oturak taşımıdır | Sayfa 10 | Define işaretleri ve anlamları

oturak taşımıdır

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Ustam seve seve misafir ederim.her gittiğimde şelalenin başında çay demledik içtik.😁sizin içinde demlerim.ben kendimi anlatamadım galiba ustam.acemiligime sayın lütfen.
Selamün aleyküm
Arkadaşım ne güzel yazıyorsunuz acemiyiz diye fakat hiç de öyle acemi gibi degilsiniz maşallah ayi figürünün karsisi altı olmadi şelale gecenin bir yarisin da ne istedikse aninda fotoları ni yüklediniz birde o kadar güzel çekilmiş ki sellale kapatılmış yer tam gözüküyor
Arkasindan yorumlari alinca fotolarida bir güzel sildiyorsunuz arkadaşlar görmesin ayagindan eyvallah @Kader25 ustamin bu konuda güzel bir yazi dizisini hatirladim burda acemice davranan kim aceba bilgilerinize teşekkür ediyorum

HASMİR

Kullanıcı
Selamün aleyküm
Arkadaşım ne güzel yazıyorsunuz acemiyiz diye fakat hiç de öyle acemi gibi degilsiniz maşallah ayi figürünün karsisi altı olmadi şelale gecenin bir yarisin da ne istedikse aninda fotoları ni yüklediniz birde o kadar güzel çekilmiş ki sellale kapatılmış yer tam gözüküyor
Arkasindan yorumlari alinca fotolarida bir güzel sildiyorsunuz arkadaşlar görmesin ayagindan eyvallah @Kader25 ustamin bu konuda güzel bir yazi dizisini hatirladim burda acemice davranan kim aceba bilgilerinize teşekkür ediyorum
Aleyküm selam güzel ustam.define konusunda evet acemiyim.zaten usta olsaydım inan bu kadar araştırma yapmam bu kadarda sorgulamazdim.en azından ufakta olsa bir meblağ bulurdum.sadece akıl yurutuyorum.birseyi çözmek için bolsa resim gerekli ki en azından yerle ilgili kafanda bir plan oluşsun.dedektor kullanmam yada az çok acemide çubuk kullanmam usta olduğumu gostermez.kader25 ustami çubuklarla olan yazısını okuyunca kendime çubuk kullanıyorum deme bir dhaderitti.
Selamün aleyküm
Aleykümselam güzel ustam.acemi olmasak bu kadar meraklı ve sorgulayıcı olmazdık.en azından ufakta olsa bir meblağ bulurduk.fotograf çekmekle ustalık olmuyor.yada dedektör kullanıyorum yada çubuk kullanıyorum diye usta olunmuyor.kader25 ustamin çubuklarla yazısını okuduktan sonra kendime çubuk kullanıyorum demiyorum artık.benimki akıl yürütmek ve baktığım taş yada araziyi beyindeki semalarla yoğurup yeni yorum yada anlam yüklemek ten ibaret.zyoksa taşların anlamlarını internetten araştırıp bu bu demekmiş bu su demekmiş diye okumakla olmuyor.kendinde yorumlayıp ortak bir karar almayı gerektirir diye düşünüyorum.her arazi yapısı her bölge kültürü ve yaşam şekli değişik olduğundan benimki sadece akıl yürütmek.ama sizin gibi büyük bir Usta'dan bu ozucu cümleleri duymak beni onure etti.tesekkur ediyorum.

HASMİR

Kullanıcı
Aleyküm selam güzel ustam.define konusunda evet acemiyim.zaten usta olsaydım inan bu kadar araştırma yapmam bu kadarda sorgulamazdim.en azından ufakta olsa bir meblağ bulurdum.sadece akıl yurutuyorum.birseyi çözmek için bolsa resim gerekli ki en azından yerle ilgili kafanda bir plan oluşsun.dedektor kullanmam yada az çok acemide çubuk kullanmam usta olduğumu gostermez.kader25 ustami çubuklarla olan yazısını okuyunca kendime çubuk kullanıyorum deme bir dhaderitti.

Aleykümselam güzel ustam.acemi olmasak bu kadar meraklı ve sorgulayıcı olmazdık.en azından ufakta olsa bir meblağ bulurduk.fotograf çekmekle ustalık olmuyor.yada dedektör kullanıyorum yada çubuk kullanıyorum diye usta olunmuyor.kader25 ustamin çubuklarla yazısını okuduktan sonra kendime çubuk kullanıyorum demiyorum artık.benimki akıl yürütmek ve baktığım taş yada araziyi beyindeki semalarla yoğurup yeni yorum yada anlam yüklemek ten ibaret.zyoksa taşların anlamlarını internetten araştırıp bu bu demekmiş bu su demekmiş diye okumakla olmuyor.kendinde yorumlayıp ortak bir karar almayı gerektirir diye düşünüyorum.her arazi yapısı her bölge kültürü ve yaşam şekli değişik olduğundan benimki sadece akıl yürütmek.ama sizin gibi büyük bir Usta'dan bu ozucu cümleleri duymak beni onure etti.tesekkur ediyorum.
Ustam birde ben o yorumları koltuk taşı ve şelale için aldım.lutfen sizden istirham ediyorum hangi fotoyu silmişim o konu başlığından?ben sadece yeni açtığım konudaki resmi sildirdim.baska birşey yapmadım.hatta silmeden öncede Truva ustama söyledim bu resmi yüklesem tekrardan silebilirmiyim.foruma karşı bir saygısızlık olurmu diye sordum.ve ustama tabi dgardasim.istersen sileriz dedi.simdi burda beni suçlar gibi yazmanız beni çok üzdü.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Elimde bir taş var ve oturak taşımı diye merak ediyorum.eger oturak tasiysa nerelerine bakmaliyim.yonu güney doğuya bakıyor.oturdugumuzda sağ ön tarafında yaklaşık 15-20 metrede yığma büyük taşlar var ve çökmüş gibi ağırlıktan.sol ön tarafta 30-40 metre sonra bir oturak taşı var ve sağ kol koyma yeri var.arka tarafında isezemiden 1 metre yüksekte yaklaşık 40 metre kare bir düz alan var.ve bu büyük bir kayanın üstü.bu büyük yakanın dereye bakan kısmında ayakta duran bir ayı yada insan var.resim atsam yorumlayabilirmisin? Saygılarımla.
Selamûn Aleykûm. Sırf ısrar ettiniz diye yazıyorum yoksa bu noktada görünen birşey olsaydı benden önce ustalar muhakkak görürdü. Ustalar burada birşey olmadığını bildiği halde sizi muhakkak birşey olma ihtimali yüksek yerlere yönlendirirler buna emin olun. Çünkü mantıken alan yanlış. O kaya oturak kaya koltuk kaya değil koltuk çok farklı birşey. Koltuk kaya gördüğünüzde sanırsınız ki bir kral için özel yapılmış. O kadar işçiliği güzel ve görüntüsü muazzamdır. Bir diğeri bu kaya da ayı değil. Bu tür ayı domuz gibi tabir edilen yerlerin asliyette buda uzun bir mevzu. Cin kaya iblis tepesi şeytan kuçesi katil yamacı şeklinde gaddar ve yalancılık süsü içeren yönler tayin eden isimleri vardır. 1- sizi bu tepeye kim çıkardı
2- neden çıkardı?
Siz bir kere o tepeden eski veya şuanki akarı gür olan dereye doğru bi inin suya yakınlık alanı ile ana kayalık arasında cevizliği bulun. Burada melez siyahı şerbet kırmızısı limon ekşisi olan dutu bulun sonra kayada işleme geçin. Dere istikameti bu ayı dediğiniz kayaya bakan yarık kayrak kayalığı bulun gidin bu noktada noktanızı arayın. Cihaz yardımı ile boşluk alın. Yönlerinizi burun, göz ve kulak hesabı ile yapın. Bu kayalıkta dip yarığa oturun ve çevreye kulan verin sesve rüzgar hangi yandan net geliyorsa bu bir hesaptır aksi yöne gidin. Rüzgar esince sıcaklık hangi yandan geliyor toprak ve ağaç kokusu ne yönden geliyorsa o kısma istinaden meğil edin. Göz kararı ile de tahmini mevzileme noktasını hesaplayın. Bu alana gard alanı denir. Böyle yerde yiğido veya eşkiya sotelenir tehlike anında gelen yolu bilir kulak verir sesi hesaplar ve sesi duyduğu an saklanma mesafesine yönelir. Siz bir nevi karmaşa üçgenindesiniz sizi zorlar bu alan.

HASMİR

Kullanıcı
Ustam oy
Selamûn Aleykûm. Sırf ısrar ettiniz diye yazıyorum yoksa bu noktada görünen birşey olsaydı benden önce ustalar muhakkak görürdü. Ustalar burada birşey olmadığını bildiği halde sizi muhakkak birşey olma ihtimali yüksek yerlere yönlendirirler buna emin olun. Çünkü mantıken alan yanlış. O kaya oturak kaya koltuk kaya değil koltuk çok farklı birşey. Koltuk kaya gördüğünüzde sanırsınız ki bir kral için özel yapılmış. O kadar işçiliği güzel ve görüntüsü muazzamdır. Bir diğeri bu kaya da ayı değil. Bu tür ayı domuz gibi tabir edilen yerlerin asliyette buda uzun bir mevzu. Cin kaya iblis tepesi şeytan kuçesi katil yamacı şeklinde gaddar ve yalancılık süsü içeren yönler tayin eden isimleri vardır. 1- sizi bu tepeye kim çıkardı
2- neden çıkardı?
Siz bir kere o tepeden eski veya şuanki akarı gür olan dereye doğru bi inin suya yakınlık alanı ile ana kayalık arasında cevizliği bulun. Burada melez siyahı şerbet kırmızısı limon ekşisi olan dutu bulun sonra kayada işleme geçin. Dere istikameti bu ayı dediğiniz kayaya bakan yarık kayrak kayalığı bulun gidin bu noktada noktanızı arayın. Cihaz yardımı ile boşluk alın. Yönlerinizi burun, göz ve kulak hesabı ile yapın. Bu kayalıkta dip yarığa oturun ve çevreye kulan verin sesve rüzgar hangi yandan net geliyorsa bu bir hesaptır aksi yöne gidin. Rüzgar esince sıcaklık hangi yandan geliyor toprak ve ağaç kokusu ne yönden geliyorsa o kısma istinaden meğil edin. Göz kararı ile de tahmini mevzileme noktasını hesaplayın. Bu alana gard alanı denir. Böyle yerde yiğido veya eşkiya sotelenir tehlike anında gelen yolu bilir kulak verir sesi hesaplar ve sesi duyduğu an saklanma mesafesine yönelir. Siz bir nevi karşmaşa üçgenindesiniz sizi zorlar bu alan.
Ustam Oyle bir yazdinizki inanın bu olay beni çok asar 😁 ben selaleyide bu koltuklarında unuttum gitti bu dakikadan sonra😁peki ustam forumda çok araştırdım sizin oturak taşıyla ilgili bir paylaştığınız yazı varmı diye ama bulamadım.size oturak taşıyla ilgili 2 soru sormak istiyorum.oturak taşında sağ ve sol boyutları farklı ve yamaç asagiysa yorumu nasıl yapmalıyız?
Bir diğer sorumda oturak taşı düz bir alandaysa yorumu nasıl yapmalıyız? Sizden bir ricam daha olacak.cunku forumda bütün ustalarım koltuk taşının dahiyane insanı roni ustadır dediler.acaba burdaki arkadaslarida bilgilendirmek için bir yazı hazırlasanız güzel olmazmi? En azından doğru insandan doğru bilgi almış oluruz.saygilar ve sevgilerimle ustam.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Ustam oy

Ustam Oyle bir yazdinizki inanın bu olay beni çok asar 😁 ben selaleyide bu koltuklarında unuttum gitti bu dakikadan sonra😁peki ustam forumda çok araştırdım sizin oturak taşıyla ilgili bir paylaştığınız yazı varmı diye ama bulamadım.size oturak taşıyla ilgili 2 soru sormak istiyorum.oturak taşında sağ ve sol boyutları farklı ve yamaç asagiysa yorumu nasıl yapmalıyız?
Bir diğer sorumda oturak taşı düz bir alandaysa yorumu nasıl yapmalıyız? Sizden bir ricam daha olacak.cunku forumda bütün ustalarım koltuk taşının dahiyane insanı roni ustadır dediler.acaba burdaki arkadaslarida bilgilendirmek için bir yazı hazırlasanız güzel olmazmi? En azından doğru insandan doğru bilgi almış oluruz.saygilar ve sevgilerimle ustam.
Ustalar ne demiş bilmem güzel insanlardır her biri teveccüh etmiştir. Ustayız dahiyiz demiyelim bildiğimiz kısmı naklediyoruz diyelim. Yoksa birbirinden daha değerli ve tecrübeli ustalar var. Benim sadece ana alanım farklı olduğundan bakış açım ve metodlarım farklı. Yoksa ben çubuktan anlamam ama @Kader25 ustama çubuğu ben öğrettim. 😛😛😛😛 işin latifesi bir yana hepsi başımın tacıdır.
Sizin koltuk meselenize gelince koltuk ayrı oturak ayrı. @ADIYAMAN ustamın yeri kesmeli nişli bu katii suretle atış alanıdır izaha şayandır. Sizin alanınız ise oturak kaya. Yani düz alanda koltuk zaten olmaz. Şöyle olur koltuk düz yerdedir ama baktığı yönde tümsekler vardır ve koltuk bir şekilde bir alana yön tayin eder. Sizin alanınız bu yoruma yakın gibi görünsede aslında çok uzak.

HASMİR

Kullanıcı
Ustalar ne demiş bilmem güzel insanlardır her biri teveccüh etmiştir. Ustayız dahiyiz demiyelim bildiğimiz kosmı naklediyoruz diyelim. Yoksa birbirinden daha değerli ve tecrübeli ustalar var. Benim sadece ana alanım farklı olduğundan bakış açım ve metodlarım farklı. Yolsa ben çunuktan anlamam ama @Kader25
Ustam çok mutavazisiniz.ama bir konuya çok güzel parmak bastiniz. @Kader25 ustamin çubuklarla ilgili yazısını 2-3 kere okudum ve harika bir bilgilendirme yazısı olmuş. ustama buradan bir teşekkür etmek istiyorum.eline emeğine sağlık ustam.o yazından sonra kendime çubuk kullanabiliyoruz demiyorum artık.bildigimiz çok şey yanlismis ve sayesinde öğrendik. @Roni ustam sizdende koltuk taşı,oturak taşıyla ilgili bir bilgilendirme yazısı bekliyoruz.inanin bu öğrenmek isteyenler için çok güzel bir anekdot olacaktır.birde Truva ustam,deli Fırat ustam ve oklit ustalarının ilgi ve alakası dan dolayı inanın çok güzel bir ortam oluşuyor.bilgiylede harmanlandığı zaman insanın her saat bu formu açıp inceleyesi geliyor.hepsine çok teşekkür ediyorum.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Ustam çok mutavazisiniz.ama bir konuya çok güzel parmak bastiniz. @Kader25 ustamin çubuklarla ilgili yazısını 2-3 kere okudum ve harika bir bilgilendirme yazısı olmuş. ustama buradan bir teşekkür etmek istiyorum.eline emeğine sağlık ustam.o yazından sonra kendime çubuk kullanabiliyoruz demiyorum artık.bildigimiz çok şey yanlismis ve sayesinde öğrendik. @Roni ustam sizdende koltuk taşı,oturak taşıyla ilgili bir bilgilendirme yazısı bekliyoruz.inanin bu öğrenmek isteyenler için çok güzel bir anekdot olacaktır.birde Truva ustam,deli Fırat ustam ve oklit ustalarının ilgi ve alakası dan dolayı inanın çok güzel bir ortam oluşuyor.bilgiylede harmanlandığı zaman insanın her saat bu formu açıp inceleyesi geliyor.hepsine çok teşekkür ediyorum.
Aman rica ediyorum benden anektod veya makale istemeyin en son @Necat ustama makale dediğimde kendimi nerede bulduğumu hâlâ unutmadım. 🙃🙃🙃
Ama size samimi niyetimle şunu diyeyim bana ait bir makale var Necat ustam tarafından açılan bitki konusu. Bunu okuyun inceleyin daha da işarete ihtiyacınız kalmaz diye düşünüyorum. Biz yine de birşey görürsek muhakkak paylaşırız. Söz vermiyorum ama herkesin anlayacağı şekilde koltuk taşlarına denk gelirsem muhakkak paylaşır detaylandırırım. İnternetten hiç bir zaman görsel alıp paylaşmadım örneklerime dahi dahil etmesim o yüzden gözle gördüğümü paylaşmak prensib olmuştur bende. En azından ne gördüğümü ve çevreyi bilirim ölçüyü bilirim. Anlatmam gereken bir şeye cevap aramadan anlatırım. Yoksa boy ölçü yön vs zaman kaybıdır benim için.

HASMİR

Kullanıcı
Ustam elimde 2_3 tane daha oturak taşı var en azından ogrenelimki siizn gibi bir dehadan araziye gittiğimizde gözüne ışık tutulmuş tavsan gibi olmayalım.aval aval bakmayalim taşlara.kaplumbagayla ilgili yaptığınız yorumları okuyordum o sırada siz mcvp yazdınız.bu yüzden öğrenmenin yaşı ve konusu yoktur diyip sizin gibi değerli ustaları takip ediyoruz.i ternette bir işareti aratınca kopyala yapıştır gibi hep aynısı yazıyor bizde tamam böyledir diye araziye gittiğimizde hiç alakasız olduğunu anliyoruz.demek ki bilgi kirliliği çok fazla.

HASMİR

Kullanıcı
Aman rica ediyorum benden anektod veya makale istemeyin en son @Necat ustama makale dediğimde kendimi nerede bulduğumu hâlâ unutmadım. 🙃🙃🙃
Ama size samimi niyetimle şunu diyeyim bana ait bir makale var Necat ustam tarafından açılan bitki konusu. Bunu okuyun inceleyin daha da işarete ihtiyacınız kalmaz diye düşünüyorum. Biz yine de birşey görürsek muhakkak paylaşırız. Söz vermiyorum ama herkesin anlayacağı şekilde koltuk taşlarına denk gelirsem muhakkak paylaşır detaylandırırım. İnternetten hiç bir zaman görsel alıp paylaşmadım örneklerime dahi dahil etmesim o yüzden gözle gördüğümü paylaşmak prensib olmuştur bende. En azından ne gördüğümü ve çevreyi bilirim ölçüyü bilirim. Anlatmam gereken bir şeye cevap aramadan anlatırım. Yoksa boy ölçü yön vs zaman kaybıdır benim için.ustam o bitkilerle ilgili yazınızı seve seve Okurum. @

Ama size samimi niyetimle şunu diyeyim bana ait bir makale var Necat ustam tarafından açılan bitki konusu. Bunu okuyun inceleyin daha da işarete ihtiyacınız kalmaz diye düşünüyorum. Biz yine de birşey görürsek muhakkak paylaşırız. Söz vermiyorum ama herkesin anlayacağı şekilde koltuk taşlarına denk gelirsem muhakkak paylaşır detaylandırırım. İnternetten hiç bir zaman görsel alıp paylaşmadım örneklerime dahi dahil etmesim o yüzden gözle gördüğümü paylaşmak prensib olmuştur bende. En azından ne gördüğümü ve çevreyi bilirim ölçüyü bilirim. Anlatmam gereken bir şeye cevap aramadan anlatırım. Yoksa boy ölçü yön vs zaman kaybıdır benim için.
Ustam bitkilerle olan yazınızı seve seve Okurum. @Necat ustam yazının linkini atarsa tabi.ustam elinize emeğinize ve vücudunuza sağlık.bu paylaşımlarınız ve yorumlarınız inanın insanları umutlarina bir adım daha yaklastir.bu yüzden insanlar sizi seviyor ve güveniyor.

Üst Alt