Sahte mezarlar | Sayfa 5 | Define işaretleri ve anlamları

Sahte mezarlar

KANAS_USTA

Admin
Cevap: Sahte mezarlar

haydı mıntıkada benzerlıkler olsun dıyelım
yıne ısın ıcıne ısaret fıhrıstı gırecek
sonucta iş ısaretlerın manalarını bılmek ve arazı ıle bagını kurmak...

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

arkadaşlar cumartesi günü belgeli bir yere gittim türbe tepeyi bulduk 7 metre mezar var dev ağaçların arasında ağaçlardaN birine çakılı çiviyi sordum onu defineciler sökmüş ama olsun birde şehit mazarı vade sarıklı mezar var 3 kızılcık ağacının etrafı ağaç kazıklarla çevrili imiş zamanla kaybolmuş 3 adet yığmada var belgede yazılan 12 _13 şifresini aradım kervan yolu hemen yakınında 15 metre kadar 13 asker mezarı oda var şimdi iş son noktayı teyite kalıyor kilisa de mevcut

kuryeci

Kullanıcı

merhaba,

faydalı bir konu olmuş,

ustalar daha detaylı bilgi verirse açıklayıcı olur.saolun

alarmala

Kullanıcı

böyle güzel bilgiler bulunan bir konunun devam edmesini isterdim.

impossibleman

Kullanıcı

arkadaşlar cumartesi günü belgeli bir yere gittim türbe tepeyi bulduk 7 metre mezar var dev ağaçların arasında ağaçlardaN birine çakılı çiviyi sordum onu defineciler sökmüş ama olsun birde şehit mazarı vade sarıklı mezar var 3 kızılcık ağacının etrafı ağaç kazıklarla çevrili imiş zamanla kaybolmuş 3 adet yığmada var belgede yazılan 12 _13 şifresini aradım kervan yolu hemen yakınında 15 metre kadar 13 asker mezarı oda var şimdi iş son noktayı teyite kalıyor kilisa de mevcut

Ustam bu 3 adet kızılcık dere kenarındamı acaba. Böyle bir yere denk gelmiştim. 3 kızılcık dibinde 3 soylu mezar diye düşünüyorum. Boşluk testi yapsanız iyi olabilir bence. Ustalarım elbette daha doğrusunu bilir.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

muhterem arkadaşlarım,
yorumlardan,bazılarımızın bu konuda hayli emek sarfettiğini,ve epeyce yol katettiğini,görüyorum.bazı arkadaşlarımızında,işaret bilgisinin ve derinlik ölçümlerininde bu konudada önemine işaret ettiklerini görüyorum. konuda ağırlık olarakta evliya mezarları öne çıkmış.
sahte mezarlar bir bütün olarak alırsak,biz müslümanların mezarlara verdiği öneme binaen,gayri müslim inancı bunu bir zafiyetimiz olarak almış ve her çeşidinide bir emanet gizleme yeri olarak kullandıkları hepimizin bildiği bir gerçektir.
zaman zaman acil durumlarda ,bir müslüman mezarının içini yada çok yakın bir noktasını kullanmışlar. yada dede mezarı dediğiniz türleri. kaçarken ,gördüğü bir ağacı baz alarak malzemesini koymuş,ağacada bir bez bağlayarak evliya mezarı süsü vermişler.
bazen bir alana belli sayıda sahteleri sistematik olarak yapılanlarda görürüz. birine vurursun 40 cm.derinlikte,bir diğeri batı kısmının yarısı işlenmiş,doğu tarafı üst taşları olmasına rağmen hiç açılmamış.bilenleriniz mutlaka vardır. bilhassa tek olanların bir köşesinden yada içine biraz daha derine inilerek saklısını koyduğuda malumunuzdur.
bunun yanı sıra,savaş ve iklimin zor şartlarından dolayı müslüman bir askerimizin bir vatandaşımızın yalnız garip bir şekilde ,herhangi bir yerdede karşımıza çıkacağı gerçeğini bilmemiz gerekir. veli mezarlarıda hakeza böyledir. bu konuda tecrübeli arkadaşlarıma hiç bir sözüm yok. kendilerini bu konuda yeterli görmeyenlerinde hataya düşmesi kaçınılmazdır. bazı ustalarımında işaret ettiği gibi ,boşluk sistemiyle ,bilgiler birleşirse ,metin kardeşimin yorumundaki netice doğar.
bir müslüman mezarının ,dışında bir çıkma olmadığı gibi derinliğide bellidir. aranılan türde ise dışında bir çıkma yada derinliğinde bir farklılık mutlak olur.iki tarafın derinliği alındığı zaman ,en az 60 -70 cm gibi farklılık olur.evliya olanların bulguları daha farklı ve detaylıdır.
bunları, bu konuda yeterli bilgisi olmayanların ,olası hataya düşmemeleri adına yaıyor,hepinize kalbi saygılar sunuyorum.

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

ustalararım bende acizane bildiklerimi yazayım
öncelikle sahte mezarla gerçek mezarı ayırt etmek için ağaç yetmez çünkü gerçek mezara da ağaç dikiliyor...
birkaç madde yazayım
1- mezarın yönü tersse
2- başında 1 den çok ağaç varsa
3- çok büyük yapılmışsa ( burda bazı durumlarda gerçek mezarlarda büyük yapılabiliyor ayak kısmından kazarsanız el değmiş topraksa çok büyük kazılmıştır o zaman sahte.)
4 -kesinlikle 3 işaretten biri olacak ( kayada zarf resmi gül resmi yada artı işareti )
5- çevresinde yakınlarda kullanılan klise değirmen bezirgan gibi ecnebilerin işletmesi

burda dikkat edilecek şey bazı emareleri bulduğunuzda çevrede dikkat çekici bir taş bir ağaç bir çeşme gibi bir yerin çevresinde 30 cm ye kadar toprak altında işaretiniz olması lazım bunu bulmalısınız
ben birkaç yerde buldum biri erzurum biri erzurumun bir ilçesi ve biride ağrıda fakat insanların aç gözlülüğü veya saf olmaları engelledi ikisinde ağaç dibinde buldum birinde büyük bir kırmızı taş vardı orda buldum hemen yüzeydeler en derin 30 cm...
ha olmazsa olmazmı.. neden olmasın fakat ben başka bir sistem bilmiyorum ,
kısacası 3leme yapıyorlar 2 si doğal işaret (ağaç büyük kaya felan diğeri yapma işaret

Son düzenleme:

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

ülkemizde gerçek tek mezarların çokluğu aşikar bunun sebeplerine gelince
askerler sevkiyat sırasın da vefat ederse defnetmek zorundasın mecburen tek mezar
kerven yolunda biri hastalanıp ölürse defnetmek zorundasın
köyde birine namussuzluk yapmış biri kabristana bırakmazlar uzak bir yere gömerler
alim evliya kısmını vasiyeti varsa ALLAH ile hasbihal olmak için tek gömülmek isterse tek mezar..
geçmite morg sistemi veya buzulhane olmadığından uzak yrde yaşayan birkaç günlük yolu olan herkes yol üzrine yakın bi yere gömülür

bunun için kesinlikle sahte olduğunu teyit için ön incelemeri detaylı yapalım müslüman olsun olmasın her bir mezarın kazılması dinimizce yasak edilmiştir

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

muhterem ustam bie lazım olanlar genelde hakim noktalardaki yığma şeklinde olan yada uyduruk adı olan yerlerdekiler çoğunada dede evliya yatır denden türden mezarlar

nişancı

Kullanıcı

selamun aleykum tüm sitedeki arkadaşlara bende yıllardır belgelerle dolandım hep boş çıktı sonuçları hemde on numara belgelerdi herşeyi keçi gibi buluyorum ama malzeme yok kardeşim yok ben bu işi çözemedim aslında çözer gibi bir ara oldum yine yanıldım şu işi bir anlatan olmayacakmı bu sitede acaba hatta belgede atıyorm doğuda aramam gereken taşı bu sefer batıda aramaya başladım ya dedimki tersini yapıyım yine tutmuyor arkadaşlar çivi diyosunuz dünyanın çivilerini ağaçlar gördüm kayaya çakılı demir gördüm ben bir parayı görmedim :)