töbe-töbe:)

sempatik_06

Kullanıcı
Acaba son resimdeki çeşme yalağı eskiden var olan balıkların havuzumu ve Osmanlı nın parçalanma sürecindeki bir taburun ve tabur komutanın ailesi ile birlikte görev aldığı var sayım adı altında kilise tepesindeki balıkların halkın kutsal olduğunu düşündüğü halde kızartması ve ailesinin hepsinin kısa bir sürede vefat etmesi hikayesi varmıdır..

Niyetin beni korkutmak mı? zaten bu türlü olaylar etkiler hep beni allah korusun kimsenin başına gelmesin tabi bizde bu türlü olaylar olmasın diye araştırıyoruz. fikir ediniyoruz, bilgi sahibi oluyoruz... yinede hikaye başlığı ve özeti için teşekkür ederim...

aurum

Kullanıcı
bende de bi tane arap dede var hemen 2-3km ötesinde ebe ana var benziyo sempatik_06 ustamın dede ve sarıkızına isimler farlı olaylar
aynı..dragon-34 ustam bu arap dedenin mezarı basında som altından el varmıs zamanında sımdı tenekeden var..dediğingibi müslüman mezarında dunyalıgın ısı olmaz...halen cekınıyoruz bız balıgı ölünce,muhabbet kusu ölünce saygıdan gömerek buyuduk ölüye saygımız sonsuz ama yahudının ermenının malını beklıyoruz aurum ustamın dedıgı gıbı bal yogurtla besleyıp,kufur eder gıbı 2sıkkeye cocuk muamelesı goruyoz töbe-töbe:)
:)

aurum

Kullanıcı
egerki öle dediginiz gibiyseki utacım .havuzun içindeki 8 tane kare ölenler içinmi düşünülmüş yapılmış

sempatik_06

Kullanıcı
egerki öle dediginiz gibiyseki utacım .havuzun içindeki 8 tane kare ölenler içinmi düşünülmüş yapılmış

çok güzel bir hatırlatma yaptın. teşekkür ederim hatırladığıma göre ben çocukken de oradaki o kareler vardı tabi ama benim çocukluğumdan önce orada bizim köylüler onu yaptı mı bilmiyorum yarın daha büyüklerimden bilgi alacağım...

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Bu konuya eklemek istediğim bildiğim bilgileride yazdım konu biraz karışacak ama bende çok karıştım...:)
Burada Derede var çeşme veya ( su pınarı ) da var. dede mezarının zirveden baktığı yerde 3 adet sıralı aralarındaki ölçüyü şuan bilmiyorum ama hepsi 500 metre içinde çeşmeler bu çeşmelerin biri dere içinde bu çeşmelerden dere içinde olanın önünde 200 metre mesafede tepe var ve o tepeye iki adet merdüven çıkıyor ve ikiside tepenin aynı yönünde doğu tarafında merdüvenler şuan pek belli olmuyor... daha fazla bilgi alabilirim ama nasıl hareket edecegimi ve ne aradığımı bilmiyorum... saygılarımla
Üç çeşme varsa dikkate değer.
Çeşmelerin etraflıca fotoları iyi olurdu.
Dut ağacı veya eski anıt ağaç cinsinden ağaçlarda varsa çözüme bir adım daha yaklaşırız.
Ağaç varsa incele çakılı çivi varsa resimle ama dokunma.
Yine çeşmelerin etrafında dikkat çeken tümsek ,yığma,çöküntü veya mezara benzer yerleri araştır.
Çeşme arkasında sivri tepe varmı? İşçilikli kaya varmı?
Tekrar ediyorum burası önemli
Çeşmelerin herhangi birinin ön istikametinde eski ağaç özellikle dut ağacı varsa bunu muhakkak resimle.
DedeMezarları her ne olursa olsun risklidir. Ya gerçek bir Evliyaullah kabri ise neolacak.? Bunu nasıl bileceğiz.? Bunun bir formülü varsa veya bilen biri varsa anlatsın dinleyelim öğrenelim.
Kolay gelsin

sempatik_06

Kullanıcı
Üç çeşme varsa dikkate değer.
Çeşmelerin etraflıca fotoları iyi olurdu.
Dut ağacı veya eski anıt ağaç cinsinden ağaçlarda varsa çözüme bir adım daha yaklaşırız.
Ağaç varsa incele çakılı çivi varsa resimle ama dokunma.
Yine çeşmelerin etrafında dikkat çeken tümsek ,yığma,çöküntü veya mezara benzer yerleri araştır.
Çeşme arkasında sivri tepe varmı? İşçilikli kaya varmı?
Tekrar ediyorum burası önemli
Çeşmelerin herhangi birinin ön istikametinde eski ağaç özellikle dut ağacı varsa bunu muhakkak resimle.
DedeMezarları her ne olursa olsun risklidir. Ya gerçek bir Evliyaullah kabri ise neolacak.? Bunu nasıl bileceğiz.? Bunun bir formülü varsa veya bilen biri varsa anlatsın dinleyelim öğrenelim.
Kolay gelsin

çeşmelerden birinin ağacı var de hatırlıyorum onuda hatırlamamın sebebi eskiden ip bağlayıp nal çakarlarmış... daha ince ve net araştırmalıyım galiba...ve bu konuda bilgisi olan varsa evliyada olabilir ne yapılmalı?

Üst Alt