Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Cevap: çubuklarla tesbit ve derinlik ölçme;

seni gönülden kutluyorum eke kardeşim. yeni başlamana rağmen bu detayı yakalaman büyük bir başarı.
ben yeni başlayan arkadaşlarımızın kafası karışmasın,bazı detayları kendileri pratikle geliştirsin düşüncesiyle ,bunun gibi önemli gördüğüm değişkenleri zamana bırakmıştım. hatta bakırlarla maden tespiti diye konu açmama rağmen bu nedenle bir soru ve deneme neticesi gelmeyince ,devam etmeyi uygun görmedim.
onun içinde boşluğu gümüş harici çubuklarla yapılmasını tavsiye etmiştim. onların bir özelliğide uzak mesafeden boşluğu yakalamalarıdır. gümüşler bunu yapmaz.
senin deneyine gelirsek. 22 ayarla yaptığın tesbitler doğrudur. dilin altına alındığı zaman boşluğu vermez.
birde elinde 22 ayarla baktığın zaman bir boşluğun içinde bir madenin tam üzerine yaklaşınca ve üzerine gelindiğinde,gümüşler bir tepkime verecek. ne olduğunuda ben yazmıyor senden bekliyorum. bakalım o detayıda yakalayabilecekmisin.
dikkat et mutlaka yakalayacaksın. bunu kullanan arkadaşlarımız denesin ve neticesini paylaşsın. sağlıcakla...

Son düzenleme:

EKE

Kullanıcı

tesekkur ederım ustam senın gıbı bır ustamın benı tebrık etmesı onur verıcı bısey benım ıcın ayrıca bu cubuk konularını takıb edıyorum devamlı lakın işlerım yogun ve suan elvermedıgı için çubuklarla pek pratık yapamıyorum aslında nıyetım bakır gumus alümınyum gul dalından ve harddıskten cubuk yapıp ve bunlarla yapacagım tecrubelerı sıralı bır vıdeo dahılınde arkadaslarımla paylasmak ve bu paylaşımdan arkadaslarıma kardeslerıme bır nebze faydalı olabılırsem ne mutlu bana

ikizceli

Vip Üye

değerli arkadaşlarım, eke kardeşimizin,yorumundan sonra konunun hayli izlenmesine rağmen olumlu yada olumsuz bir görüş olmadığı gibi her hangi bir soruda maalesef yok.
arkadaşımız eline bir altın alarak baktığı zaman ,madene tepki vermediğini yazmış,biz doğru demişiz. elinize altın veya gümüş hiç fark etmez,alarak baktığınızda ,madene hiç bir tepki vermez. üzerinden geçseniz bile. ağzınızda veya çıplak elle baktığınızda ise direk bu iki madene yönelir.
burda dikkat edilmesi gereken bir durum vardır.
benim ve diğer ustalarımızın beyanlarında ,bunların tepkisinin kişiden kişiye değişebileceği açıklanmıştır.
ersan ustamızla bendeki tepki ayni değildir. temelde tepkilerde bir farklılık olmamasına reğmen,tepkinin şekli değişebilir. birinde madene geldiğinde dışa bir diğerinde içeriye kapatır.
benim eke kardeşimden deneme istememin nedenide budur.
ben elimde bir madenle baktığım zaman ,madene gitmediği gibi ,boşluğada gitmiyor. acaba sizdeki tepkisi nasıl olacaktır. bunları deneyerek kendinize göre tepkinin şekilini iyice öğrenmeni z gerekir.
birde bakırlarla maden tesbitini kesin olarak paylaşıp konuyu tamamlamak istiyorum. lakin bunu konu olarakta açmama rağmen, ikizceli nasıl olsa paylaşırmı düşüncesindendir nedir bilemiyorum, hiç bir arkadaşımdan ustam ,bakırlarla maden tesbit edilebilirmi, edilirse nasıl bir sistemle olabilir diye bir fikir dahi gelmedi.edilemez diyende yok. yoksa bu konuda paylaşıma gerek duymayacak bir düzeyemi geldik,bilemiyorum. sağlıcakla kalını.

ahmnb

Kullanıcı

birava

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

tesbitiniz çok doğrudur cantar ustam.
gümüşleri hepimiz biliyoruzki,ersan kardeşimiz sayesinde tanıdık.
bu işte tecrübe sahibi bir kişinin intibakında bir zorluk olmadığı gibi,özelliklerinide anlamak hiç zor olmaz.
ben ilk denemede algılamama rağmen,bir kaç kez daha pratikle ,ersan ustamızın söylediği gibi neticeyi garantileyerek yazmayı ve arkadaşlarımızı bilgilendirmeyi uygun gördüm.
gümüşlerle boşluk aramak yanıltır. bir çekim aldığınızda ,bir boşluğun içinde bir madene yönelmiştir,siz orda bir oda falan olduğunu anlayamazsınız.
sadece içinde maden olmayan mahzen türü yerlerde çok yakınında ve en önemlisi üzerine geldiğinizde boşluğu veriyor.
böyle bir çekimde ,diğerleriyle girişinden yapıtın çapına ve derinliğine kadar almak gerekir..
diğerleriyle bakıldığında bir boşluk tespit edilirse, gümüşlerlede maden tesbiti yapılabilir.
her iki sistemde doğru bir yaklaşım olacaktır.
ama;
ersan ustamızın verdiği uzak mesafelerden ,bir çekim alındığında , o mesafe içinde diğeri kadar çekimi kolay alınamayan bir şeylerde olacağı düşünceside hesaba katılmalı. çalışmalarımızı bu düşünce içinde yapmak lehimize olacaktır.
kalbi saygılar cantar ustam.sağlıcakla.

gerçekten tebrik edilecek şekilde bir tarif bu. kimse eline sadece bir takım gümüş çubuğu alıp da ben bu işi bununla bitiririm mantığını gütmemeli. bakırlar veya aliminyumlar gibi aynı zamanda boşluğu da teyit edecek bir takım çubuk daha yanınızda mutlaka bulunmalı. bir takım gümüşle bu işi yapabilmeyi hayal etmek, ancak hayal etmektir, ileri de gidemez. işin doğrunu söylemek, İkizceli ustanın muhteşem bilgilerini de saygıyla alkışlamak istiyorum. 2-3 çeşit ayrı sistem ile bir yer teyit edilmeden ne vardır denir nede bu şekilde çalışılabilir denir. ki gümüş çubuğu bizlere tanıtan Ersan usta dahil farklı teknikler ile doğruluğu teyit etmeye gerek duyuyor iken, bizde ustanın dediğini takip edersek muvaffak oluruz.

tesekkur ederım ustam senın gıbı bır ustamın benı tebrık etmesı onur verıcı bısey benım ıcın ayrıca bu cubuk konularını takıb edıyorum devamlı lakın işlerım yogun ve suan elvermedıgı için çubuklarla pek pratık yapamıyorum aslında nıyetım bakır gumus alümınyum gul dalından ve harddıskten cubuk yapıp ve bunlarla yapacagım tecrubelerı sıralı bır vıdeo dahılınde arkadaslarımla paylasmak ve bu paylaşımdan arkadaslarıma kardeslerıme bır nebze faydalı olabılırsem ne mutlu bana

Eke usta, tebrikler.. paylaşımlarınızı bekliyor olacağım. tespitlerinizi en kısa zamanda görmek bizlere fark ve tat katacaktır.

değerli arkadaşlarım, eke kardeşimizin,yorumundan sonra konunun hayli izlenmesine rağmen olumlu yada olumsuz bir görüş olmadığı gibi her hangi bir soruda maalesef yok.
arkadaşımız eline bir altın alarak baktığı zaman ,madene tepki vermediğini yazmış,biz doğru demişiz. elinize altın veya gümüş hiç fark etmez,alarak baktığınızda ,madene hiç bir tepki vermez. üzerinden geçseniz bile. ağzınızda veya çıplak elle baktığınızda ise direk bu iki madene yönelir.
burda dikkat edilmesi gereken bir durum vardır.
benim ve diğer ustalarımızın beyanlarında ,bunların tepkisinin kişiden kişiye değişebileceği açıklanmıştır.
ersan ustamızla bendeki tepki ayni değildir. temelde tepkilerde bir farklılık olmamasına reğmen,tepkinin şekli değişebilir. birinde madene geldiğinde dışa bir diğerinde içeriye kapatır.
benim eke kardeşimden deneme istememin nedenide budur.
ben elimde bir madenle baktığım zaman ,madene gitmediği gibi ,boşluğada gitmiyor. acaba sizdeki tepkisi nasıl olacaktır. bunları deneyerek kendinize göre tepkinin şekilini iyice öğrenmeni z gerekir.
birde bakırlarla maden tesbitini kesin olarak paylaşıp konuyu tamamlamak istiyorum. lakin bunu konu olarakta açmama rağmen, ikizceli nasıl olsa paylaşırmı düşüncesindendir nedir bilemiyorum, hiç bir arkadaşımdan ustam ,bakırlarla maden tesbit edilebilirmi, edilirse nasıl bir sistemle olabilir diye bir fikir dahi gelmedi.edilemez diyende yok. yoksa bu konuda paylaşıma gerek duymayacak bir düzeyemi geldik,bilemiyorum. sağlıcakla kalını.

İkizceli ustam, paylaşımlarınızı bekliyoruz. şu an farklı teSpitler sebebi ile ve işlerimiz sebebiyle çok üzerinde duramAsak dahi ilerleyen zamanlarda bu konuları çok teferruatlı takip edeceğim. diğer arkadaşlamızın da bunu kesinlikle yapacaklarından eminim. lütfen esirgemeyiniz. siz denize atınız kıymetini bilecek, anlayacaklar kesinlikle olacaktır. saygılar.

ikizceli

Vip Üye

sevgili harbici kardeşim,arkadaşlarımıza ,hazineye ulaşılacak kapının anahtarını vermektir amacımız. sağolsun ersan kardeşimiz sayesinde gümüşlerle tanıştık.bilmiyorduk,ama karşıda çıkmadığımız gibi,bir kaç arkadaşımız deneyerek olumlu sunuca ulaştığını birlikte gördük.
ben maden tespiti yapmıyor,işaretle olayı açıklığa kavuştururdum. gördükki bir yapıtta maden olup olmadığını bu sistemle kolayca öğrenebiliyoruz. ben bir adım daha ileri giderek ,bu sistemin bakırlarla yapılıp yapılamayacağını ,yapılabilirse nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlama gayretine düştüm. günlerde bu iş üzerine çalıştım halen daha kafama takılan bir husus olduğunda ara ara denemekteyim.
şükrolsun mevlama ki ,bu konu artık sır değil yolunu bulan için çok kolaymış.
iş bu noktaya gelmişken bazı arkadaşlarıma şu şu şekilde bir deney yaparmısın diyorum.insanlar susuyor. e be kardeşim bunu bir görde bakalım sen nasıl algılayacaksın sonrada ilerki aşamalara geçelim.yok oğlu yok. bu banamı lazım ALLAH AŞKINA. ANLATILANLAR BİR KULAKTAN GİRİP DİĞERİNDEN ÇLKIYORSA, hocanında şevki kırılır sadece dikkatli ve çalışkan öğrencilere eğilir değilmi.
şimdi herkesin evinde bile yapabileceği küçük bir deney yazıyorum. elinize altın veya gümüş bir kolye benzeri ile bakır çubuklara temas ettirerek boşluğun üzerinde bakınız ve neticeyi paylaşınız. bir farklılık görülecek nedir o gördüğümüz değişim. yalnız yakınınızda maden olmasın.varsada uzak bir yere koyunuz. bakalım kaç arkadaşım ilgilenecek.
kendinide yeterli görenler baksın lütfen. bir boşlukta veya madende tepkinin nasıl oluştuğunu henüz bilmeyenler zaten anlayamaz. isteyen birde hacmi ne olursa olsun ayni şekilde demir,sarı alimünyum gb. metallerin üzerinde denesin bakalım ne görecek.yere bir avuç nikel paraylada bakabilir.
artık demir teneke vb. türler sorun olmaktan çıktı harbici ustam.
birde bu saatten sonra konunun üyelerimiz harici sitemiz dışından izlenmesini ve başka sitelerde paylaşılmasınıda istemiyorum. sağlıcakla kalınız.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

ben her farklı madenden veya nesneden yapılma çalışan bir çubuğun, bize büyük artıları olabileceğini düşünüyorum. kısmet olur ise bakırları da zaman içinde değerlendirmeyi çok isterim.

bilmiyorum forum sitelerinde öyle bir ayar varmıdır? ama bozkurt kardeşimize bir danışmak lazım bunu. yani bazı konuların özellikle sadece üyelere açık olmasını sağlayabilecek bir ayarlama yapmak gibi.

İkizceli ustam. ben de dahil çubuğun peşini bırakmaya başlamıştık. bu konular bu deneyimler, gerek mineral yenme gerek maden bulma gerek tamı tamına boşluk tespiti. gerek sizlerin eklediği değerlitespiti hususları.... siz ustalar bizleri yeni taçlar ile donatıyorsunuz.

aklı başında hayalperest yada karadüzen define arama huyu olmayan her kişi, burdaki çubuklar konusunu bire bir takip ederde uygularsa çok ekmek yer. ama bunu insanlara biz aşılayamayız. biz sadece iyiye iyi kötüye kötü şeklinde anlatıp tanıtabiliriz. zaman ile sitemizi kullanan tüm üyeler yorumlara bakınca tespitleri görünce deneyimleri artınca, eğer dilleri dua ya dönüyorsa bu eşsiz bilgiler için çok dua edeceklerdir.

İkizceli ustam, ben sitelerde gerek işaret gerek çubuk gerek diğer hususlar üzere bilgisini paylaşan ustayı, yaşayan ressamlara benzetiyorum. ressamlarında hayatta iken kıymeti bilinmez, zorluk içinde çalışmalarını yaparlarmış. ustalarımız da öyle. iki çift lafı anlatana kadar deveye hendek atlatıyoruz da bir gün gelip farkına varılıyor. biriri değerini biliyor ama geç oluyor.

ibrahim181

Kullanıcı

ikizceli ustam bakırla yaptığım çalışmalarıma göre bir boşluğun içinde bir metal varsa bakır çubuklarda direk metali gösteriyor yani boşluğu es geçiyor tabi dediğiniz gibi bu işlemi yaparken bakıra değerli bir metal dokundurmak gerekir bakır tek tutuğumuzda ise boşluğa yönelecektir. diğer bir tespitim bakırın gümüşlerin aksine kazılmış el değmiş noktalarda da boşluk verdiğidir. yani 2x2 ebatında bir odayı tek değilde oda yapılırken açılmış bütün alanıda boşluk olarak gösterebiliyor. boşluğun gerçek alanınıda ancak sizin gibi terçübeli ustaların teyit edebildiğini biliyoruz bu anlamda sizin değerli yorumlarınızı bekliyoruz saygılar

ikizceli

Vip Üye

ikizceli ustam bakırla yaptığım çalışmalarıma göre bir boşluğun içinde bir metal varsa bakır çubuklarda direk metali gösteriyor yani boşluğu es geçiyor tabi dediğiniz gibi bu işlemi yaparken bakıra değerli bir metal dokundurmak gerekir bakır tek tutuğumuzda ise boşluğa yönelecektir. diğer bir tespitim bakırın gümüşlerin aksine kazılmış el değmiş noktalarda da boşluk verdiğidir. yani 2x2 ebatında bir odayı tek değilde oda yapılırken açılmış bütün alanıda boşluk olarak gösterebiliyor. boşluğun gerçek alanınıda ancak sizin gibi terçübeli ustaların teyit edebildiğini biliyoruz bu anlamda sizin değerli yorumlarınızı bekliyoruz saygılar

muhterem kardeşim, açılıp kapatılan her yeri verir. cantar ustam ,bakırlarla maden tespiti konusunda açıklık getirmiş.
bir oda keşfettiniz,derinliği bazen 10m leri bulabilir. giriş başlangıcıda 2-3 m. gibi olduğu varsayımıyla,eğer her boşluğu vermese girişi nasıl bulabilirdik. bu hesabın içine derinlik tesbitinide katarsan çok bilinmeyenleride aşacağına inanıyorum. sana kısa yazıyorum ama bu konuda iyi olduğunuda söylemek istiyorum.takıldığın yer olursa lütfen özelden yaz. sağlıcakla..

ikizceli

Vip Üye

cubuklaa tespit ettiğin yerin orta yerine duracan sol eline tek cubuk alacan. o cubuk boşlukta fıldır fıldır dönecektir. o turları sayacan ve zamanla kac turda hangi metale cektiğini bilirsin. burası meslek sırrı. kullanan bilir. bende ikizceli usta gibi ikili yi tek kişilik olanı severim. geliştirirken bazı tüyoları ikizceli ve asiavcı ustadan aldım. sağolsunlar. dahada ileriye taşımaya calışıyorum

seni halisane duygularımla ,gönülden tebrik ediyorum.;) (alkış) (alkış) (alkış)
kalbi sevgiler.