KONSÜL'ün ölümü | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

KONSÜL'ün ölümü

SEVALİ

Kullanıcı
Cevap: Tilki ini ve Kapalı mağara.

Burayi hristiyanlik oncesi olarak dusunuyorum. Eski roma yollarinin guzergahinda olmasi gereken bir yer olmali bura. Bana bir ip ucu vermelisin, lokalizasyon konusunda yardimci olmak icin.
Sayet dusundugum gibiyse, zirveden tamamiyle gizlenmis merdivenlerden asagiya dogal magara icerisine inilen dehlizler olmali.
Romali yazar Titius bunu galatlar uzerine yapilan seferde anlatir. Donus yolunda olen konsülün nasil bir yere gomuldugunu anlatir.
Isin en ilginc yani, savas ganimetleri kendisiyle beraber gomulur.

Hadi bakalim ne cikar buradan.
Selamlarimla

Sayın SARPEDEON bu bölge tunç çağına kadar uzanıyor tarihi romalılar ile ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım fakat bu bölgeye tahminen 50 km civarında tokat ili zile ilçesinde sezar ın pontuslular ile yaptığı savaş var GELDİM GÖRDÜM YENDİM ( VENİ VİDİ VİCİ ) alttaki şemada savaşın mevkisi ve kuruluş düzenleri yer alıyor yorumunuz için teşekkür ederim.

Galatlılar bu bölgede yaşam sürmüşlerdir.

M.Ö. 47'de Cæsar ve II. Pharnaces Arasında yapılan roma - Pontos Savaşı'nın Harp Nizamı.

Son düzenleme:

SEVALİ

Kullanıcı

merhaba ANAITIS cok guzel bir roma odasi bulmusun o tilki dedin yerde ilazim iceri doru bir koridor olsun dar uzun iceri girildindne odanin yasa kucuk maranin icine icerde birde arslan olmali ,,arslanda ,,kapiya bakmali - kim zaman arslanin yaninda toparlak bir tas oluyor o da dunyayi simgeliyor bunlari yaziyorum bizim aynen buyle bir yer actilar arkadaslar onlardan duydum var ,,tilki delinden cok zor girinen bir yer , ic katan disari doru horasanlan sivali ilazim olsun giris yeri iyi bir incele cubuklarlan bakalim korudor nereye kadar gidiyor bu yerde ilazim iki oda olsun .

Sayın ersan hakkımızda hayırlısı olur inşallah yorumunuz için teşekkür ederim.

SEVALİ

Kullanıcı

muhterem kardeşim belki görüş açılarımızda farklılıklar olabilir ama,arkadaşlarım gibi ,alanının gizeminin,uzaktan bile algılandığını söylemek istiyorum.. korunun içi dahil,sıra kayalıklarda bulgularda olmalı. incelemedinizmi?
sağlıcakla ALLAH a emanet olunuz.

Sayın ikizceli görüş farklılıkları illaki olacaktır dediğiniz gibi alan çok gizem barındırıyor sadece burası ile değil 100 lerce konu açılabilir bölgede bulunan yerler güneş ışığı ile öyle farklılıklar gösteriyorki her saat değişik suretler ortaya çıkıyor keşke diyorum daha önceden bu hobiye gönül verse idim bu kayalıkların üstlerinde incele fırsatım olmadı aşağıdaki resimde bulunan ortadaki kayada kendi şahsım adıma bir sürü yılan görüyorum ama yorum ekleyemiyorum yorumunuz için teşekkür ederim.

SEVALİ

Kullanıcı

Kayalıkların uydu görüntüsü.

Son düzenleme:

SEVALİ

Kullanıcı

Konsül Decius Mus`un Savaşta Ölümü .

Sarpedon

Kullanıcı

Deciusu kesfettin. Ona halk adami derlerdi. Yani Publicus. Iki evlatlik edindi. Romalilara kazandirdigi zaferlerden dolayi evlatliklari konsul olarak bir cok yerde gorev aldi.
Hadi anaitis cozelim su isi:)

SEVALİ

Kullanıcı

Deciusu kesfettin. Ona halk adami derlerdi. Yani Publicus. Iki evlatlik edindi. Romalilara kazandirdigi zaferlerden dolayi evlatliklari konsul olarak bir cok yerde gorev aldi.
Hadi anaitis cozelim su isi:)

Sayın SARPEDON bumudur ?

Sikke üzerinde İmparator Decius

Kısa saltanatı sırasında Decius, Tuna nehrini geçerek Moesia ve Trakya bölgelerine akınlar düzenleyen Gotlara karşı önemli operasyonlarla meşgul oldu. Bu, tarihi kayıtlarda görüldüğü kadarıyla ileride önemli rol oynayacak olan Gotlarla ilk önemli münasebettir.
Kral Cniva liderliğindeki Gotlar, Nikopol'ü kuşattıkları sırada İmparator tarafından şaşırtıldılar ve Balkanlar'ın zorlu topraklarına doğru geri çekildiler ancak daha güçlü olarak geri dönerek, Beroë (modern Eski Zağra), kamplarını yağmalayarak ve birlikleri dağıtarak Romalılara sürpriz yaptılar. İlk defa bir Roma imparatoru barbarlar karşısında kaçmak zorunda kaldı. Ardından Gotlar korkunç bir acımasızlıkla ele geçirdikleri Philippopolise (modern Plovdiv) saldırdılar ve fethettiler. Komutanlarından Titus Julius Priscus, Gotların himayesi altında kendini imparator ilan etti.
Philippopolis zaferi, Gotları o kadar bitkin düşürmüş ve kaynaklarını tüketmişti ki, rahatsız edilmeden geri çekilmeleri karşılığında ganimet ve esirlerini geri vermeyi teklif ettiler. Ancak onların etrafını sarmayı başaran ve geri çekilme yollarını kesmeyi umut eden Decius, tekliflerini reddetti. Gotların, Kral Cniva liderliğinde umutsuzluğun cesaretiyle dövüştükleri son savaş, Abritum ya da Forum Terebronii (modern Razgrad): bakınız Abrittus savaşı yakınlarındaki küçük bir yerleşim olan Dobrudja'nın bataklık topraklarında 251 yılı Haziran ayının ikinci haftasında yapıldı. Jordanes'in kayıtlarına göre, Decius'un oğlu Herennius Etruscus savaşın henüz başında bir okla vurularak öldürüldüğünde Decius, adamlarına bağırarak "kimsenin yas tutmasına izin vermeyin; bir askerin ölümü cumhuriyet için önemli bir kayıp değildir" demişti. Her halukarda, ordusu bu savaşta yok edildi ve Decius öldürüldü. O, bir savaşta barbarlarca öldürülen ilk Roma imparatorudur.

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

bu konu çok ilginç bir şekilde ivme kazandı. şu saniyeden itibaren, bende takipçisi oldum :p

Sarpedon

Kullanıcı

Bak şimdi oluyor. Konsül amasyada görev aldı. Anadolu içlerinde isyan eden paralı askerler galat lılara karşı bir sefer düzenledi. Ve kendi korumalarıtarafından öldürüldü. Aynı andada roma senatosunda bir darbe yapıldı.
Konsülün sadık adamları daha sonraları defin işlemini öldürüldüğü yerde yaptılar. Doğal bir oyuğa svaş ganimetleri ile gömdüler.
Şimdi gelde çık işin içinden. Bu adamı nereye gömdüler.

Sarpedon

Kullanıcı

Sikkedeki tacı görüyorsun değilmi?
Güneş, helios. Güneşin ışıkları nasılda adamın gözünün içine sokar gibi betimlenmiş.
Güneşin oğlu demi he he..
Roma takviminin güneş ışığı ile yeryüzüne yatay düşmesi senin bilmecen.
Bak oralara. İçinden çıktın, kafana yatıyorsa uğraş. Yok yapamam diyorsan bi çay demle iç keyfine bak;-)