Ermenilerde 3 ün Önemi ve , Mezar , Gömü Bulma yöntemleri | Sayfa 8 | Define Mekanı- Define işaretleri
  • Merhaba Ziyaretçi ,

    Bulunduğunuz alanda açacağınız konuların veya konuya yazılan cevaplardaki başlıkların konu ile alakalı olmasına dikkat edelim, bu durum hem konu sahibinin hemde konuyu aramak isteyen diğer üyelerin yararına olacaktır. Uygun olmayan konular kilitlenir veya silinir. (Acil, bi bakarmısınız, bu nedir vb.. başlıklar yerine sormak istediğiniz veya anlatmak istediğiniz içerik ile ilgili başlık seçiniz.)

  • Hoş Geldin Ey Şehr-i Ramazan

    Mübarek Ramazan ayımız hayırlı olsun, Rabbim c.c tüm müslüman alemine sağlık huzur ve bereket getirsin inşAllah.

    Ramazan ayı Konusuna Mesaj Yazmak İçin Tıklayınız

Ermenilerde 3 ün Önemi ve , Mezar , Gömü Bulma yöntemleri

sprtcs

Üye
Kullanıcı
Katılım
28 Kasım 2016
Mesajlar
68
Beğeni
53
emeğine sağlık tatlarlı gardaşım
Merhabalar Arkadaşlar. Bu konuyla ilgii olarak. Duyduğumuz Gördüğümüz Bildiğimiz kadarını aktarmaya çalışacağız. Konu ile ilgili gerek görsel gerek sözel olarak yorumlarınızıda katarak bu uzun meseleyi az da olsa anlatmaya çalışacaz.Öncelikle Ermenilerdeki üçlemenin temel amacı nedir. Nerden gelir , Neden üçgeni tercih etmişler neden küpleri 3 kısıma bölmüşler. Bunların ana sebebine bakalım.

Hz İsa'nın doğumundan sonra 250-400 yıllar arasında Ermeniler kurdukları medeniyetlerinde Hristiyanlığı benimsediler. Bu yıllar arasında Roma medeniyetine katıldılar. Onlarla iç içe yaşadılar. bilinen inciller aslinda 52 adettir. bu 52 adet incil hz. isayi farkli farkli anlatir. bu kadar kaynak kitaplarin hristiyanligi farkli yorumlamasi dini acidan karmasikliklara ve bir anlamdada basi bozukluga sebeb oldugu icin bizans imparatoru bu gidisata son vermek icin iste bildigimiz iznik konseyini toplar. konseye bizans imparatorlugunun her kosesinden dina adamlarini, o zamanki psikoposlari bir araya getirip hristiyanligin bi devlet dini olmasi yonunde talimatlar verip, konseyin bu yonde bu 52 incil arasinda bir ayristirmaya gitmesini ister. konseyde uzun bir aradan sonra simdiki bildigimiz incili olusturur. gunumuz incilde yer alan 4 kitap ki bu kitaplar, matta, lukas, yuhanna ve paulusun yazdigi kitaplardir, iste bu 4 kitap Hz Isayi iste bildigimiz

BABA-OGUL-KUTSAL RUH

Bu üçlemeye biz (trinitas) diyoruz.


İşte Ermenilerde uzun yıllar zarfında değişmeyen nadir özelliklerden biriside bu üçlemeyi kullanmaları. Mezarlarda , gömülerde neden Alicengiz oyunları gibi oyunları oynadıklarının ssebevbi bu üçleme ile ilişkilendirilebilir.Ancak mezarlarda hediye gömme geleneği Hz İsa ile son bulmasına rağmen ermeniler , Mezarlarının yanında hediyelernide gömmüşlerdir.

Bize Lazım olan kısım.Son 250-300 yıllık ve 1950 lere kadar gelen kısım.
Ölü gömme geleneklerinde kayaya oyulan mezarlar. Odalı geçiş yaparak ilerleyen Kaya mezarları , Zemin altı mezarlar vardır. Şunu unutmayalımki. Eğer bir ermeni Mezarı ile ilgileniyorsanız kesinlikle Arazide haç işareti bulunur. Arazide haç işareti yoksa eğer , bu zaten fakir bir mezardır ve zemin altı olup Mezarın kendisine oyulmuş şekilde haç işareti ile karşılaşılır.Olmazsa olmazlardan biriside üçgendir. Bu karşımıza yontulmuş olarak , kabartma olarak , veya traşlı olarak çıkabilir. Bir örnek verecek olursak aşağıdaki resimde üçgen yontulmuş taşın hemen önü Güneybatıya bakan bir Ermeni mezarı olup 150 cm kadar derinlikten önce ortası delikli 15x15x15 cm çapında taş çıkmış. 180 cm derinlikte ise yaklaşık 40cm-40cm şeklinde eşit kollu haç çıkmıştır. Resimler kaçak kazıya teşvik edebileceği için Bahsedilen işareti ekliyorum sadece. Bilgi amaçlı olarak verilen bilgilerdir. Kaçak kazıya karşı olduğumuzu belirterek devam edelim.
Yani Demekki Ermeni bölgesi olduğunu düşündüğümüz bir arazide geziyoruz. Baktık bu şekilde yontulmuş bir kaya var. Hemen üstüne çıkıyoruz pusula tutuyoruz ve günaybatı yönü nereyi gösteriyorsa. Kafası o kısımdan başlayacak şekilde mezarı hemen önünden veriyor.Pekala Bu Ermeniler. Kayaya oyulan mezarları ne için ve nereye yaparlar? Yaparken Dikkat ettikleri hususlar nelerdir? Bu konuyu açıklayacak olursak bu tür mezarlar Elit kesimden insanlar yada Yüksek Statülü insanlar için yapılır. Zemine doğru Genişleyen kayalar tercih edilir. Ermeni kaya mezarlarında özellikle Köşeli olan ve Derine indikçe genişleyen kayalar tercih edilir. Yani üstten baktığımızda L şeklini andırır Ermenilere ait kaya mezarları. Tabi hepsi öyle değildir. Genellkle Yarısı toprakta Yarısı yeryüzünde olmalıdır. Ve Özellikle Kanal(drenaj) dikkat edilmelidir. Ermeni kaya mezarlarında kayanın Bir kısmı açıkta kaldığı için özellikle Mezarın kapısına su gitmemesi , Kapıyı belli etmemesi için , Mezarı sudan korumak için Kanal sistemi uygulanmıştır.. Birçok örneği olmasına rağmen. Bunlardan biriside kutu mezarlardır. Yani Tamamı yeryüzünde gözüken mezar yapmaya müsait kayara yontularak yapılan mezarlarda vardır. Bu tip mezarlarda anlamak için. Genellikle kare yada , yuvarlak şekilde sunak tam olarak mezarın tek ve net habercisidir..Aşağıdaki resim örnek amaçlıdır.Peki Bu Ermeniler Mağarada Mezar yapmışlarmıdır? Evet bir örneğiyle karşılaştım. Bölgenin ermenilere ait olduğunu bildiğim ve ermeni mezarlarının çok olduğu bir bölgede. Dereye bakan bir mağara Girişinde gördüğüm. Çift üçgen göz şeklinde yapılmış.Üçgenin net olanı mağara içini göstermekteydi. İçerisinde geçişli 2 oda ve aşağıdaki resimde gösterilen yerde gömü üstü toprakla kapatılmıştır. Demekki Karşımıza bir mağara girişinde 2 üçgen göz çıkarsa. mağara içerisinde eğimli yoldan geçilip ilk araya girilir ve 3 e bölünen odada en soldaki odaya girilerek üzeri toprakla örtülü olan bu kısmı boşaltıp gömüye ulaşılır. Aşağıdaki resimleri örnek amaçlı koyuyorum.Peki Ermenilerin 3 lemeler ile ilgili sakladığı küpler ? Ne şekilde olur. Nerelere Saklanır? neden üçleme kullanılır.? bunu açıklayacak olursak.

Küpleri bölerek saklarlar çünkü. Hz isa'dan gelen inançla korunacağını düşünerek. Bunları Küp'ün birini (BABA) ikincisini (Oğul) üçüncüsü (Kutsal Ruh) adına korunduğunu düşünürler. Ve Tek olarak saklanılan paraları ise.Tanrının Hangisini üstün görerek fazlayı ona vereceğine inanılır. Ermeni küpleri genellikle kiremitten yapılan kapaklarla kapatılır.

Ermenilerin Küpte Sikke saklamaları ile ilgili saklayış biçimleri ;
33 Sikke + 33 sikke + 33 sikke + 1 sikke + 1 sikke =

33 er tane para bulunan sikkeler üçgen yapacak şekilde araziye saklanır. 1 sikke Çeşme arkasında traşlı üçgen kayaya koyulup üstü sıvanır. Bu üçgen kayanın sivri ucu yönünde yaklaşık 11 adım kadar yürüyerek ilk küpe 1.5 m ila 2 metre de ulaşılır. Diğer 1 sikke. Çeşmeye V yapacak şekilde duran Çaprazında bulunan tepelik kayalık bölgede Yerden yüksek traşlı kayaya koyulur. üstü sıvanır. Ve bulunan ek işarete göre hareket edilerek 11 ile 33 adım ilersinde 2. Küpe ulaşılır. Bulunan 2 küpten sonra Bir matematik işlemi gibi bu 2 küp arasındaki mesafeyi birleştirerek bu ermeni çeşmesinden V yaptığını görür ve Üçgen haline getirerek 3. küpe ulaşılır.


Genellikle düz arazilerde saklanır. Ermeni küpleri 80 , 1.50 , 180 , 2.10 gibi derinliklerden çıkar.Tarlalardan çıkması ise. Eskiden ağaç olan o bölgede ağaçlarla ilgili üçleme kurularak ağaç diplerine saklanmasından kaynaklanmaktadır. Bir ermeni bölgesinde Yaşlı bir ağaç , altıgen çivi çakılı ağaç görürseniz. Öncelikle 5 metre batısı , güneyinde boşluk bakılmalı. Daha sonra ağaca 30 metre güneyde yada doğu-batı tarafında Yer altına doğru taş aranlamalıdır. Taşın arka yüzeyinde işaret olur.

Diğer para saklama Stilleri ise

101+1 Sikke
33+1 sikke
11+11+11 altın sikke + 1 sikke
( her köşesi 11 cm uzunluğunda olan üçgen. Orta noktasında baş parmak kadar kabartma yuvarlak Küpü Verir)
Vs. şekillerde tekli sayılar olacak şekilde saklanır


Genel olarak.Şunu unutmayalımki. Mezarı kazanlar kölelerdi. Ve bunların başında bir usta duruyordu. Emir veren usta yapan ise kölelerdi. Siz usta olsanız kendi mezarınızı , Elinde keski , murç ve Bazı kesici taşlar olan insanlara nasıl yaptırırdınız? Bunu arazide düşünmeyi unutmayalım. O zaman inanca göre Yamaçlar , Tepeler özellikle Manzaraya , Dereye bakan yerlere mezar yaptırırızki herkesi yukarıdan izleyebilelim değilmi?. Ve Karşı ırktan , dinden birileri gelip mezarım yağmalanmasın , taşlanmasın , Statümü anlayıp saygı göstersin diye düşünerek yaptırdığınız mezarı nasıl saklayabileceğinizde düşünmek %50 öndesiniz demektir.

Not : İlk kıtada açıkladığımız Ermenilerin Baba - Oğul - Kutsal ruh ile ilgili yazısını Sarpedon ustadan alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.Geri kalan kısımlar şahsıma aittir.Kaçak kazıya teşvik edecek resimleri paylaşmadım. Konu ile ilgili resim , bilgi paylaşımında bulunabilir , desteklendiği halde ekleyerek konuyu büyütebiliriz. Teşekkürler (TATLARLI)

Tamamen bilgi ve paylaşım Amaçlıdır. Kaçak kazılardan resmi olmayan işlerden uzak duralım. Kaçak kazıya hayır..
 

MALCOMXLIX

Üye
Kullanıcı
Katılım
24 Nisan 2019
Mesajlar
4
Beğeni
0
Merhabalar Arkadaşlar. Bu konuyla ilgii olarak. Duyduğumuz Gördüğümüz Bildiğimiz kadarını aktarmaya çalışacağız. Konu ile ilgili gerek görsel gerek sözel olarak yorumlarınızıda katarak bu uzun meseleyi az da olsa anlatmaya çalışacaz.Öncelikle Ermenilerdeki üçlemenin temel amacı nedir. Nerden gelir , Neden üçgeni tercih etmişler neden küpleri 3 kısıma bölmüşler. Bunların ana sebebine bakalım.

Hz İsa'nın doğumundan sonra 250-400 yıllar arasında Ermeniler kurdukları medeniyetlerinde Hristiyanlığı benimsediler. Bu yıllar arasında Roma medeniyetine katıldılar. Onlarla iç içe yaşadılar. bilinen inciller aslinda 52 adettir. bu 52 adet incil hz. isayi farkli farkli anlatir. bu kadar kaynak kitaplarin hristiyanligi farkli yorumlamasi dini acidan karmasikliklara ve bir anlamdada basi bozukluga sebeb oldugu icin bizans imparatoru bu gidisata son vermek icin iste bildigimiz iznik konseyini toplar. konseye bizans imparatorlugunun her kosesinden dina adamlarini, o zamanki psikoposlari bir araya getirip hristiyanligin bi devlet dini olmasi yonunde talimatlar verip, konseyin bu yonde bu 52 incil arasinda bir ayristirmaya gitmesini ister. konseyde uzun bir aradan sonra simdiki bildigimiz incili olusturur. gunumuz incilde yer alan 4 kitap ki bu kitaplar, matta, lukas, yuhanna ve paulusun yazdigi kitaplardir, iste bu 4 kitap Hz Isayi iste bildigimiz

BABA-OGUL-KUTSAL RUH

Bu üçlemeye biz (trinitas) diyoruz.


İşte Ermenilerde uzun yıllar zarfında değişmeyen nadir özelliklerden biriside bu üçlemeyi kullanmaları. Mezarlarda , gömülerde neden Alicengiz oyunları gibi oyunları oynadıklarının ssebevbi bu üçleme ile ilişkilendirilebilir.Ancak mezarlarda hediye gömme geleneği Hz İsa ile son bulmasına rağmen ermeniler , Mezarlarının yanında hediyelernide gömmüşlerdir.

Bize Lazım olan kısım.Son 250-300 yıllık ve 1950 lere kadar gelen kısım.
Ölü gömme geleneklerinde kayaya oyulan mezarlar. Odalı geçiş yaparak ilerleyen Kaya mezarları , Zemin altı mezarlar vardır. Şunu unutmayalımki. Eğer bir ermeni Mezarı ile ilgileniyorsanız kesinlikle Arazide haç işareti bulunur. Arazide haç işareti yoksa eğer , bu zaten fakir bir mezardır ve zemin altı olup Mezarın kendisine oyulmuş şekilde haç işareti ile karşılaşılır.Olmazsa olmazlardan biriside üçgendir. Bu karşımıza yontulmuş olarak , kabartma olarak , veya traşlı olarak çıkabilir. Bir örnek verecek olursak aşağıdaki resimde üçgen yontulmuş taşın hemen önü Güneybatıya bakan bir Ermeni mezarı olup 150 cm kadar derinlikten önce ortası delikli 15x15x15 cm çapında taş çıkmış. 180 cm derinlikte ise yaklaşık 40cm-40cm şeklinde eşit kollu haç çıkmıştır. Resimler kaçak kazıya teşvik edebileceği için Bahsedilen işareti ekliyorum sadece. Bilgi amaçlı olarak verilen bilgilerdir. Kaçak kazıya karşı olduğumuzu belirterek devam edelim.
Yani Demekki Ermeni bölgesi olduğunu düşündüğümüz bir arazide geziyoruz. Baktık bu şekilde yontulmuş bir kaya var. Hemen üstüne çıkıyoruz pusula tutuyoruz ve günaybatı yönü nereyi gösteriyorsa. Kafası o kısımdan başlayacak şekilde mezarı hemen önünden veriyor.Pekala Bu Ermeniler. Kayaya oyulan mezarları ne için ve nereye yaparlar? Yaparken Dikkat ettikleri hususlar nelerdir? Bu konuyu açıklayacak olursak bu tür mezarlar Elit kesimden insanlar yada Yüksek Statülü insanlar için yapılır. Zemine doğru Genişleyen kayalar tercih edilir. Ermeni kaya mezarlarında özellikle Köşeli olan ve Derine indikçe genişleyen kayalar tercih edilir. Yani üstten baktığımızda L şeklini andırır Ermenilere ait kaya mezarları. Tabi hepsi öyle değildir. Genellkle Yarısı toprakta Yarısı yeryüzünde olmalıdır. Ve Özellikle Kanal(drenaj) dikkat edilmelidir. Ermeni kaya mezarlarında kayanın Bir kısmı açıkta kaldığı için özellikle Mezarın kapısına su gitmemesi , Kapıyı belli etmemesi için , Mezarı sudan korumak için Kanal sistemi uygulanmıştır.. Birçok örneği olmasına rağmen. Bunlardan biriside kutu mezarlardır. Yani Tamamı yeryüzünde gözüken mezar yapmaya müsait kayara yontularak yapılan mezarlarda vardır. Bu tip mezarlarda anlamak için. Genellikle kare yada , yuvarlak şekilde sunak tam olarak mezarın tek ve net habercisidir..Aşağıdaki resim örnek amaçlıdır.Peki Bu Ermeniler Mağarada Mezar yapmışlarmıdır? Evet bir örneğiyle karşılaştım. Bölgenin ermenilere ait olduğunu bildiğim ve ermeni mezarlarının çok olduğu bir bölgede. Dereye bakan bir mağara Girişinde gördüğüm. Çift üçgen göz şeklinde yapılmış.Üçgenin net olanı mağara içini göstermekteydi. İçerisinde geçişli 2 oda ve aşağıdaki resimde gösterilen yerde gömü üstü toprakla kapatılmıştır. Demekki Karşımıza bir mağara girişinde 2 üçgen göz çıkarsa. mağara içerisinde eğimli yoldan geçilip ilk araya girilir ve 3 e bölünen odada en soldaki odaya girilerek üzeri toprakla örtülü olan bu kısmı boşaltıp gömüye ulaşılır. Aşağıdaki resimleri örnek amaçlı koyuyorum.Peki Ermenilerin 3 lemeler ile ilgili sakladığı küpler ? Ne şekilde olur. Nerelere Saklanır? neden üçleme kullanılır.? bunu açıklayacak olursak.

Küpleri bölerek saklarlar çünkü. Hz isa'dan gelen inançla korunacağını düşünerek. Bunları Küp'ün birini (BABA) ikincisini (Oğul) üçüncüsü (Kutsal Ruh) adına korunduğunu düşünürler. Ve Tek olarak saklanılan paraları ise.Tanrının Hangisini üstün görerek fazlayı ona vereceğine inanılır. Ermeni küpleri genellikle kiremitten yapılan kapaklarla kapatılır.

Ermenilerin Küpte Sikke saklamaları ile ilgili saklayış biçimleri ;
33 Sikke + 33 sikke + 33 sikke + 1 sikke + 1 sikke =

33 er tane para bulunan sikkeler üçgen yapacak şekilde araziye saklanır. 1 sikke Çeşme arkasında traşlı üçgen kayaya koyulup üstü sıvanır. Bu üçgen kayanın sivri ucu yönünde yaklaşık 11 adım kadar yürüyerek ilk küpe 1.5 m ila 2 metre de ulaşılır. Diğer 1 sikke. Çeşmeye V yapacak şekilde duran Çaprazında bulunan tepelik kayalık bölgede Yerden yüksek traşlı kayaya koyulur. üstü sıvanır. Ve bulunan ek işarete göre hareket edilerek 11 ile 33 adım ilersinde 2. Küpe ulaşılır. Bulunan 2 küpten sonra Bir matematik işlemi gibi bu 2 küp arasındaki mesafeyi birleştirerek bu ermeni çeşmesinden V yaptığını görür ve Üçgen haline getirerek 3. küpe ulaşılır.


Genellikle düz arazilerde saklanır. Ermeni küpleri 80 , 1.50 , 180 , 2.10 gibi derinliklerden çıkar.Tarlalardan çıkması ise. Eskiden ağaç olan o bölgede ağaçlarla ilgili üçleme kurularak ağaç diplerine saklanmasından kaynaklanmaktadır. Bir ermeni bölgesinde Yaşlı bir ağaç , altıgen çivi çakılı ağaç görürseniz. Öncelikle 5 metre batısı , güneyinde boşluk bakılmalı. Daha sonra ağaca 30 metre güneyde yada doğu-batı tarafında Yer altına doğru taş aranlamalıdır. Taşın arka yüzeyinde işaret olur.

Diğer para saklama Stilleri ise

101+1 Sikke
33+1 sikke
11+11+11 altın sikke + 1 sikke
( her köşesi 11 cm uzunluğunda olan üçgen. Orta noktasında baş parmak kadar kabartma yuvarlak Küpü Verir)
Vs. şekillerde tekli sayılar olacak şekilde saklanır


Genel olarak.Şunu unutmayalımki. Mezarı kazanlar kölelerdi. Ve bunların başında bir usta duruyordu. Emir veren usta yapan ise kölelerdi. Siz usta olsanız kendi mezarınızı , Elinde keski , murç ve Bazı kesici taşlar olan insanlara nasıl yaptırırdınız? Bunu arazide düşünmeyi unutmayalım. O zaman inanca göre Yamaçlar , Tepeler özellikle Manzaraya , Dereye bakan yerlere mezar yaptırırızki herkesi yukarıdan izleyebilelim değilmi?. Ve Karşı ırktan , dinden birileri gelip mezarım yağmalanmasın , taşlanmasın , Statümü anlayıp saygı göstersin diye düşünerek yaptırdığınız mezarı nasıl saklayabileceğinizde düşünmek %50 öndesiniz demektir.

Not : İlk kıtada açıkladığımız Ermenilerin Baba - Oğul - Kutsal ruh ile ilgili yazısını Sarpedon ustadan alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.Geri kalan kısımlar şahsıma aittir.Kaçak kazıya teşvik edecek resimleri paylaşmadım. Konu ile ilgili resim , bilgi paylaşımında bulunabilir , desteklendiği halde ekleyerek konuyu büyütebiliriz. Teşekkürler (TATLARLI)

Tamamen bilgi ve paylaşım Amaçlıdır. Kaçak kazılardan resmi olmayan işlerden uzak duralım. Kaçak kazıya hayır..
 

aliveli44

"Rüştü"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
12 Haziran 2012
Mesajlar
10,384
Beğeni
18,503
Konum
Malatya
Güncel

Yeni mekana katılan ustalarımız için

Benzer konular:


 
Üst