kaya çeşmesi | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

kaya çeşmesi

ufuk14

Kullanıcı
Cevap: kaya çeşmesi

orda bariz bi giriş var o taşlar oraya koyma ve sag tarafa yaslanmış.
o haç olan taşin kendiside önemlidir.
ayrıca bu kayalıgın üstünü cok dikkatli incele acılmış kasa gibi bi yer yoksa sen bulmaya calış.saygılar

ertug

Kullanıcı

orda bariz bi giriş var o taşlar oraya koyma ve sag tarafa yaslanmış.
o haç olan taşin kendiside önemlidir.
ayrıca bu kayalıgın üstünü cok dikkatli incele acılmış kasa gibi bi yer yoksa sen bulmaya calış.saygılar

ufuk kardeşim yapmış olduğun yorum ve el emeğin için allah razı olsun burada açılmış kasa yok haçlı taşın kendisinde kasa olma şansı varmıdır saygılar

TRUVA

Admin

aradığın arka tarafta 7-9-21 adım

TATLARLI

Kullanıcı

Rum çeşmesine benziyor. Ermeni - Rum çatışmaları olmuş bi bölgemi burası ? Tepenin tam arka tarafında aynı kaynaktan su giden bi çeşme daha varmı.Yolda gelirken çatal yapıyormu bu soruları net cevaplarsanız.Çeşmenin karşı tarafının fotoğraflarınıda koyarsanız. Ne çeşmesi olduğu , saklı birşeylerin olup olmadığını anlamış oluruz.

aydin-28

Kullanıcı

bu çeşme ve yalaklıgı yakın dönemde yapılmış.yalaklıkların taşlarının sıvalı olması ve su akan gözenin demir boru içersinde olması yakın dönemde tadilat gördügünün, yapıldıgının kanıtıdır.emek harcamaya degmez çünki sonuca ulaşılması çok zor.saygılar.

TATLARLI

Kullanıcı

aydın hocam konuyu dağıtmadan bir bilgi vereyim size. Tadilat görmemiş tarihi bir çeşme varsa bildiğin Bir göster bir çeşmenin ömrü ne kadar sürerki zaten. Burada şuna daikkat edeceğiz. Tadilat yapılan yer bozulmadan üzerine yapıldıysa eskidende böyleydi diye yorum yapılır. Örneğin 300 yıl geçsede yalak uzunlukları artar ama azalmaz. Ben önündeki ilk yalağın uzunluğundan mesela rumların yaşadığını anladım bölgede. Yoksa 50-100 yılda bir değişir çeşmeler. Taşa baktığın zaman eskiliğinden anlarız , suyun vurduğu yerde oluşan çukurlardan anlarız , yolu takip eder kara taştan anlarız vs. yani bir çeşmeden şüphelniyorsak bunları es geçmeyelim tadilat görmüş olabilir önemli olan yeri ve daha önce orada kimlerin yaşadığıdır. özellikle köyün ismi yada bölgenin ismide önemlidir.

ufuk14

Kullanıcı

haclı taş olurmu olurda.sagındaki taşın üstüne dikkat edersen daha iyi olur.
bu kayalıgın zirve vede zirveye yakın yerlerine dikkat edersen daha iyi olur.
ayrıca suyun akar tarafında degişik bi oluşum varmı bi fotolasan iyi olur.saygılar

aydin-28

Kullanıcı

aydın hocam konuyu dağıtmadan bir bilgi vereyim size. Tadilat görmemiş tarihi bir çeşme varsa bildiğin Bir göster bir çeşmenin ömrü ne kadar sürerki zaten. Burada şuna daikkat edeceğiz. Tadilat yapılan yer bozulmadan üzerine yapıldıysa eskidende böyleydi diye yorum yapılır. Örneğin 300 yıl geçsede yalak uzunlukları artar ama azalmaz. Ben önündeki ilk yalağın uzunluğundan mesela rumların yaşadığını anladım bölgede. Yoksa 50-100 yılda bir değişir çeşmeler. Taşa baktığın zaman eskiliğinden anlarız , suyun vurduğu yerde oluşan çukurlardan anlarız , yolu takip eder kara taştan anlarız vs. yani bir çeşmeden şüphelniyorsak bunları es geçmeyelim tadilat görmüş olabilir önemli olan yeri ve daha önce orada kimlerin yaşadığıdır. özellikle köyün ismi yada bölgenin ismide önemlidir.

tatarlı usta dediklerinde haklısın.ben burada tadilat gören biryerde bırakılan işaret ve nişanelerin yokalacagı tahrip olacagı anlamında anlatmak istedim.saygılar.

ertug

Kullanıcı

Rum çeşmesine benziyor. Ermeni - Rum çatışmaları olmuş bi bölgemi burası ? Tepenin tam arka tarafında aynı kaynaktan su giden bi çeşme daha varmı.Yolda gelirken çatal yapıyormu bu soruları net cevaplarsanız.Çeşmenin karşı tarafının fotoğraflarınıda koyarsanız. Ne çeşmesi olduğu , saklı birşeylerin olup olmadığını anlamış oluruz.

tatlarlı ustam ilgine teşekkürler bölge hakkında bilgi vermek istiyorum köyüme 1500m mesafede çeşme dereden yaklaşık 400m yukarda yamaçta 1500m karşısında kiliseyeri batı istikametinde ı500m kuzeyinde tümülüs tümülüsün 1000m batısında yatır ve çevresi köyümüz çeşmenin 10m önü üçgen tarla iki tarafı patika yol bir tarafı çeşmeden gelen suyun aktığı dere aşağıda büyük dereylen birleşiyor bölgede üçgen ve v işaretleri kullanılmış çeşmenin arkasında çeşmeyok 30m düzlük tatlı yamaç devam ediyor

ertug

Kullanıcı

suyun cıktıgı yer

yalağın sol başındaki kanal işaretinin anlamı nedir

üçgen tarlanın tam köşesinde bulunan işaretli taşlar çeşmenin karşısında

kesilmiş erik ağacının dibindeki işaretli taşlar

Üst Alt