Kuşkaya | Define işaretleri ve anlamları

Kuşkaya

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
kazan kayanın 300 m. doğusunda bulunan kuşkayası isimli bir tepelik. kuş kayasınında 7 metre doğusundan başlayıp tepenin zirvesine doğru uzanan duvar gibi taş yığını.
hatırlayamayanlar için kazan kaya konumun linkini tekrar ekliyorum.
http://www.definemekani.com/kazan-kaya-t11590.html?t=11590

yönler işaretler haritalar ve detayları ekliyorum. parayı beraber bulalım. konu sizde dostlar. göz kırp

kuzeyinden bakarsak bu açıdan güvercin veya tavuk gibi.

aynı kayaya güneyinden kuzeye doğru kuş kayaya bakarsak,, yırtıcı bir kuş gibi şahin veya kartal kanadını açmış kafasını kanatlarına sokmuş gibi.

kuşumuzun batısına doğru kazan kayası var.

alaka gösteren tüm dostara teşekkürler.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: Kuşkaya

1) kuş kayası
2) duvar gibi tepeye çıkan kaya yığınları
3) yuvarlak oymalı kaya (açılmış ama sanırım olumsuz, bulunan mezara benzer bir durum görünmüyor
4) kazan kaya (bu kayalık civarında yuvarlak oymalar, ibrik ve testi işareti var)
5) 5 nolu kayalıkta zarf işareti gibi işaret var.
6) trenyolu geçiyor
7) erikli çeşme
8) 8 nolu tepede üstte yığma mezarlar tepenin içinde de odalar olduğu gibi bir söylenti var.
9) 9 nolu alan civarında dibek taşı varmış kırılmış. (tam yerini net bilemiyorum)
10) yığma bir tepe, tepeden alınan henüz yok
11) taş ocağı

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı

Öylesine üsten bir baktım ama zarf olan yerde büyük kayada "kaya oda mzr.var kapalı"şansın bol yolun açık olsun.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

keklik ustam o kuş birde kazankaya yozgatdamı idi

teşekkürler Zebun usta. define avcılığı tamam da diğer avcılık işinden hiç anlamam. doğrudur keklik de olabilir. ben keklik peşinde piç koşturmadım ama sanırım artık koşturacağım :) ayrıca bizim yörede keklik de çok olur. avcılar keklik avına da çıkarlar. ben balık hariç, ava hiç gitmedim.

Öylesine üsten bir baktım ama zarf olan yerde büyük kayada "kaya oda mzr.var kapalı"şansın bol yolun açık olsun.

teşekkürler Fenerli ustam. müsait bir zamanınızda daha detaylı bakınız. eklediğim google earth haritaları da bize yardımınızı daha da üste çıkaracktır diye düşünüyorum.
bahsettiğiniz kazan kayanın kuzeyindeki kayalık. orayı da daha detaylı gezmedim ama o alanı da iyice gezecek ve kısmetse birşeyler buluruz. teşekkürler.

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı

valla ustam bende avcılıktan anlamam ama kuş şeklindeki kaya tipik keklik duruşunda istersen googleye keklik yaz bak duruşlar hep aynıdır bende balık avını severim şu karlı dağda define izi işareti var deseler bu karda ne edecen derim balık var deseler oltayı kapar koşturum:D define avına gelince ustam biliyon öyle eski bi mazim yok siz ustalarımdan ne kaparsak o sizden aldığımız bilgi ve birikimi sahaya dökmeye çalışıyoruz kendi çapımızda.aslında daha çok mezar iz ve işaretleri konusunda uzmanlaşmaya çalışıyorum inş başarılı oluruz:)

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı

Selamlar ustam. Kuşun altını ve yanındaki değerli ağacın altını ve kuşun güneyindeki hemen arkasında kalan kırmızı ağaç biten yerdeki kayayı bir araştır.. ama dikkat et V kesiği yapmışlar tehlike den bahseder.. keklik demişssiniz , keklikler hep otların, ağaçların altında (kırmızı ot) soteye yatarlar .) herşeyin hayırlısı Kolay gelsin..

Son düzenleme:

cantar

Vip Üye

amcamın yüzü ve gözü
ne güzel yapılmış burada bir yığma var kuş ta güzel diğer taraftan bakıncada güzel mezarlık çiçekleride güzel her şey güzel daha güzel bir fotoğraflama ile sonuca ulaşılabilecek bir yer.
Ayrıca bir çok basit yüzey mezarı olabilecek yer bölüm bölüm çakıl taşları yığmadan da çıkmış olabilir ama toplu halde olmaları ve değişik yerlerde olmaları ayrıca tarım yapılmamış olan bir yerde olmaları böyle düşündürüyor...toprak yüzeyine yakın yüzey mezarlarına ait olduklarını düşündürüyor ..
Yığmalarda çıkan kaya parçaları büyük oluyor genelde ..
Kayalık alanlarda açılan odalarda da böyle küçük kaya parçaları molozları oluyor...

Bu kayayı ikiye ayırmışlar aşağıdakiparça sanırım ona ait...

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

Selamlar ustam. Kuşun altını ve yanındaki değerli ağacın altını ve kuşun güneyindeki hemen arkasında kalan kırmızı ağaç biten yerdeki kayayı bir araştır.. ama dikkat et V kesiği yapmışlar tehlike den bahseder.. keklik demişssiniz , keklikler hep otların, ağaçların altında (kırmızı ot) soteye yatarlar .) herşeyin hayırlısı Kolay gelsin..

aleyküm selam ustam. şu ana kadar ci.haz ile olan kontrollerin hiçbirisi yapılmadı. şimdilik sadece değerli ustalarımız ile fikir alış verişinde bulunalım, bu kuşun bize nereyi ve neyi anlattığını, hangi alanlara yönlendirdiğini sizlerden duymak istedim. civarda kekliğe uygun kırmızı renkte bir otlu yada ağaç malesef yok. sadace 350 metre güneybatı tarafındaki erikli çeşme var. burada yaşı 100-150 civarında dikenli, dağ eriği ağaçları var. diğer alanlar ağaçsız çalılık, zaten resimdede görüldüğü üzere aşırı çorak, bereketsiz topraklardan oluşan bir alan. Allah razı olsun sağolun Battalgazi usta.

amcamın yüzü ve gözü
ne güzel yapılmış burada bir yığma var kuş ta güzel diğer taraftan bakıncada güzel mezarlık çiçekleride güzel her şey güzel daha güzel bir fotoğraflama ile sonuca ulaşılabilecek bir yer.
Ayrıca bir çok basit yüzey mezarı olabilecek yer bölüm bölüm çakıl taşları yığmadan da çıkmış olabilir ama toplu halde olmaları ve değişik yerlerde olmaları ayrıca tarım yapılmamış olan bir yerde olmaları böyle düşündürüyor...toprak yüzeyine yakın yüzey mezarlarına ait olduklarını düşündürüyor ..
Yığmalarda çıkan kaya parçaları büyük oluyor genelde ..
Kayalık alanlarda açılan odalarda da böyle küçük kaya parçaları molozları oluyor...

Bu kayayı ikiye ayırmışlar aşağıdakiparça sanırım ona ait...

cantar ustam merhaba. taşın kırılması durumu varmı derseniz? evet var olabilir. benimde kayaya baktığımda kırılmış gibi görüntü dikkatimi çekti. kayanın solunda yerde yatan taş o kuş kayayamı ait burayı net bilemiyorum cantar ustam. mezarlık çiçekleri burada 10 km kare alanda ara ara rast geldik. nerdeyse tüm etrafa ara ara serpiştirilmiş gibilerdi.
çevredeki çakıl ve taş yığınları çok düşündürücü. bu kadar taşın yüzeyde duruyor oluşu sebebiyle kafamı orada çok kaşıdım cantar ustam. :confused: eğer bu çakıllar, açılan bazı odalara ait ise belkide onlarca odadan çıkacak kadar çakıl var cevrede yığınlar halinde. civardaki kırılmış taşları, çakılları taşımak için 1000 kamyon taşımaya gelse yetmez belkide. teşekkürler.

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı

aleyküm selam ustam. şu ana kadar ci.haz ile olan kontrollerin hiçbirisi yapılmadı. şimdilik sadece değerli ustalarımız ile fikir alış verişinde bulunalım, bu kuşun bize nereyi ve neyi anlattığını, hangi alanlara yönlendirdiğini sizlerden duymak istedim. civarda kekliğe uygun kırmızı renkte bir otlu yada ağaç malesef yok. sadace 350 metre güneybatı tarafındaki erikli çeşme var. burada yaşı 100-150 civarında dikenli, dağ eriği ağaçları var. diğer alanlar ağaçsız çalılık, zaten resimdede görüldüğü üzere aşırı çorak, bereketsiz topraklardan oluşan bir alan. Allah razı olsun sağolun Battalgazi usta.

Sayın değerli hocam dediğim gibi taşın kendisini ve 1 2m yakın çevresinden harici uğraşılmaz , .çeşme tutuyor. Benim böyle bir işaretim vardı ve denildiği üzere kuş kayası deniliyordu bölgeye.. 7m büyüklüğünde kayayı hem kartal başı hemde oturan kuş yapmışlardı. kuş direkmen kiliseye bakıyordu yaklaşık 1km mesafe. ve uzun bir çalışma sonucunda mezarı çözüldü ve yanı sıra bir o kadarda tehlikesi.. önceki yorumumda bahsettiğim üzere v kesiği atmışlar ve benim kuşdada V kesiği vardı.. Hakkında hayırlısı hocam inşaAllah.