Eşkiya Belgeleri Özel Çalkaya 28 | Sayfa 31 | Define işaretleri ve anlamları
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teeery

Kullanıcı
Ustam selamlar saygılar.benim tesbit ettiğim resimlerde bir tek çocuğun çektiği iki öküzün bir tanesinin kafası kabartma diğer bir çoğu kayaya çizim.çizimler kayanın yosun tutmuş yüzeyınin sert bir metal ile alınmış olması ile oluşuyor. işaretler bakış açısına güneşin veya gölgenin oluşuna göre az veya daha net görünüyor.bazı işaretler de murçla şekillendirilmiş.bu bulduğum mevkinin iki ana işareti var.bir büyükçe bir kayaya kaplumbağa şekli verilmiş ikincisi düz bir kayanın üzerine iki kaya kondurulmuş birisi büyükçe bir küp e benziyor ve bu küp e benzeyen taşın üzerine rabia işareti diye tanımladığımız dört parmak kapalı bir parmak içerde olan bir taş yerleştirilmiş. el işareti gibi.yerleştirildiği nereden belli.eli bilekten kesmiş gibi düz şekilde küp ün üzerinde.ha bu işlerle ilgilenmeyen biri bunların hiçbirini anlayamaz. bu mevkideki işaretleri oraya giden normal halktan insanların hiçbiri göremez.bir de bu mevkinin halk arasındaki ismi halen daha hırsız eresi diye anılıyor.bundan 40-50 yıl öncesine kadar eşkiyalar burularda yol kesin halhı soyarlarmış.buranın rakımı 2450 metre yazın dahı soğuk bir mevki.eskiden kervan yolları geçermiş buradan.şimdi ise oldukça ıssız bir mevki.yürüyerek 3 saat te gidiliyor.emin ağa mezarı arkacık değirmeni vs. buralarda.bu işaretleri ararken resimleri kayalarda direkt göremiyorum.resimleri çekip tablette inceledikten sonra görebiliyorum. kafanızı ağırttım .bu resimlerin bir kısmını atacağım .yardımlarınızı bekliyorum selamlar.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Ustam selamlar saygılar.benim tesbit ettiğim resimlerde bir tek çocuğun çektiği iki öküzün bir tanesinin kafası kabartma diğer bir çoğu kayaya çizim.çizimler kayanın yosun tutmuş yüzeyınin sert bir metal ile alınmış olması ile oluşuyor. işaretler bakış açısına güneşin veya gölgenin oluşuna göre az veya daha net görünüyor.bazı işaretler de murçla şekillendirilmiş.bu bulduğum mevkinin iki ana işareti var.bir büyükçe bir kayaya kaplumbağa şekli verilmiş ikincisi düz bir kayanın üzerine iki kaya kondurulmuş birisi büyükçe bir küp e benziyor ve bu küp e benzeyen taşın üzerine rabia işareti diye tanımladığımız dört parmak kapalı bir parmak içerde olan bir taş yerleştirilmiş. el işareti gibi.yerleştirildiği nereden belli.eli bilekten kesmiş gibi düz şekilde küp ün üzerinde.ha bu işlerle ilgilenmeyen biri bunların hiçbirini anlayamaz. bu mevkideki işaretleri oraya giden normal halktan insanların hiçbiri göremez.bir de bu mevkinin halk arasındaki ismi halen daha hırsız eresi diye anılıyor.bundan 40-50 yıl öncesine kadar eşkiyalar burularda yol kesin halhı soyarlarmış.buranın rakımı 2450 metre yazın dahı soğuk bir mevki.eskiden kervan yolları geçermiş buradan.şimdi ise oldukça ıssız bir mevki.yürüyerek 3 saat te gidiliyor.emin ağa mezarı arkacık değirmeni vs. buralarda.bu işaretleri ararken resimleri kayalarda direkt göremiyorum.resimleri çekip tablette inceledikten sonra görebiliyorum. kafanızı ağırttım .bu resimlerin bir kısmını atacağım .yardımlarınızı bekliyorum selamlar.
@teeery ustam
Fotoğraflı define işaretleri bölümüne
İşaret olarak kabul ettiğiniz şekli konu başlığı olarak yazınız
Bol çevre fotoğrafları ve çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraf eklemeyi unutmayınız
Rabbim emeklerinizi boşa vermesin

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
BABAESKİ ORUÇLU MUHİTİ TARİHİ DUT AĞACI.; oruçlu köyü sınırları içinde bir su kaynağı kenarında ulu dut ağacı çok yaşlı vede kalındır ağaca yakın bir kaynak vardır kaynağın ağaç tarafına doğru 21 adımda bir çömlek ağacın güney kısımına doğru 10 adımda bir oda doludur ayrıca burada birde gizli kuyu olup çok eskidir kuyudan odalara gidilir bizanstan kalmadır

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
Uludağ Sarıalana gidiniz.Sarıalanda oyun parkına varınız.Sola giden patikayı yaklaşık 200 m. kadar takip ediniz.Burada kaya üzerine heykel halinde yapılmış devasa bir balık göreceksiniz.Balığın kuyruk kısmına geçiniz.Burada küçük bir deremsi yer göreceksiniz.Buranın başlangıç yerinde balığın kuyruğu istikametinde bir taş var bu taşa ayağınızı dayayınız ve bastırınız.Taşın döndüğünü göreceksiniz.Önünüze emekliyerek gireceğiniz bir koridor çıkacak.Girecek arkadaşlara bol şanslar.bir siteden alıntıdır

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
NALBANT ALANI: bualan çok güzel vede düzlüktür düzlüğün tam ortasında19 adım aralıkla üçgen şekilde 3 dikili taş bulunmaktadır herbirinin üzerinde 3 rakamı vardır buranın doğusunda keçi deresiise siyah birtaştayavrularını emdiren 7 domuz vardır bu taş şelale başında vede sarp bir yerdedir nalbant alanında bir han yeri vede nalbant dükkanı vardır ana kervan yolu buradan geçer kemer köprüde n hemen çıkışta bulunur burada biradetde çeşme vardır 3 yalaklıdır doğudaki yalaktan 7 adım aşağıda bir çömlek gömülmüştür birde bu muhitte bir yığma bulunur yığma ile yaşlı ağacın tam orta yerinde bir sandık vardır 3 arşın derindir yığmanın altı mahzendir işi zahmetlidir köprünün yakınında bir değirmen vede önünde suyun içinde üzeri oyuk bir taş bulunur su bu taşın üzerinden geçer altı doludur hananın bahçesindeki 40 kadar at bağlanaçak bir at bağlama yeri vardır hancının odasından buraya giriş bulunur girişte üzeri delikli bir taş altında 300 adet altın para buradan bir kapak açılır 11 basamakla mahzene inilir

irfanalten

Kullanıcı
Eger uggun gorurseniz birlesip eger bilgilerinize guveniyorsaniz masraflari ortak verip ne gerekiyorsa yapalim en azinda neyin pesinde oldugunu bilelim paralar bosa gitmesin helimiz birleselim ozaman belki bir seyled bulurhz

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
belgelerde çoğu yerin açık adresi yazıyor neyin nerede olduğu belli arazideki bulunan yada kırılan işaretleri bulursan gerisi kolay ya alınmış yeri görürsün yada buranın ekmeğini nasıl yeriz onun planını yaparız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt