Nalbant Alanı | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Nalbant Alanı

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
nalbant alanı tabiri ile anılan yer fevkalade güzel ve yüksekçe bir tepedir keçi deresinde konakladığımız süre zarfı içinde bu düzlük alanda uzunca bir zaman çalıştık tepenin üzerine çıkar bakarsanız nalbant alanının doğusunda keçi deresi kalır aksi istikamette ise kuru dere kalır nalbant alanı biz bulana kadar katiyyen kullanılmamış yani el değmemişti yem yeşil pırıl pırıl bir yerdi buraya yürüyerek çıktık her tarafı karış karış gezdik inceledik tam benim aradığım gibi bir yer olduğunu fark ettim 20 kişilik ekibimle buraya 4-5 metre derinliğinde bir mahzen yaptırdım açmamız tam onbir gün sürdü bu mahzene her biri yontma taştan yapılmış 5 basamaklı merdiven yaptırdım 7 katır yükü malı buraya boca ettirdim ve üzerini kapattırdım bu iş geceli gündüzlü tam 11 gün sürdü burasını merkez seçerek sac ayağı şeklinde 19 adım mesafe ile 3 taş diktirdim tam bir eşkenar üçgen ortaya çıkmıştı taşların birinin üzerinde w.w işareti mevcuttur mahzenimin girişi tam orta mahale kalır düzdür kendim dahi ölçmeden merkezi bulamam işimiz bittikten sonra kuru dereye indik ve ilerlemeye koyulduk yarım değirmen ahali bu kuru dereyi takip edecek olursak ana kayaya oyularak yapılmış odamızı izleye bilirsiniz içinde yatak yerlerimiz dahi mevcuttur dere başlangıcındaki burundan 90 adım kadar bir mesafeye uzanacak olursak sivri külahı başında potur pantolonlu bir avcı ateş eder vaziyette görünür ateş ettiği istikamette bir tepecik vardır bu tepede birde özel taş görürüz kaldırıp bakın. avcının karşısına geçerek dere hizasında yarım oyulmuş konumda bırakılmış bir değirmen taşı görebiliriz yakınında bir acı su kaynağı vardır değirmen taşının arka kısmına kalan tepeye tırmanıp bakarsak birçok mağara görürüz bu mağaralarda günlerce konakladık bu mağaraların civarlarında birçok yerde başlanmış ve ikmal edilmemiş bir çok değirmen taşı görebilirsiniz bunların aralarında dağda ana kayaya oyularak yapılmış yarım değirmen taşı ile yarım kalmış bir değirmen arkı görürüz burada yarım kalmış değirmen taşını kaldırıp altını kazarsak bir bakır kazanı elde ederiz

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
Bu taşın hemen altında bir kazan paramız tarafımızdan gömülmüştür, buranın doğu tarafına gelen keçi deresi içinde, bir yerde ana domuz arkasında altı adet yavru domuz vardır, bu domuzlardan daha üç yerde var. Bu domuzun altında çok zengin mahzen vardır, buranın doğusundaki kayalarda TİMORYANİ nin dört at koşulu, bir espiti kırık, sürücüsünün elinde kamçı, atlar koşar vaziyette, dört tekerlekli, tekerleklerin arasında bir pali köpeği bulunan fayton yapılmış vaziyettedir. Bu faytonun arkasında altı süvariler resim edilmiştir. Bu atların baktığı yönde tahmini bir buçuk saat mesafede meşhur BALKAYA mız vardır.

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
büyük taş sandık şekli yapma bir taştır burası kırsal düzlük bir yer olacak taşın üstünde anahtar deliği olacak. 3 dikili taş arka tarafında taşlar doğudan batıya doğru yön gösterir .. son taşta eski rakamla 3 rakamı vardır bu yer kırklareli muhutinde der yazılarda...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
büyük taş sandık şekli yapma bir taştır burası kırsal düzlük bir yer olacak taşın üstünde anahtar deliği olacak. 3 dikili taş arka tarafında taşlar doğudan batıya doğru yön gösterir .. son taşta eski rakamla 3 rakamı vardır bu yer kırklareli muhutinde der yazılarda...
Şükür kavuşturana..🤗 merdan ustam hoş geldin sefa geldin nasılsın iyimisin...
Özledik be mübarek çok özledik...😔🌹

A21MEDLi

Admin
Ustam,Bu çözülmeyecek bir isaret degil.Yeterki bu olusum bulunsun..
Bu Kabartma W Gibi bir sırttan veya ön tarafı W ye benzer kayalıktan bahsediyor.işaretin arkasında bi sırt var görebildiğim kadarıyla isarete uyuyor gibi..uymuyorsa Google earth ten bu bölgeye bak W gibi yüksek bir olusum göreceksin...bunu gör Gerisi kolay..
İsaretin arkasında insan veya sincab a benzer bi siliuet var,bu siluet kayalığa bakıyor..

IMG_20220127_143054.jpg

balkaya34

Kullanıcı
Ustam,Bu çözülmeyecek bir isaret degil.Yeterki bu olusum bulunsun..
Bu Kabartma W Gibi bir sırttan veya ön tarafı W ye benzer kayalıktan bahsediyor.işaretin arkasında bi sırt var görebildiğim kadarıyla isarete uyuyor gibi..uymuyorsa Google earth ten bu bölgeye bak W gibi yüksek bir olusum göreceksin...bunu gör Gerisi kolay..
İsaretin arkasında insan veya sincab a benzer bi siliuet var,bu siluet kayalığa bakıyor..

Ekli dosyayı görüntüle 10498
Selam usdam ,,Bu oluşum bulunsun dediniz, Bu ( W W ) buranın sembolü ,
Nasıl bir oluşum olmalı neyse onuda bulabilirm , Ben yol musaid olunca buraya tekrar gidip. TROVA usdadımızın isdedigi görüntüleri çekip getirecegim ,
Burda bu konuda benim hic bir şuphem yok ,Yani burada yazamam ama bana verilen bilgi tam olarak oturur ,
Mesela yukarda FENERLİ usdadimizin yazdığı sadece belgelerde karmasik yazılmış halde oldugu için biraz karmaşa oluyor gibi ,Dogru çünki Bu belgeleri okuyan yani tercumanın TÜRKÇESİ zayıf ve birazda belge çogaltanların Eksileri ,Artıları var ,O ndan dolayi hatalar var ,Ama bu isaretlerin birini buldugunda iz düşümü takip edip ilersiniz , ben oyle yapdim zaten .
Bana verilen bilgiyi ben burda Açıklayamam, ancak verilen nokdakar harfiyen uyar. Buranın sembolü bu ( WW ) ve dahasi var . Fenerlide bunu belirtmiş.
Dahası ,KÖPRÜ, Derenin ( S ) yapması ,Degirmen ,Bunların hepsi bu işaretle ilgili

A21MEDLi

Admin
Bu W isaretin,bulundugu arazideki,Doğası geregi el insan işiyle alakası olmayan Tamamen dogal,bir W gibi Testere dişli bi kayalık veya Testere disleri gibi ileri geri olan Sırtlardan olusan Dogal arazi yapısından bahsediyor..
Oraya gittiginde araziye bakarak fark edemeyebilirsin.
Google earthten Cok rahatlıkla Dogal W yi görürsün..
İşaret ne olursa olsun eşkiya isareti dahi Bulundugu araziye bakılarak yapılmıştır..

balkaya34

Kullanıcı
Bu W isaretin,bulundugu arazideki,Doğası geregi el insan işiyle alakası olmayan Tamamen dogal,bir W gibi Testere dişli bi kayalık veya Testere disleri gibi ileri geri olan Sırtlardan olusan Dogal arazi yapısından bahsediyor..
Oraya gittiginde araziye bakarak fark edemeyebilirsin.
Google earthten Cok rahatlıkla Dogal W yi görürsün..
İşaret ne olursa olsun eşkiya isareti dahi Bulundugu araziye bakılarak yapılmıştır..
Bu sizin fikriniz ,saygı duyarım ,Fakat öyle degil ,
Artık burda ve resimledigim nokdalarda , GPR cinsi cihazlarla incelem yapacagım , Varsa var yoksa yok , Artık bende ona göre tavır alirim bu iş biter.
Bir arkadaş yazmış , ( Onlar buralarda aylarca "Yasak Kelime" yapıp gömdüklerini, Siz ÜJ BEJ kisiyle alamazsiniz ) demiş ,Cok dogru bir söz ,Zaten ilk iş GPR cihazlarla taranacak ,Ikincisinde Artık ÜJ BEJ kişiyle islem yaplılmıyor, 8 veya 10 kisiylede kazilmıyor ,Şimdi is makinalari var 2 saatde olur biter varsa var yoksa yok ,,,

balkaya34

Kullanıcı
Selam fenerli usdam ,,
TAŞIN sandık seklinde oldugunu dogudan batiya yön verdigini , ve sonundada bu taşın KIRKLARELİ muhitinde oldugunu der yazılar demissiniz ,
Usdam aslında bu yazılarda çok carpıtmalar var ,Sizi Tenzih ederim ,Yanlıs anlamayın lütfen size ve tüm arkadaslara saygim sonsuz ,Benim sözüm bu işaretlerin yerlerini şurasıdır, Burasıdır diye hatalı bilgi verenleredir ,
Ben Ayni yere ( 29 / 05/ 2022 ) günü, Yani iki gün önce pazar günü gittim,
Buraları tekrar tekrar inceledim ,
Eve bu dediginiz taş duruyor ,Tam dogu batı eksenli degil ,Kuzey dogu guney batı eksenlidir ve guney batı olan ucu yere yalman sokulmuş vaziyettedir , Aslinda görüntüsü RAMPA gibidir ,Ve güney önünde 19 adimda bir yığma var, Ben adimladım. şimdi önce bunun resmini koyacağım, Bu isaretlerin oldugu bolge burasidir ve bendedir , Bu resimden sonrada sırası geldikce burası ile ilgili resimleri oldugu kadar ekleyecegim , SAYGILAR usdam ,,,

Ekli dosyalar

• DSC_0042 (1).jpg
    DSC_0042 (1).jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme: