Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme; | Sayfa 15 | Define işaretleri ve anlamları

Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

cantar

Vip Üye
Cevap: çubuklarla tesbit ve derinlik ölçme;

alıntıdır...

elektronik devre LED ışıklı bir alan tarama devresi şematik diagramı...
arkadaşlar bahsestmiş olduğunuz INA121 ile yapılan devre. bütün dökümanlarını sizler için derledim.

şeması
lrl20.jpg

baskı devresi
lrl20pcb.jpg

pcb üzerinde monte edilecek malzemenin listesi
lrl20rontgen.jpg

pcb üzerinde montajlı hali
lrl20component20side.jpg

arkadaşlar ben INA121 entegreyi bulamadım ama, internet üzerinden araştırdım, piyasada var.

tamamı alıntıdır denemek isteyen dener yaptırmak isteyen elektronikden anlayan birisine yaptırır...

bir başkası

alıntıdır......

mfdckt.gif

mfdpcba.gif

alan2l.jpg

umarım işinize yarar. saygılar....

alıntıdır

çubuklar kanusunda bir açıklama....

Cümleten Selamlar arkadaşlar,
Bu konunun yeniden tartışılır olmasına sevindeim açıkcası ben 1 yıldır bu cubuk meselesiyle ilgli araştırma ve testler yapıyorum. bir kaç tane cubuklu arama ile ilgli denemeler yaptık. ve gördükki bu işin olabilitesi var arkadaşlar tekrardan söylüyorum bir çok yerde bir çok aletle birçok kereler deneme testler yaptım. Belli koşullarda birşeyleri bulma yetisi olabiliyor.
biraz uzun olacak yazdıklarım ama sizlere test aşamalarını ve kullandığımz ekiman hakkında kısaca bilgi vermek istiyorumki herkesin az bucuk olabilitesi konusunda bir fikri olsun.
1- il önce kullandığımız materyal 6mm2 ttr kablo uclarına kurşun sarılı.
Bu materyalle yaptığımız denemelerde belli böğlerde ve boşluklarda bir tepkime olduğunu gördük. Bu tepkimenin boşluğa mı yoksa toprak yoğunluğunun değişmesinemi yoksa suya mı olduğunu tam olarak netleştiremedik çünkü hepsinde aynı tepkiyi veriyor. kendi başına herhangi bir metalin yada materyalin yerini göstermesi diye bir durum yok.
2-piyasada bolca bulunan içine civa,karbon ve düşük yoğunluklu radyoaktif madde dolsurulmuş 4lü princ tüpler içlerine konulmuş çubuklar. bildiğiniz gibi iki kişi tarafından kullanılıyor ve serbest tutulduğunda iki kişi 360 derece etrafında donerek bazı şekiller oluşturuyor cubuklar. şimdi bu oluşan şekliller ve yonlenmeler sonucunda açıkcası neye nereye ve ne kadarlık bir kaymayla birşeylere yonleiniyor bunun bir açıklamasını bulabilmiş değilim ve bu çubukları uzun yıllar kullananlarda bundan birşey elde etmiş yada bir gelişme sağlamış olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla çokda peşinden gidilecek birşey olduklaırnı düğşünmüyorum.
3- Carl morelandın geotechde forumda verdiği mfd projesiyle açıkladığı bir mfd *****ı var biz o *****ı yere çakılan cubuklar ve elde tutular çubukları sanayide sarı kaynak cubuğu diyerek alabileceğiniz materyallerle yaptık orada ustanın söylediği frekanslarsa sinus dalgayla toprağa verilen ve oradaki tarifdeki şekliyle altın yada gümüş için frekanslar vermişler giden enerji hatarını ellerinize aldığınız cubuklarla bularak enerji hattlarının kesiştiğinoktayı bulmak yonetmiyle test ve denemeler yapdık. Bu alette 4 lü radyoaktif çubular ile tesbit edlebilen heryeri ve hatta fazlasını tesbit edebiliyor ama buda yada kullanılan bu frekanslarda bir çok boş yere gidiyor. hemde çok fazla birebir aradığın şeyi buluyor diyemem ama aradığında mesela aradığının yanında 4 -5 tane daha fazladan yada aradığın dışında fazlan hiç olmayan birşeylere yoneliyor.
4 - en sonunda bu carl morelandın yaptığı osilatorden esinlenerek daha stabil çalışan bir osilatorle yaptığımız en son uğraştığımız aletle farklı frekanslarda yaptığımız denemelerde başarı sağlamış gibi görünüyoruz en azından testin naısl yapıldığını anlatayım size. bos büyük bir düzlük alanda arkadaşlar benden habersiz bir bölğeye bir kaç materyal gizlediler, altın , bakır, teneke,kiremit,aliminyum gibi tes sahasına gelip burada altın materyalini aramaya başladım ve kuzey güney yonunde hedefi 50 60 cm sapmaylar buldum güney küzey yünundeki materyali 2 mt üzerinde geçerek ilk seferinde bulamadım ve yere cakılan cubukları bulunan hattın batısına kaydırarak tekrar arama yaptım ama materyalden 2 mt kuzey yonunde bir snyal daha buldum ama kesişme noktaları 2 mtfarklıydı yani 2 mt sapmayla bulunmuş olundu. Bu sapmanın en aza indirgenmesi için bulunan hat sinyallerinin açısı doğu batı çizgisine ne kadar yakınsa o kadar fazla sapma oluyor bu sapmayı minimuna indirmeye çalışıyorum.
5- açıkcası bu cubuk işinin ucunu 3. denemelerden sonra bırakmayı düşünüyordumki tekrar bir incelemeye almaya karar verdim uğraşacak arkadaşlara şimdiden soyluyorum mineral ve maden duyarlılığıda var bu aletlerde herşekilde kesinle aradığın buradadır demek çok fazla tecrube gerektiriyor.Arkadaşların sakladıkların şu an bulur duruma geldik ama çok yüzeysel bizim sakladıklarımız ve maddi imkanlarımızda kısıtlı tabiki daha derinlere birşeyler gömerek üzerinde biraz vakit geçdikden sonra deneeler yapmak gerek ama onuda maddi imkalar elverdikce yapmaya çalışıyorum malum altın çok pahalı bir materyal. Bildiğiniz bir test sahası yeri denliği mesafesi belli varsa altın gömülü bunu denemek isterim. Sonuc itibari ile benim bu cubuklar konusunda işe yarayabilir kanısı oluştu desem yeri var.

cantar

Vip Üye

bu gün internette dolaşırken gördüm paylaşıyorum....

bakır borunun içine kömür ve kaya tuzunu ezip koyunca
demire bakıra çeliye aliminyuma falan dönmüyor altın gümüş ve bazı içinde ne oldugunu anlayamadıgım kayaya dönüyor.her kayaya deyil.bu iksir 30 senedir bu işlerle ugraşan bir abimize ait.arazide denedim 4-5 km menzili var.
BU ANTENLİ BAKIR BORU KESİNLİKLE ALTIN GÜMÜŞ VE NE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİM BİR KAYAYA DÖNÜYOR. BUNU ÇOK NET GÖRDÜM. HER KAYAYA DÖNMÜYOR.KOMŞUNUN EVİNE TUTUYORUM EVDE OLDUKLRINDA EVE DÖNÜYOR.EVDE YOKLARKEN EVE DÖNMÜYOR. ÇÜNKÜ BİLEZİKLERE DÖNÜYOR.İNANIN BU CİHAZ DİĞER ÇUBUKLARDAN FARKLI.NE SÖYLESEM BOŞ DENEYİN GÖRÜRSÜNÜZ.
böyle demiş.........

bir başkasıda
çubukların hangi kayaya yönlendiğini bulursan ondan bir parça al ve çubuklara dahil et o zaman gitmez.
demiş

Kömür deyince normal kömürmü pillerin içinde bulunan karbon kömürmü.Birde oranları nedir belirtebilirmisiniz.

normal kömür ve kayatuzu.pil kömürü deyil.3 ARKADAŞ AYRI AYRI TUTTUK TESPİTETTİĞİMİZ nokta HEP AYNI.noktaYI BİRBİRİMİZE SÖYLEMEDEN BULDUK

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

sayın ustam güzel bir konuya degindiniz ve benimde kafamı kurcalayan bir konu inceliginde hemfikirim fakat ekleme yapıldıgında nasıl olur onu bilemem lakin avuç içinde çubuklar kavranamadıgı için ben avuç içi ile çubukları kavradıkdan sonra baş parmagımla cubugun dönüşünü etkilemeyecek şekilde destek veriyorum ve çubugun başparmagında yönlendigini hissediyorum hafif olmasından dolayı salmanmasını ise mümkün oldugu kadar dengeli yürümeye çalışıyorum zira engebeli arzide dengeli yürümek zor olacagı için çubukların uçu bir yukarı bir aşagıya inmesi kacınılmaz diye düşünüorum ersan usta sen bu konuda ne düşünüyorsun bolca pratik yaptıgın için yorumun önemli

saygılar

sevgili kardeşim benim bu konuya değinmem,yeterli pratiğe sahip olmayan arkadaşlarımızın,üzerinde noktalarken,başlangıç ve bitimlerinde küçükte olsa yanılgı yaşamalarını önlemek. tutuşu aynen dediğin gibi uygulamanda çok yerinde. ben ikisini birleştirdikten sonraki deneyimimi yazdım.sizler için uygun olacağı düşüncesiyle paylaştım.sağlıcakla.

ikizceli

Vip Üye

saygıdeğer cantar ustam yine yapmışsın yapacağını. yeterli tepkiyi alamayanlar için güçlendirici olarak bu tür devreyi kullananlar var. bir arkadaş sorrdu ama ben anlatabilecek elektronik bilgi sahibi değilim.
içi boş olan borunun içine bir miktar bakır kabloya sabitlenerek bu devreyle bütünlük sağlanıyor. bakırıla ve burdan aldığı güçle, tepkisinde zayıflık olanlarda bir miktar fayda sağlar.

sizin su bulma dahil bu konudaki yazılarınızda,çok geçmiş dönemlerden bu günümüze insanoğlunun bu tür çalışmaları yaptığı gerçeğini görüyoruz.farklı sistemlerde gördüğümüz alan taramada denilenler bunların bu günkü versiyonu değillermi.ben kendi adıma 6lıkbir bakır kablonun yanında alan taramaya bakmam bile. o bana en gelişmişinden daha iyi boşluğu verirde ondan. madencilik yapan şirketlerde ana *****ların yanında mutlaka bu türden bulunur. hatta bir tanesinde 4 tekerlekli olanı gördüm.ne işe yaradığını sorduğumda boşluğu,bununla tesbit ediyoruz cevabını aldım.tabiki bana garip geldi ayrı mesele.
muhterem ustam,çalışmalarınızda başarılar diliyorum. eminim metre değilde bir kaç cm.ye inen bir tesbite erişirsiniz.
son yazınızdaki bilmediğim kaya denilen ,az raslanmasına rağmen çıkabilir. bir kez yaşadım. onuda en kolay anlamanın yolu ,horasan tesbiti.
sağlıcakla ALLAH a emanet olunuz.

Kurt ini

Kullanıcı

değerli voyvoda kardeşim çubuklarla ilgili düşüncelerine katılıyorum, ammaaa kardeş sende çalışmayan inan başkasında çalışır.
gerek metin ustam gerek ikizceli ustam yaşadığı tecrübeleri burada paylaşmaları bizler için parayla satın alınamayacak önem arz eder bunu bilesin, metin ustam isterse kurt ini arkadaşımız doğrular demiş evet voyvoda kardeşim doğrudur yerinde olsam bu kelimeleri kulağıma küpe yaparım, ikizceli ustamında çabalarını iyi bilirim bizzat şahitim doğrularım.
6 çubuk yaptım diyorsun kardeş daha az bu hele 26 olsun bu işe gönül verdi isen tabi. her yaptığın çubuk çalışacak diye bir şey yok ama her yaptığın çubuk seni bir adım daha doğrulara yaklaştıracaktır.
ayrıca cantar ustamın ve ersan kardeşiminde çabaları takdire şayandır bilesin ki bu emekler için bizlerden bir menfaat beklenilmemektedir kıymetlerini bilelim arkadaşlarımızı küstürmeyelim selamlar.

ersan

Admin

merhaba Kurt ini abi cok doru demisin her cubuk calismaz .
ben de bu fikirdeyim .
ben yapardim duyardim buyle deye cubuk yapmis deneyerdim o nokta yapti yeri bastan
2x2 mt 40 sm derinlikte daban atardim sonra yine tutardim cubuklari minerale geldimi o cubu drek atardim saten hic urasmadim bilem .
usta hep buyle deneye deneye cesitli cubuklar en geri bu gumus cubuklar yureyie yati
ve sade bunlar birde pirinc cubuklarini kulaniyorum ve cok da memnunum sindilik baska da cubuk almam ellime isterse hic paras bicilemiyenlerden olsun necinse bunlara alistim .

ersan

Admin

merhaba cantar ustam baya bir sene yuncesi bu ,,kumur ve tas tuzu cubunu denedim ,,ben birde icine ak kum koydum ucunu karistirdim .
pirinc cubuklarinin araba antenlerini kalin yerlerini 12mm olanlardam altlarini tikadim tez donan macunlarlan hava almasin deye sonra bu pirinc cubuklari ortasindan gecirdim .
icersine koydum malzemeleri ucunde ayni gramda koydum ,,sonra usten ,,yine tikadim
bunlar tek kisilik ,L,cubuk yaptim ckta memnundun
tam dedin gibi cok uzak cekim veriyorlar birde bakir ve bronzu kacirmiyorlar hic cok kucuklu defalarca seyler var buldym .
ama ustam ayni dedein gibi hic umut itmedi yerde cubuk cekim verdi kazdim 1 ,50 kadar hep cekim verdi ah dedim kismete bak dedim .
sonra cubuklari bir tutum aaa disari verdi bir balayarim aramaya kucuk bir tas minerali .
ustam orda ta onlari o topran altina kazdim yere gumdum onlari .
ustam ozamanlar bu yazdini guredim balim bir arkadasa hediye balim ederdim
ustam bu cubuklar gayeten cok duyarlilar minerale ustam minerali yerde
isini bilmeyen baya bir kazir ustam .

ikizceli

Vip Üye

muhterem arkadaşlar,bir kaç ustamızında katkılarıyla,konunun belli bir düzeyde ilgi gördüğünü görüyorum. inşaallah belli bir sayıdada olsa bir çok arkadaşımız başarı sağlar. temennimiz ve arzumuz budur. bu konuda kendi adıma yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.
bir maden şirketinin bana yakın bir alnda çalışmasında,L çubuklarla ilk kez tanıştım. ne işe yaradığını sorduğumda boşluğu önce bunlarla tesbit ettikten sonra ,ana *****la baktıklarını öğrendim. bunca *****ın yanında önce garibime gitmedi değil. insanlar bu işin ehli. oyun yapmıyorlarya. bir tanede ben temin etsemmi acaba düşüncemi onlarla paylaşmam kabul gördü.
ilk arazideki acemiliğimi sialere aktarmak istiyorum.
şüphelendiğim bir alana gittim.tarif edilen şekilde şüphelendiğim kısıma yaklaşırken elime alarak besmeleyi çektik. bir tepki verdiğini gördüğümde ,verdiği tarafa yürüdüm ve boşluğu yakaladım. bir kaç adımda ayni tepkiden sonra,normale döndü. yürüdüğüm içinde tekrar ayni tepki,bir noktadan sonra yine ilk duruma dönünce,her halde toprak yapısında ,mineral veya maden türü bir şeyler vardır ,bu kadar malzemeli yermi olur düşüncesine kapılarak,kapattım ve alandan ayrıldım.
sevgili arkadaşlarım,yıllar sonra birileri tarafından bu yer bize soruldu. bildiğim yer olduğu için,aradıkları özellikleri sorduğumda, çukur bir alanda setli kayalık ve üzerinde geniş bir sırtlık ve harman yeri olması gerektiğini öğrendiğimde,
kayalığın kendimi veya hangi kısmı size gerekli dediğimde,benim yıllar öncesi ilk deneyimimi yaptığım alanı söylemezlermi.
bir gün gittik,tesbitini bana müsade edermisiniz.onlar yapıtın her detayını adları gibi zaten biliyor. ve sevgili arkadaşlarım,kayalığın tam üstünde bir girişle başlayan arka arkaya üç tane odalı mahzen. tam giriştede iki tane hatırı sayılır cinsten yatay kaya ile desteklendiğini gördüm. kendime biraz güldüm. demekki acemini elinde her şey böyle olmuyormu.
niye yazdım. asla yılmayın.bol bol pratik yapınız. kendinizi geliştirmek ve arzu ettiğiniz bir konuma gelebileceğiniz inancıyla ,anlatılan bilg,iler ışığında gayret gösteriniz. kendinizde bu melekeyi bulamazsanızda bir yakınınızda mutlaka olacaktır. sağlıcakla sevgiyle...

ersan

Admin

eeee ikizceli ustam insan anasinin karninda urenmiyor tubuyle yavas yavas deneye deneye sonuca ulasiyliyor .
herkez buyle ama acamiykan ta cok kaziliyor necin drsen hep supeli kaliniyor ve o yer insanin icini yiyiyor acab biseyler vardimi birsi bulur deye birde kaziyorsun alti mineral dolu .
ama nokta yapti yer kazilmadimi anayamasin neye nokta verdini .
kazdimi yine yuteki sefere ayni noktayi yaptimi biliyorsun az ve cokta olsa.

Kurt ini

Kullanıcı

merhaba Kurt ini abi cok doru demisin her cubuk calismaz .
ben de bu fikirdeyim .
ben yapardim duyardim buyle deye cubuk yapmis deneyerdim o nokta yapti yeri bastan
2x2 mt 40 sm derinlikte daban atardim sonra yine tutardim cubuklari minerale geldimi o cubu drek atardim saten hic urasmadim bilem .
usta hep buyle deneye deneye cesitli cubuklar en geri bu gumus cubuklar yureyie yati
ve sade bunlar birde pirinc cubuklarini kulaniyorum ve cok da memnunum sindilik baska da cubuk almam ellime isterse hic paras bicilemiyenlerden olsun necinse bunlara alistim .

merhaba ersan kardeşim bu işe gönül vermiş birisi olarak samimi niyetinizi her zaman takdir etmişimdir, bu bir iltifat değil içimdeki samimi bir düşüncenin dışa, klavyeye yansımasıdır.

değerli kardeşim çubuklar bende çalışmamasına rağmen hobi olarak o kadar çok çubuk yaptımki bilemessin bir prinç çubuğun belki on çeşitini yaptım bakır çubuğun yine öyle içi dolu olanı, boş olanı,plastik olanı, alaminyum olanı,(teleskopik olanı,bu adı ben verdim tabi) gül, fındık dalından olanı resimlerini yayınlasam güzel bir görsel olur. haaa dersenki abi hiç birimi çalışmadı ona şu an cevabım net olamaz çoğunu arazide denemedim hep hazırlıyorum elimdeki imkanları değerlendirip hazırlıyorum zamanı geldimi bütün tecrübeleri ayrıntısı ile paylaşacağım.
amma metin ustanın cantar ustanın ikizceli ustanın tecrübelerini yabana atmamak lazım o ince mesajların analizini iyi algılamak lazım metin usta o tümülüs girişini nasıl bir çubuk çeşidi kullanarak tesbit ettiğini ben bilirim hayret edersin ama açıklamak kendilerinin takdiridir. bu arkadaşların engin bilgilerinden yararlanmak onların tecrübelerini desteklemek gerekir morallerini bozmamak gerekir küstürmemek gerekir bu insanlar yıllarını vermiş emek sarfetmiş doğruyu bulabilmek için kılı kırk yarmış ve burada bizlerle paylaşmışsa kardeşim inan bana büyük nimettir
metin usta çubuk her metali bulur diyorsa kardeş altına imzamı atarım doğru söyler. niçin dersen bak sana bir anektodumu anlatayım bir kaç yıl önce bir arge çalışması için bir alana gittik fakat bazı olumsuzluklardan dolayı hava muhalefeti vs derken dönme kararı aldık fakat arge ekipmanlarını geri getirmek yerine muhafazaya alıp orada bıraktık zaman sonra gitmek icap etti yanımıza bir arkadaş daha aldık o arkadaş bana 10 luk bir çivi al yanına lazım olur dedi o kadar yol teptik gittik kar diz boyu bulamadık bir metre kar elli metreye yakın yaklaşmışız ama bulamadık koyarken yanımızda olmayan arkadaşımız bize sordu mevkii burasımı emimisiniz diye evet dedik o zaman şu aldığın çiviyi bana ver birde şu kadar uzunlukta bir dal bulun dedi dalıda bulduk ormanlık bir alandı ve 250 metre burdan çıkın dedi on dakika sonra çağırdı şu kar yığınını kaldır dedi baktık ekipmanlar orda.işte kardeş düşün bakalım hatta şimdi bir anektodumu daha yazayım bana hadibe oradan diyeceksin bunu biliyorum detayını ve devamını yazmayacağım açık söyliyeyim sonra gücenme bana, ben bu çubukların arazide saklanmış insanları bile bulduğunu biliyorum şimdi bu yazdığımı okuyan kardeşlerimizin kafasından ne geçerse geçsin hepsinin düşüncelerine saygı duyacağımıda şimdiden bildiririm,adam demiş ya hani zamanında dünya yuvarlak diye kralda vurun kellesini demiş bu adam büyücü demiş.
kardeşim paylaşımlarınızın devamı temennisi ile selamlar