Tebessüm | Sayfa 18 | Define işaretleri ve anlamları
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Cevap: Tebessüm

Flört eden Hayvanlar

Hayvanların işi kolay. Yaptıklarının hesabını tutan yok nasıl olsa! “Biz hayvanız!” deyip sıyrılıverecekler işin içinden. Hayvancasına canının her istediğini yapanlara gelince…“Sana ne be!”nin geçer akçe olmadığı bir Pazar kurulursa, meteliksiz kalacaklar. Bak bu çok kötü işte…

Sana Ne!

İnsanlar konuşa konuşa anlaşırmış, hayvanlar da koklaşa koklaşa… Ama ben bu konuyu konuşmaya çalıştığım insanlardan pek çoğuyla anlaşamadım. Yaşadıkları zamanın menfi şartlandırmalarının arasına sıkışıp kaldıkları için ne onlar beni anlayabildi, ne de bizi yaratanın bize çizdiği çerçevenin dışına çıkamayacağım için ben onları anlayabildim.

Onlar bana dedi ki hep: “İyi de kardeşim sana ne!”

Ama onlar benim şunu diyemeyeceğimi hiç bilemediler: “Hee ya! Bana ne!”

İbadet eden insanların, güzel mi güzel bir parkta, bir ağacın altına seccadesini serip kuş cıvıltıları, toprak ve çiçek kokularıyla sermest, namaz kılmaktan çekindiklerini; ama flört eden insanların ne parkta ne de piknik yerlerinde kimseden utanmadan serâzâd seviştiklerini görünce…

Bir kafedeki üç, dört dindarın, “etrafımızdaki insanlar ne der!” diye çekinip de dini bir konuda gönlünce konuşamadığını; ama aynı kafede üç, dört çiftin hayvan gibi (yani kumrular misali) koklaşa koklaşa anlaştığını görünce…

İşte o zaman kafamda işleyen çarklardan birinin kayışı koptu.

İçimde bir meraktır kaşınmaya başladı.

“Acaba şu bizim hayvanlar bu mevzuda ne düşünüyor? Ne diyorlar bu işe?” deyip vurdum kendimi yollara… Hayvanlaşanların arasından kaçıp sözde değil özde hayvanların arasına katıldım. Mecnun misâli, lâkin farklı sebeplerden…

Yolum ilk önce bir tavuk kümesine uğradı

Bir Kümes Dolusu

Kümesin horozu evvela bizi nâmahrem bilip ters ters üzerimize yürüdüyse de biz meramımızı arzettik kendisine. Irz ehli, nâmus ehli birisi olarak tanıttık kendimizi ve ilk suâlimizi sorduk:

- Horoz Bey! Flört konusunda ne düşünüyorsunuz acaba?

- Flört dediğin şeyle neyi kastettiğini bana tarif edebilir misin azizim!

- Yani bir bayanla erkeğin beraber olması, gezmesi tozması, hayatlarında samimi oldukları birden fazla bayan ve erkek olması... gibi bir şey.

- Sen bizim hayatımızı tarif ettin sanki üstad! Bu gördüğün kümesteki piliçlerin hepsi benim, gezeriz, tozuturuz, bir çöplükte eşiniriz… Maksat zürriyetimiz devam etsin!

- Bunların hepsi mi? Kardeş sen manyak mısın? Bu kadar tavukla…?

- Ühüüüü… Bunlar bir şey değil ki! Bir bu kadar kesilen var, ikisinin toplamı kadar da pazarda satılan var! Kaç tane yapar hepsi, sen hesap et, topla artık…

- Kıışşt… Biraz abartmıyor musun?

- Ne diye abartayım ki üstad?

- Hayır! Abartmıyorsan bu çok ayıp bir şey. O kadar rahat söylüyorsun ki bir de! Utanmıyor musun ya?

- Neyden utanmıyor muyum?

- Hayatında bu kadar çok tavukla birlikte olmaktan…

- Manyak mısın sen be! Ben hayvanım kardeşim! Ayıp dediğin insanda olur…

- İyi de yengeler onlarla gönül eğlendirmene bir şey demiyor mu?

- Kim gönül eğlendiriyormuş ki onlarla?

- Hayır şimdi insanların bir lafı vardır: “Kızlar ikiye ayrılır, evlenilecek kızlar bir de eğlenilecek kızlar diye”… Sen de böyle ayırıyor musun tavukları?

- Höst ulan! O ne biçim terbiyesizliktir öyle? Biz hayvanız dediysek de o kadar değil! Allahın yarattığı dişiyle kim eğlenebilirmiş? Oyuncak mı lan bu? Benim hayatıma giren tavukla beni ancak ölüm ayırır. Ya pazara kadar ya mezara kadar...

Horoz bey bu kadar öfkelenince kümeste

birden bir gıd gıd vaveylasıdır aldı yürüdü… Horozun cevabını tavuklar çok beğenmişti. Ne yani! İnsanların utanması gereken bir meselede tavuklardan hayâ mı bekleyecektik?

Sen mi Kuyruk Salladın?

Kümesten ayrılıp giderken yolumun üzerinde içli içli ağlayan bir bayan köpekle karşılaştım. Söz konusu olan içli hıçkırıklar ve de gözyaşı olunca alâkasız kalamıyoruz hâliyle. Hemen sorduk:

Kardeş ne oldu? Hayırdır!

Ne hayırı abi! Hayırsız çıktı köpek herif!

Hayırsız çıkan da kim öğrenebilir miyim? Kim ne yaptı sana?

Erkek arkadaşım Rex beni terk etti!

Rex mi? Cinsi ne bunun?

cinsi batsın… Sütü bozukmuş bilemedim…

Öylece bıraktı mı yani şimdi seni? Hiçbir sebep söylemeden?

Söylemez olur mu? Söyledi tabii! Başka bir köpekle tanışmış… Sarışın bir Golden Retriever’la aldatıyormuş beni…

Vay hayvan herif vaay! birde kaçak kazı yapanlara sünnetçi korkusu veriyor.!!?

Yaaa! Bana ne dedi biliyor musuuun? Sokak köpeği dediii… Vııiiiyk… Vıııiiiik! Auuuuu! Ben ulumayayım da kimler ulusuuunnn! İnşallah zabıtalara tutulursun. İğdiş etsinler de inşallah soyun kurusun!

İyi de bacım nerden buldun sen bu it oğlu iti ya!?

İkimizin de sahibi avcıdır. Bir av partisinde tanıştık biiiz. Abi var ya beni ne Alman Kurtları, Dobermanlar, Kangallar, Dalmaçyalılar istedi de, varmadım ben onlara… Yağlı yağlı zehirli etlere gelesiii! Otobanlarda ezilesi uyuz köpek!

Kardeş eğer kızmayacaksan bir şey soracağım sana…

Buyur abi sor! Ben de kızacak hâl mi kalmış?

Hani “Dişi köpek kuyruk sallamasa…” derler ya! Hep siz mi yüz verirsiniz?

Git Allah’ını seversen yaa! Vallahi hart diye ısırcam bak şimdi! Hıırrr, git abi yaaa!

Sokak Ortasında

Bir de parkta karşılaştığımız bir çift kedinin bu konudaki görüşlerini almak istedik, lâkin fotoğraflarını yayınlayamayacağız. Çünkü yaptıkları şey fotoğraflanabilecek bir şey değil. Hatta bir ara fotoğraf çekmek istedik, delikanlı kedi rahatsız olup tıslamaya başladı. Biz de fırsattan istifade ederek kendilerine sorduk:

- Kedi bey fotoğraf çekilmesinden rahatsız mı oldunuz?

- E herhalde yani! Ayıp olur kardeşim!

- Ayıp mı olur? Bu parkın ortasında, el âlemin içinde sizin yaptığınıza ne demeli peki!

- Sana ne!

- Ne demek sana ne? Kardeşim gidin bari bir tenhada yapın ne yapacaksanız!

- Hah haa! Ben bu insanın aklını yerim ha! Tenhada yapacakmışız! Ulan tenha mı var! Gizlide yiyince naneyi bir gören, bir bilen olmayacak mı? Hak’tan değil de Halk’tan utanıyor şuna bak!

- Bak kedi bey kardeşim, şu anda resmen demagoji yapıyorsun farkında mısın?

- Hayvanlar hiçbir şeyin farkında değildir insan bey kardeşim… Biz sadece senin bizi rahatsız ettiğinin farkındayız.

- Peki sen şunun farkında mısın? Diye araya girdi kedi hanım…

- Neyin?

- Biz hayvanız! dedi hanım efendi. Ne yapsak yeridir. Bizim için ayıp diye bir şey olmaz. Özgürüz biz! Karışamazsın bize!

Kulaklarım uğuldamaya başlamıştı. Bu şekilde devam ederse kesin şimdi benim şekerim de düşecekti.

- Ne parkta, ne mesire yerinde, ne ulu orta bir yerde öyle mi yani? Hayvan olunca her şey bu kadar basit mi oluyor? Hiç utanmak sıkılmak yok mu? Ahlaksız mısınız siz!?

- Yahu insan kardeş! Allah aşkına sen düşünüp de mi soruyorsun bu soruyu bize? Hangi ahlaktan bahsediyorsun sen yaa! Bizim canımız neyi çekerse, yaparız yaaa!

- İnsan mıyız biz utanalım, sıkılalım? Haa!

Kediler bana bakaraktan garip garip sesler çıkarmaya başlayınca ne yalan söyleyeyim vallahi korktum. Selameti kaçmakta buldum.

Bari Maymunluk Yapmayın

ama şimdi de başka bir çiftlerle beraberiz. Onlar da flört ediyor. Onların tarzı biraz değişik geldi bize! Dikkatimizi çekti. Kendileriyle konuşmadan edemedik:

- Ne yapıyorsun sen kardeşim ya!

- Ne yapıyora benziyorum abi?

- Anlayamadım ki! Ondan soruyorum zaten…

- Maymunluk yapıyorum…

- Neden?

- Maymunum da ondan…

- Bundan tabii bir şey olamaz zaten! İyi de neden yapıyorsun bu maymunluğu?

- Heee! Onu mu soruyorsun? Şu karşıdaki kızı görüyor musun abi? Onu etkilemeye çalışıyorum…

- Haaaa! Şimdi anladım. İyi de onun yanında da bir maymun var, o da senin gibi yapıyor. O kimi etkilemeye çalışıyor peki?

- Haaa o muu? He he! Yanımdaki bu maymun benim kız kardeşim olur. O sorduğun çocuk da benim tavlamaya çalıştığım maymunun abisi… O da benim kız kardeşimi etkilemeye çalışıyor yani…

- Aboovvv! Ulan siz ne utanmaz hayvanlarsınız böyle!

- Ne var abi bunda utanacak yaa? Ben onun kız kardeşiyle flört edeceğim. Birileri de benim kız kardeşimle flört edecek. Eden bulur; bu tabiat kanunudur?

- Hayvansın diyorum başka da bir şey demiyorum…

- Doğru diyorsun abi! Daha ne diyebilirim ki?

- Peki müsaade edersen kız kardeşinle konuşabilir miyim? Bakalım karşıdaki maymundan etkilemiş mi?

- Tabii abi buyur istediğin gibi konuş…

- Kıskanmazsın değil mi?

- Kıskanmak! Biz öyle şey bilmeyiz usta…

Şimdi maymun ablamıza soruyoruz:

- Şimdi karşıdaki sana bir takım hareketler yapıyor ya… Ne demek istiyor?

- “Bu akşam birlikte çıkalım mı?” diyor..

- Çıkma teklif ediyor yani haa! Peki nereye çıkıyorsunuz?

- Ağaca çıkıyoruz! Sonra maymunca danslar ederiz, o bana muz ısmarlar, sonra ağacın dallarında sallanırız…

- Hayvanca şeyler yani…

- Heee! Türlü hayvanlıklar işte…

Ben bu röportajın sonunda şunu anladım ki: Hayvanların işi kolay. Yaptıklarının hesabını tutan yok nasıl olsa! “Biz hayvanız!” deyip sıyrılıverecekler işin içinden. Hayvancasına canının her istediğini yapanlara gelince…“Sana ne be!”nin geçer akçe olmadığı bir Pazar kurulursa, meteliksiz kalacaklar. Bak bu çok kötü işte…

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

Fenerbahçeli birgün deliler hastanesinde hastaları ziyarete çıkar ve bir köşede delilerin kendi aralarında bir rakam söyledikten sonra güldüklerini görür ve dayanamaz sorar :
- Neden söylediginiz her rakamdan sonra gülüyorsunuz?
Delilerden biri olan aliveli cevap verir:
- Biz bütün bildiğimiz fıkralara numara verdik 5 dedigimiz zaman 5 numaralı fıkra aklımıza geliyor gülüyoruz 8 deyince 8 numaralı fikra aklımıza geliyor gülüyoruz demiş. Başhekim fenerbahçeli bir de ben söyleyeyim o zaman demiş 5 demiş çıt yok, 7 demiş çıt yok. Bakmış çıt yok ve sormuş:
- Ben soyleyince neden gülmüyorsunuz? Delilerden lacivert cevap vermis :
- Başhekimim anlatmadan anlatmaya fark var.:D:D:D

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

383014.jpg

Mümin bulunduğu atmosferin Allah'la irtibatına dini ve manevi hayatına zarar verebilecek her türlü tehlikeye karşı bütün menfezleri kapamalıdır,buna muhtemel tehlike menfezleri de dahil mümin icabında o deliği kendi varlığı ile tıkamalı ve Allah'a şöyle yalvarmalıdır..
Allahım ben bu noktada dünyevi hayatım itibariyle herşeyimi kaybedebilirim
ama ne olur ya rabbi seninle irtibatıma kulluk şuuruma zarar verebilecek her türlü tehlikeden koru muhafaza buyur buyur da ruhumun abidesi daima dimdik dursun..eğilecekse sadece ve sadece senin karşında eğilsin.

komedi2013.jpg

Son düzenleme:

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

Güzel paylaşımlar için teşekkür ederim..nasılsınız ustam umarım sıhhat ve afiyettesinizdir inşAllah, tevfik ustayı bir türlü tebessüme alamadık bu sene bamya ekmeyeceği kesin ne yapıyor bu adam meraklardayım...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

Öğretmen din dersindeydi.Çocuklara
sordu.
-Kim cennete gitmek ister?
Herkes parmağını kaldırdı.
-Peki kim cehenneme gitmek ister?
Bu sefer kimse parmak kaldırmadı.
Öğretmen amedlinin ikisinede parmak
kaldırmadığını gördü ve
-Sen niye paarmak kaldırmadın?
amedli:annem okuldan çıkınca hemen eve gel dedi öğretmenim...:D:D:D

star21

Kullanıcı

lacivert kardeş allah iyiliğini versin başkada birşey demiyorum :) :)

FENERLi

Super Moderatör

Güzel paylaşımlar için teşekkür ederim..nasılsınız ustam umarım sıhhat ve afiyettesinizdir inşAllah, tevfik ustayı bir türlü tebessüme alamadık bu sene bamya ekmeyeceği kesin ne yapıyor bu adam meraklardayım...

Teşekkür ederim lacivert ustam sizlerde iyisinizdir inşAllah.Bu gün tevfik ustamın sesini duydum daha iyi oldum.Tevfik ustam havaların güzelliğinden yararlanıp büyük süprizlerle geri dönecek emin olabilirsin ve bundan sonra konularla ilgili yorumlarını bekliyorum.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

desene ustamın dönüşü muhteşem olacak hadi bakalım hayırlısı olur inşAllah...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...