Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme; | Sayfa 42 | Define işaretleri ve anlamları

Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

ersan

Vip Üye
Cevap: çubuklarla tesbit ve derinlik ölçme;

cantar ustam paylaşımından dolayı şahsım adına teşekür ediyorum. çubuk işine gönül vermiş biri olarak paylaşımınızdaki anlatıma müsadenizle yorum yapmak istiyorum. önçelikle eğer çubuklar sorulan sorulara doğru çevap vermiş olsaydı kulanıçı sanırım sabançılarla yarışırdı. bu şunu gösteriyor bilinç altına yerleşmiş olan şeyleri kendiçe çubuk la bulmuş gibi bir izlenim yaratmaktır. uzun süreli çubuk çalışmalarımda şunu çıkardım çubukta insan kendini kandırdığının farkına varmadan bu işi yapamıyacağıdır. evet insan önce kendini aşmalıdır. ben bunun sıkıntısını çok yaşadım ama sizler gibi değerli ustalarımın paylaşımlarından yola çıkarak çok yol katetim.
merhaba ustam biz zamaninda 2 sene sisicilik yaptim bu cubuk merakina baslayinca 5 arkadas hepimiz bu cubukkula merak etik aradaslarim 4 bu cubuk isine inanmadilar ve biraktilar bu cubuk isi deliliktir dediler ama ben vazgercmedim 2-3 sene cubun er cekimini az ve cok derin tam noktaya kadar kazdim bakalim tam bu cubuklar neye ve nasil bir cekim verirdini
ama gitikce de olsa vazgecmedim sonra baslasdim az cok da olsa curuf demirler bulmaya cubuklarl;an demeki 2-3 senenin icinde az da olsa ilerlemeler vardi nedense metal bulmaya basladimdi .nezaman bu gumus cubuklarlan basladim islemeye nekadar da olsa ta guzel cekimler almaya basladim gitikce ta gelistitrdim kendimi sindik saten cubuklar bana hic sorun bilem deyil .

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
minerallerden rahatsız olmamak için çubuk kullanırken arazide ayakkabısız çorapsız çıplak ayak ile hiç dolaştınızmı bu şekilde deney araştırma yaptınız mı....?
güzel bir düşünce ustam.ama emin olunuz. çıkartarakta ,ayakkabıları bile farklı giyerek her şekilde denedim.
minerallerin büyük bir kısmını ,çok rahat eliyorum yalnız.yukarda belirttiğim gibi ,altın gibi değerli madenin karışımı olanı aynen değerli veriyor. buda gayet normal.zaten vermese elimizdekilerin anlamı olmaz.bu detayın arkadaşlarımızı yanılgıya düşürmemesi için tavsiyelerde bulunuyorum.

ersan

Vip Üye
güzel bir düşünce ustam.ama emin olunuz. çıkartarakta ,ayakkabıları bile farklı giyerek her şekilde denedim.
minerallerin büyük bir kısmını ,çok rahat eliyorum yalnız.yukarda belirttiğim gibi ,altın gibi değerli madenin karışımı olanı aynen değerli veriyor. buda gayet normal.zaten vermese elimizdekilerin anlamı olmaz.bu detayın arkadaşlarımızı yanılgıya düşürmemesi için tavsiyelerde bulunuyorum.
ustam bir sey bende demek istiyorum bu mineraler icin nbirde bunu denediniz mi bilmem
tam gumus cubuklarin cekimaldi yerden 30 sm derinden al eline az bir toprak toprak elindeyken birde uyle dene cubuklari cekim alacakmisin eyer minberali topraksa cekim vervez saten .ben bu anatimi yarismalarda bir ,,yunan ,,cubuk ustrasinda gurdum cok ta guzel ise yariyor ama basdetin gibi cesit gucte mineral var ustam hepsini imkani yok cubuklar eleye bilsin .

aliömer

Kullanıcı
ustam arazide mineral kadar gaz oluşumlarıda çubuklarda büyük yanılmalara yol açıyor. özelikle bu gaz oluşumları hem boşluk hemde metal çekimi veriyor. bunu aşama yöntemi nedir. gaz oluşumu olan yerde derinden toprak alıp çubukla bakılsa dahi yine çekim verir çünkü minarel değil.

ikizceli

Kullanıcı
ustam bir sey bende demek istiyorum bu mineraler icin nbirde bunu denediniz mi bilmem
tam gumus cubuklarin cekimaldi yerden 30 sm derinden al eline az bir toprak toprak elindeyken birde uyle dene cubuklari cekim alacakmisin eyer minberali topraksa cekim vervez saten .ben bu anatimi yarismalarda bir ,,yunan ,,cubuk ustrasinda gurdum cok ta guzel ise yariyor ama basdetin gibi cesit gucte mineral var ustam hepsini imkani yok cubuklar eleye bilsin .
sevgili ersan usta, mineraller toprakta dağınık bir şekilde olursa, ayni cinse tepki vermez. ama kütle halinde ise birde belli bir derinlikte ise o zaman işe yaramıyor
resimde paylaştığım mineraller bile açıldıktan belli bir süre geçtikten sonra elimde baktığımda, kapalıda olanları bile etkilemiyor değerli veriyor..ersanım sende bazı mineralleri ayırt edilmeyeceğini yazıyorsun. elbette bu konuda tecrübelerin var.eminimki benim gibi çoğunuda ,çekimden anlar bazılarınıda farklı sistemde bakarak eleyebilirsin. ama arkadaşlarımız bu konuda yeterli tecrübesi olmadan her çeken yerde değerli maden var düşünmesin,kendilerini yetiştirsinler istiyorum. konuya özellikle bu amaç için değiniyorum.
bizler böylesine açık bilgilendirmesek yanlışa düşenler olacak. zamanını umutlarını heba edecekler korkusu çekiyorum.
sendende ALLAH razı olsun açıkça yazmışsın.bunuda senden bekliyordum.
şimdi arkadaşlarımız bu görüşler ve tavsiyeler doğrultusunda kendilerini bilinçli hale getirsinler diliyorum. sağlıcakla.

madhunter

Kullanıcı
bir diğer sorunda ıslak ve kuru toprakta tesbitteki farklılıklar.bunuda tecrübe eden varmı ?

ikizceli

Kullanıcı
ustam arazide mineral kadar gaz oluşumlarıda çubuklarda büyük yanılmalara yol açıyor. özelikle bu gaz oluşumları hem boşluk hemde metal çekimi veriyor. bunu aşama yöntemi nedir. gaz oluşumu olan yerde derinden toprak alıp çubukla bakılsa dahi yine çekim verir çünkü minarel değil.
sevgili kardeşim,soruyu sanırım ersan ustaya hitaben yazdın.görünce bir iki kelam etmeden geçmeyi uygun görmedim.
mezar odalarında mahzenlerde kuyularda vs. gaz olması doğal.işlem görmemiş doğal arazide ben rastlamadım. acaba işaretli yerlerde inceleme yaptığımdanmı olabilir bilmiyorum. çekim alınan gazlı yerin simetrisi oluyormu yoksa şekilsizce bir yapıdamı. bir mezar veya oda gibi köşeli oluyormu. sanırım olmaz.burdan hareketle anlaşılması gerekir diye düşünüyorum. sonra gazı eline alamazsınki.bilemiyorum. bakalım ersan ustamız ne der. sağlıcakla.

aliömer

Kullanıcı
İkizceli ustam gaz olan yerler çoğunlukla simetriktir mezar Mahsen kuyu vb. Şeklinde olabilir bir çok Çubukçu gaz oluşumunun farkında değil bunu minarel olarak algılar. Çubuklar burada boşluk ve boşluk içinde metal verir çok yanıltır minarelden dahada zordur. Ersan ustanın bu konuyuda aştığına eminim amacım bu konuda arkadaşların genel fikirlerini almaktı. Ben şuna kesin emin oldumki toprak yüzeyindeki denemeler asla gerçeği vermediğidir. Bir Çubukçu kendinden emin olmak istiyorsa araziye çıkar kendi gerçeğiyle yüzleşir. Çubuklar elimde altına çarpı yaptı yok gümüşte şu şekli aldı boronzda böyle yaptı demekle olmuyor. Arazide kendimizi sınıyacağız artı eksilerimizi bulacağız. Seni ersan ve çantar ve metin usta gibi değerli ustaları takip eden amacına ulaşacağına inanıyorum

M.Yavuz

Kullanıcı
eskiler "meyve veren ağaç taşlanır" derken ne kadar da haklıymış.çubuklarla olan denemeleri ev ortamında yaptığımı özellikle belirtmeme rağmen;verilen emeğin aşağılanması insanın şevkini kırsa da,sitedeki kamil insanlar tarafından takdir edilmesi,bir nebze de olsa teselliye vesile oluyor.akıl sahibi olanlar,insanlara faydalı olmanın yolunun,başkalarını tenkit etmekten değil,tecrübelerini paylaşmaktan geçtiğini bilirler.
bu arada çubukçunun gerçeği,klavye başında ahkam kesmek değil;altın veya gümüş diye umutlanırken,toprağın 3 mt. altındaki kayanın içinden çıkan mineraldir.
aslında,müsait olduğum bir zamanda önce çeşitli metalleri gömüp,daha sonra çubuklarla bunlar üzerinde yapacağım arazi sonuçlarını da sitede paylaşmayı düşünüyordum.ama yaklaşım bu olunca,insan paylaşım yapmaktan imtina eder hale geliyor.

Üst Alt