Kaplumbağa, Fil, V, Dikili Taş...

walkman

Kullanıcı
Arkadaşlar kaplumbağa konusundaki bilgilerimizi teyit amaçlı olarak, hemen yanında fil, yön işareti dikili taş ve birkaç işaretten oluşan bir konu açıyorum.

Konuyu açarken arazideki işaretlerden bir arada olanları açmaya çalışacağım. Konusunu açtığım arazide (yaklaşık olarak 5 dönüm) benim tespit ettiğim 9 farklı işaret var. Micro ölçekten makro ölçeğe doğru konunun durumuna göre işaretlerin hepsini burada yada tek tek konu açarak başlatacağım.

Gözlemlerimizin bizleri nereye götüreceği ve neler olabileceği konusunda tüm arkadaşlarımızın ve ustalarımızın fikirlerini bekliyorum.

İşte bir arada bulunan işaretli taş ve resimleri;

Dikili taş

Şimdi bazı arkadaşlar ıslatıp çek der. İşte burda ıslatılmışı var :)

V işaretimiz

Fil

Tosbik :)

Tosbik ve fil dikili taşa bakarken

Deni kenarındaki işaret yada hedef taşı (çatal arasından bakıldığında dikili taşımıza bakıyor)

Dikili taşımızın arka kısmında kalan büyük kaya kütlesi

Son düzenleme:

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Öncelikle ders niteliğinde bir resimleme ve konu anlatımında bululunduğun için seni kutlarım. Emeğine sağlık.
Mekan araştırmaya değer bir okadarda zorlu bir yere benziyor. Kayakardaki işçilik ve mahzenlerin krokilendirilmesi önemli. Benim dikkatimi çeken noktalar şimdilik bunlar. Eminim bura için çok güzel yorumlar alacaksın. Kolay gelsin.
ae1e9de58a6a4e990792f3843ad5ec51.jpg
782fd0e55d26d0853bdee2b2c4ab395f.jpg
3cfa3cfe307de6bc705938749a773db4.jpg
616fcaa1f39fd81abc0e5dce110a9bc3.jpg
yalnız bunların ne tür mahluk olduklarını çözemedim:)

karanar

Kullanıcı
komana ustaya katılıyorum. çok güzel ve öğretici bir konu açmışsın ellerine sağlık. öncelikle dikili taştan bahsetmek istiyorum; genel anlamıyla kayaların hepsinde el işçiliği görmek mümkün. kaptan falan yatıyor içeride herhalde ama eşkiya işi değil. bir kör mağara var, üç kapı geçip mağaraya ulaşıyorsun. girişten itibaren tüm kapılar bir odaya açılıyor. muhtemelen kapılar kaya. ana odaya girdiğinde defin alanından sonra tekrar bir oda daha var mal kısmen orada. giriş muhtemelen v harfi olan kayada. senin o fil kaya aslında bir stell hemen dibinden giriş aramalısın. zaten filin arkasında da kasası alenen belli oluyor. Allah kolaylık versin inşaallah. zira buna çok ihtiyacın olacak...

walkman

Kullanıcı
komana ve karanar ustalarım siz gerçekten bu işin hakkını veren ve hakkı ile yorum yapan değerli ustalarımızdansınız. Güzel tespitleriniz için sizleri tebrik etmek isterim.
Bunu bu konuda bir kez daha kanıtladınız. Çünkü hem karanar hemde komana ustalarımızın da yazdıkları gibi burda 3adet oda tespiti ve bu odaların geçişlerine dair bilgilerin çoğu karanar ustamızın söylediği gibidir.

onur600

Kullanıcı
Bence işaretlere ve arazi yapısına baktığımızda çok eski dönem oldukları anlaşılıyor...
İkinci resmin olduğu kayanın altı eşik mi? ustam Birde ters çizme gibi duruyor işaret sağ tarafında ne var....

Ayrıca bu resimde bir insan yüzümü var?

Bu bölgede biraz daha araştırma yapmalısın ustam.
Bir çoğumuz hep pas geçtiğimiz için kaybediyoruz.Daldan dala atlamak yerine bulduğumuz güzel yerleri es geçmemek de fayda var...
Özellikle Komana ustanın işaretledi ilk resme odaklan ;)
Saygılar.

walkman

Kullanıcı
onur ustam 2. resimde evet bir figür var tebrik ederim ilk sen fark ettin. Ayrıca kayanın dibi otlarından temizlendi ve ortaya horasanla kapalı bir yer çıktı. Resmi işlemlere başlanacak.
Bizim toys burda nasıl bir iş yapar merak ettim birkaç güne 3d ;)

Son düzenleme:

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
komana ve karanar ustalarım siz gerçekten bu işin hakkını veren ve hakkı ile yorum yapan değerli ustalarımızdansınız. Güzel tespitleriniz için sizleri tebrik etmek isterim.
Bunu bu konuda bir kez daha kanıtladınız. Çünkü hem karanar hemde komana ustalarımızın da yazdıkları gibi burda 3adet oda tespiti ve bu odaların geçişlerine dair bilgilerin çoğu karanar ustamızın söylediği gibidir.
biri malzemeyi hazırlamış,biri doğramış biri de doğrayanla birlikte yemiş.:D diğerlerine de seyretmek kalmış.
emeğinize ve gönüllerinize sağlık ustalarım.

walkman

Kullanıcı
ustalarım daha önce açmış olduğum "Acaba nedir?" konusu ile bu konu aslında birbirine çok yakın sayılabilecek mesafede. İki işaret arasında 30-35 metre var. İşaretlerin birbirine bir bağlantısı olabilir mi? Ne dersiniz?

http://www.definemekani.com/forum/konular/acaba-nedir.14579/

Bölgede tespitini yaptığım alanın tüm krokisini ekliyorum. Acaba nedir konulu resim 6. nolu yer olarak çizimde gösterilmiştir.