Üçgen Tarla | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Üçgen Tarla

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Bataklık balçık yine yeri mevkiyi anlatmada adı geçiyor. Ama batakliga birşey saklarmiyim diye düşündüm, yok saklamazdim. Dere çatalı değirmen çevresi, farklı ağaçlar dedeler KUYUlar önemli. Ustalar da demiş zaten. Istenen bilgileri derlemeye çalış, eski isimler çok önemli.

Cep telefonumdan tapatalk ile gönderildi.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
şu senin gençleri bağladıkları ağaç çok hikmetli bir ağaçmış çokta güzel paraya bekçilik yaparmış ismi meşhur kayalardada çok işaretler varmış bunlardan tek vede encok suyu olanınını bul çevresinde iyibir araştırma yap suyu batıp çıkıyormu yakınında yaşlı ağaç yada çok büyük işaretli kaya varmı varsa kesin para işaret olacak ama işine sahip çık

SEVALİ

Kullanıcı
Sempatik usta, ağlayan kaya, birbirini seven eşler, bunlarda genelde.sistemin olduğu yerlerde duyulur.efsaneler nişangah gibidir.yerin belli olması konusunda faydası vardır. Mesela.sistemli bir yer tespitim var.
delikli kaya, gelin kaya gibi. Bizdeki efsane ise kızı sevdiğine vermemisler, kız tam derenin yamacindan intihar ederken taş olmuş, ne kaeramettir tam taş olduğu yerin altinda mezar Odası açılmış ;)

Ikizceli ustanın yorumuna gelince, daha evvel sizin gibi bir arkadaşın israri ile kırmayp gitti, lakin kişi kendimi hazır hissetmiyorum siz bir iki gece konaklayın sonra bakalım demis, yanlış hatırlamıyorsam böyle idi. Sizce böyle birşey mümkün olabilirmi ? Sonra nenoluyor biliyomusun ? Ustalar geldi yere bakmadan gitti ! Sonra daha ne düşünürsen düşün. Demek istediği bu !

Bozkurt ustamın özellikle ağlayan kaya yorumunu çok beğendim..
Her yerde hikayeler her daim birbirine benzer..
Bir katkıda ben bulunmak istiyorum..
Ağlayan kaya inleyen kaya mevkisi olarak anlatılan hikayeye bende rastlamıştım fakat ben beceremedim..
Sistemini sana anlatayım..
Ağlayan kaya inleyen kaya mevkisi köyün batı yönünde veya kuzey batı yönünde olur en çok 5 metre civarında yüksekliği olur büyük olasılıkla kayanın ortasında büyükçe bir oyma çanak olur mezarı ya kayanın içinde yada altında olur..
Doğu veya güney doğu yönünde tahminen 1 km uzaklıkta bir acısu kaba su bulunur..
Acısuyun kuzey yönünde sarı tepesi at nalı ve asıl önemli olan bir kapalı mağarası olur..
Sarı tepe at nalı kapalı mağaranın tahminen 500 metre doğu veya kuzey doğusunda iki yerden akan şelalesi olur..
Şelale üç olur kayıp kilisesi asker tepesi yığması değirmeni olur..

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
veni vidi vici ustam, örnek olsun diye resimde atayım bar, ;)
ilk resim,bahsettiğim gelin kayanın,bir diğer efsane ile ağlayan kız kadın kaya vb.. kayanın sağ alt çaprazı görünen açılmış yer,

bu ıkıncı resımde ise arkaya doğru kayayı almaya çalıştım ama,kadraja girmedi, giren resmide bulamadım.

buda bahsettiğin mağara olsa gerek ;)

SEVALİ

Kullanıcı
veni vidi vici ustam, örnek olsun diye resimde atayım bar, ;)
ilk resim,bahsettiğim gelin kayanın,bir diğer efsane ile ağlayan kız kadın kaya vb.. kayanın sağ alt çaprazı görünen açılmış yer,

bu ıkıncı resımde ise arkaya doğru kayayı almaya çalıştım ama,kadraja girmedi, giren resmide bulamadım.

buda bahsettiğin mağara olsa gerek ;)

Ustam çok güzel sizin kayalık bayağı yüksek demek oluyorki doğanın yapısına göre ayarlanıyor kayanın en fazla 5 metre yüksekliği olur demenin amacı benim gördüğüm o şekilde idi ve ortasındaki çanağı kırıp 5 metre civarında tabana kadar iniliyordu..

sempatik_06

Kullanıcı
evet ustalarım mesajj ve yorumlar için teşekkür ederim.
burada ağlayan kayalar var oyması varmı bilmiyoum çünki su da yapmış olabilir diye düşünmüştüm ozamanlar.
tam olarak 1-1,5 km acı su var. ac sudan bakınca göülen sarı kız tepesi var.
at nalı oradan yukarıda suyun yanındaki ağaçta vardı kesmeden önce ağacı.
ve sarı kız tepesinden ardıça doğru çıkarken mağara var. ama şuan nerede bulamıyoruz galiba çötü veya biz bulamadık ama defalarca kez aradık sadece iki dayım görmüş ve içine girmişler.
şelale uzak bi yerde 1 tane biliyorum ama şarlak bir kaçtane var.
kiliseyi ne bilen ne duyan var hiç ulaşamadım.
asker tepesi var hatta mazisi bile var ağaçlarla ilgili. kesilince askei kesmiş oluyorsunuz diye. kan akar ağaçlardan denir.
iki adet yığma var 3 tane 1 hariç diğerlerine el sürülmemiş .1 sit alanı olup telle çevirdiler o sarı tepeye yakın.
değirmen çok eskiden varmış ama yerini bilen yok...

Üst Alt