Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme; | Sayfa 19 | Define işaretleri ve anlamları

Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

cantar

Vip Üye
Cevap: çubuklarla tesbit ve derinlik ölçme;

arkadaşlar dostlar sahada çalışmalarınızı denemelerinizi yaparken karşılaştığınız olayları çubukların boşluklukların üzerlerinde aldıkları şekilleri paylaşırsanız faydalı olur kanatindeyim...
yer altında akan bir akarsu damarına rastladığında çubukların aldığı şekil ile
kurumuş bir yeraltı su damarının susuz olan boşluğuna aldığı şekil yine bir eski mezar üzerinde aldığı şekil açılmış veya kapalı bir oda mezar üzerinde aldığı şekil
bir yeraltı kanal sisteminin üzerinde aldığı şekil ile dikdörtgen şeklinde bir boşluk üzerinde (üzeri bir şekilde kapatılmış mahzen üstünde olabilir oda üzerinde olabilir dikdörtgen ağızlı dikdörtgen kare şeklinde yapılmış kuyu olabilir )çubukların aldığı şekil yuvarlak bir boşluk(üzeri taş kapakla kapatılmış bir yuvarlak ağızlı bir kuyu olabilir büyük bir yağ küpü tahıl küpü olabilir vs.vs ) üzerinde çubukların aldığı şekil yie tesadüf ettiğiniz rastladığınız bir maden üzerinde çubukların aldığı şekil bunları paylaşırsanız arkadaşlarımız dostlarımız için faydalı olur diye düşünüyorum.
Metin dostum ile birlikte bir tekrar gelindiğinde bulnması maksatlı olup başkalarının eline geçmesi istenilmeyen bir maden içerikli çiftçilik yapan meyvacılık yapan bir kişiye ait malzemeyi çubuklarla toprağın altında tesbit edip çıkarılışını bizzat gördükten sonra çubuklara inancım bir kat daha arttı çubuklar kullanıcısının elinde harikalar yaratıyor.........
Yeraltına döşenmiş antik pişmik topraktan yapılmış künk sistemlerinde günümüz de yeraltına döşenmiş metalden betondan plastikten yapılmış künk sistemlerinde nasıl bir neticeler aldığınızı lütfen paylaşın....

Psf::: Bozkurt kardeşimizde konuyu birbirinden ayırmakla bölümlere ayırmakla iyiyi doğruyu yapmış ellerine yüreğine sağlık güzel olmuş.........

Son düzenleme:

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

ustam güzel bir ye değinmişsin,
bende bölümleri ayırdım,
şimdi mevcut konuları ayrılmış konulara taşımak gerek.
bu konuda mevcut konulara yorum yazarak bana yardımcı olabilirsiniz.
bu konu gümüş çubuklar bölümüne ait gibi
teşekkürler öneri için.
muhterem kardeşim ,çubukları çeşit(tür) olarak ayırmışsınız. arkadaşlarımızın ,kullandıklarını tecrübe sahibi olduklarını ,bu sıralama içinde paylaşımı güzel olur. ayni işlevi gören bir *****ın ,ayrı markalarda bazı değişikliklere haiz olması gibi. katılım sağlamak isteyenler kendi kullandığı cins üzerinden tecrübelerini paylaşımı diğerleri içinde bir fikir edinme şansı olacaktır.
benim konumsa,yer tesbiti ve derinlik ölçümü olduğundan,her hangi birine değil tamamına şümuldur.
bir konuyada değinmek istiyorum. bu konuya bir çok tecrübeli ustalarımızda destek versin fikirlerini sunsun isteriz. hayırlı olur inşaallah.

ikizceli

Vip Üye

arkadaşlar dostlar sahada çalışmalarınızı denemelerinizi yaparken karşılaştığınız olayları çubukların boşluklukların üzerlerinde aldıkları şekilleri paylaşırsanız faydalı olur kanatindeyim...
yer altında akan bir akarsu damarına rastladığında çubukların aldığı şekil ile
kurumuş bir yeraltı su damarının susuz olan boşluğuna aldığı şekil yine bir eski mezar üzerinde aldığı şekil açılmış veya kapalı bir oda mezar üzerinde aldığı şekil
bir yeraltı kanal sisteminin üzerinde aldığı şekil ile dikdörtgen şeklinde bir boşluk üzerinde (üzeri bir şekilde kapatılmış mahzen üstünde olabilir oda üzerinde olabilir dikdörtgen ağızlı dikdörtgen kare şeklinde yapılmış kuyu olabilir )çubukların aldığı şekil yuvarlak bir boşluk(üzeri taş kapakla kapatılmış bir yuvarlak ağızlı bir kuyu olabilir büyük bir yağ küpü tahıl küpü olabilir vs.vs ) üzerinde çubukların aldığı şekil yie tesadüf ettiğiniz rastladığınız bir maden üzerinde çubukların aldığı şekil bunları paylaşırsanız arkadaşlarımız dostlarımız için faydalı olur diye düşünüyorum.
Metin dostum ile birlikte bir tekrar gelindiğinde bulnması maksatlı olup başkalarının eline geçmesi istenilmeyen bir maden içerikli çiftçilik yapan meyvacılık yapan bir kişiye ait malzemeyi çubuklarla toprağın altında tesbit edip çıkarılışını bizzat gördükten sonra çubuklara inancım bir kat daha arttı çubuklar kullanıcısının elinde harikalar yaratıyor.........
Yeraltına döşenmiş antik pişmik topraktan yapılmış künk sistemlerinde günümüz de yeraltına döşenmiş metalden betondan plastikten yapılmış künk sistemlerinde nasıl bir neticeler aldığınızı lütfen paylaşın....

Psf::: Bozkurt kardeşimizde konuyu birbirinden ayırmakla bölümlere ayırmakla iyiyi doğruyu yapmış ellerine yüreğine sağlık güzel olmuş.........
muhterem cantar ustam şahit olduğunu bir olayı anlatıyor ,inancınızın bir kat daha arttığına işaret ediyorsunuz. zemin altında ister kaya ister toprak içinde olsun, binde bir dahi kaçırma riski olsa (ama iyibir kullanıcı için) yeminle bu konuyu ne açar nede tek kelime yazardım. bizer bu konuda çok gözlere başımız eğik baktık. himmet ederde biriki şeyler kaparız diye. yıllar sonra onların bir kısmı bizimle bu konuda konuşma cesareti gösteremez bir durumda kaldılar.
benim acizane, yılların birikimini, bu işe gönül verenlere,bizim yaşadığımızı yaşamaması(bakan değil bakılan olması) kendine yeterli özgür bir ortamda çalışmanın yollarını ,en kolay ve emin bir şekilde arz etmek gayretidir. KARŞILIĞINDA ALLAH RAZI OLSUN denilmesinden başkada bir beklentimiz yoktur. demesinlerde kavramalarıda bana yeter. ALİM olan her şeyi bilen bizim niyetimizide şüphesiz biliyor. sonsuz saygılar.

METİN

Kullanıcı

bir toplantıya farzedelim
100 tane defineci davet edin
ve bir taraftanda 20 tane çubuk ustası davet edin
ilk soruyu definecilere sorun çubuğa inanıyormusunuz diye
gelecek olan cevap şu olacak.çubuk işini geç arkadaşım
diyecek.NEDENİşu bir çubukçunun bir senede 50 kişiyle
araziye çıkıp sıfır çekmesi bu 50 kişi 6ay sonra 200 kişi olacak
birtane veya üçbeş çubukçuyum diyen arkadaş
işin ustası çubukçunun becerilerine ve yeteneklerine gölge düşürür
aynı soruyu çubukçulara sorduğunuzda.çubukçuların tamamı inanıyorum diyecek
20 çubukçunun içinde 10 tanesi hava gazı almaya alışsada
yer öğrenmek için ve o definecinin yerini öğrenmek için
yirmi takla atan çubukçularda mevcut
zaten o mevcut olan kişilerde usta prefesyonel çubukçularında
ve çubuklarında adını çıkarmaya yetiyor.
CANTAR AMCA İLE kendi stemizde çubuk konusunda bildiklerimi
yazıyordum en ince ayrıntılarına kadar
konuyu izleyen 30 kişi içinden biri çıktı
bu palavralara karnımız tok dedi ben o günden bu güne
çubuk konusunda pek yazmıyordum
AMCANIN ricasını kıramadığım için bir kaç cümle yazdım
insanın bir kere hevesi kırıldığında ve aşağılandığında
herşey orda bitiyor ister istemez bitiyor
CANTAR AMCANIN söylemesi ayıp anasına kadar küfür işitti
amca suçlumuydu malesef değildi
amcayı çok iyi tanırım herkeze yardım edeceğim diye
gece gündüz stede nöbet tutardı
işte bizim şevkimizi her yönden kıran olaylardan sadece bir ikisi
CANTAR AMCA herseferinde steye yazı yazmam için beni iteklerdi
halada şimdi aynı ama geçmişten ders aldığım için.benzini idareli
harcıyorum

Dayı

Kullanıcı

muhterem arkadaşlarım;
şekli ve yapılışı nasıl olursa olsun, bir yapıtın en kolay ve kesin tesbiti
L tipi ikili çubuklarla yapılabilir.
belli bir işaret birikimi olanlar veya yorumlarla desteklenenler için ideal bir boşluk tesbit sistemidir. yapım konusunda sitemizde yeterli bilgiler mevcut. ben kullanımı ve derinlik ölçümüyle ilgili bazı deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
arkadaşlarımızın,farklı meteryallarden kullandığını biliyorum. ben aluminyum olanı kullanıyorum, bir kez olsun yanılgı yaşamadım,tavsiyede ediyorum. araç anten türü ,açılıp kısaltılabilenler,uzun mesafe için uzatarak ,kuyu,mezar gibi bir yapıtın içinde kısaltarak kullanım kolaylığı sağlayacak ve yanılgıya düşmeyecektir.
tesbiti nasıl yapmak bize doğruları verir;
edit-comma-icon.png

önce belli bir mesafeden ,(göğüs hizasında ,15 cm.geçmeyen aralıkta ,uc kısımlarını hafif yukarı meyilli,zihnimizi bir noktaya odaklamadan,çünkü insandan aldığı enerjiden etkilenebilir,)tutacağız. bir yapıtın olduğu yerde yönelecektir. o kısma dönerek tekrar tuttuğumuzda,çarpı yapar ve üçgen olan ön kısım direk noktaya bakar.istikametinde yürüdüğümüzde tam üzerine götürür ve boşluk verdiği şekli alır. şimdi ne yapmalıyız;
boşluk aldığımız yeri,bir kenarından başlayarak ,bitimine kadar yürüyerek işaretlemek gerekir.faraza D.B.yönünü kabul edelim. ikinci olarak,G. KUZEY,yönündede ayni işlemi tekrarlayarak ,üstten çapını (odamıdr mezarmıdır)almış olacağız. işlemimiz bittimi hayır;
ister mezar ,ister oda mezar mahzen türü olsun ;
boşluk aldığımız alanın dışından 4 tarafını geçeceğiz. bulduğumuz nokta oda ise ikincisine veya ara tüneline, mezarsa ,içten yapılan gizli bölmeleri varsa kaçırmayacağız.ağırlıklı olarak her türünde ,doğu batı yönü önemli olduğunu bileceğiz.ilerleyen saatlerde devam edeceğim inşaallah.

logo.png
Ustadım bu cubuklar baya karışık işler valla daha öncede hiç bilmediyîmiçin heralde zor geldi biraz ustadım bu cubuklar kadar etkili başka bi altarnatif alet varmı taniki yoksa ögrenecezz başka cagresi yokmu mucadele yoksa başarıda yok pek ustadım bu cubukları nasıl bulabilirim bu kanuda yardımcı olurmusumuzz

ikizceli

Vip Üye

bir toplantıya farzedelim
100 tane defineci davet edin
ve bir taraftanda 20 tane çubuk ustası davet edin
ilk soruyu definecilere sorun çubuğa inanıyormusunuz diye
gelecek olan cevap şu olacak.çubuk işini geç arkadaşım
diyecek.NEDENİşu bir çubukçunun bir senede 50 kişiyle
araziye çıkıp sıfır çekmesi bu 50 kişi 6ay sonra 200 kişi olacak
birtane veya üçbeş çubukçuyum diyen arkadaş
işin ustası çubukçunun becerilerine ve yeteneklerine gölge düşürür
aynı soruyu çubukçulara sorduğunuzda.çubukçuların tamamı inanıyorum diyecek
20 çubukçunun içinde 10 tanesi hava gazı almaya alışsada
yer öğrenmek için ve o definecinin yerini öğrenmek için
yirmi takla atan çubukçularda mevcut
zaten o mevcut olan kişilerde usta prefesyonel çubukçularında
ve çubuklarında adını çıkarmaya yetiyor.
CANTAR AMCA İLE kendi stemizde çubuk konusunda bildiklerimi
yazıyordum en ince ayrıntılarına kadar
konuyu izleyen 30 kişi içinden biri çıktı
bu palavralara karnımız tok dedi ben o günden bu güne
çubuk konusunda pek yazmıyordum
AMCANIN ricasını kıramadığım için bir kaç cümle yazdım
insanın bir kere hevesi kırıldığında ve aşağılandığında
herşey orda bitiyor ister istemez bitiyor
CANTAR AMCANIN söylemesi ayıp anasına kadar küfür işitti
amca suçlumuydu malesef değildi
amcayı çok iyi tanırım herkeze yardım edeceğim diye
gece gündüz stede nöbet tutardı
işte bizim şevkimizi her yönden kıran olaylardan sadece bir ikisi
CANTAR AMCA herseferinde steye yazı yazmam için beni iteklerdi
halada şimdi aynı ama geçmişten ders aldığım için.benzini idareli
harcıyorum
muhterem kardeşim ayni sıkıntıları zaman zaman hepimizin yaşaması senin düşüncelerini anlamamızı kolaylaştırıyor. o zaman hepimizin bırakmasımı gerekir. bizler tecübelerimizi umutla bekleyen insnlarımıza aktarmazsak nerden bu kadar açık ifadelerle doğuları öğrenebilirler.
ayrıca yöetim bu tür yaklaşımlara asla müsade edilmeyeceğini açıkça beyan etti. harbici kardeşim,çoknet ifadeler kullandı . görmeyenlerde bilsinlerki busitenin huzurunu arkadaşlarımızın bilgi alışını engelleyecek her türlü yaklaşıma izin verilmeyecektir. biz alanımızda herkesin örnek alacağı bir tarzda yolumuza devam edeceğiz inşaallah. herkesinde ,kırmadan incitmeden fikirlerinide özgürce beyan edeceği bir yapıdada olacağız. sağlıcakla.

ikizceli

Vip Üye

dayı kardeş hemen pes etmek nerden çıktı.kahvehane definecisi olacaksan hiç başlama.buraya deneyimlerini yazanlar acaba bu duruma gelmek için kaç yıllarını harcadılar düşündünmü. siz hazır bilginin tatbikindenmi kaçınıyorsunuz.azmin varsa kısa zamanda çok yol alırsın.hemde ummadığın derecede. yeterki sende tepki versin.
arkadaşlarımızın tarif ettiği türlerden hanisini tercih edersen ulaşması veya yapması hiç problem değil. biraz konuları araştır yeter. sağlıcakla sevgiyle.

Dayı

Kullanıcı

muhterem kardeşim ayni sıkıntıları zaman zaman hepimizin yaşaması senin düşüncelerini anlamamızı kolaylaştırıyor. o zaman hepimizin bırakmasımı gerekir. bizler tecübelerimizi umutla bekleyen insnlarımıza aktarmazsak nerden bu kadar açık ifadelerle doğuları öğrenebilirler.
ayrıca yöetim bu tür yaklaşımlara asla müsade edilmeyeceğini açıkça beyan etti. harbici kardeşim,çoknet ifadeler kullandı . görmeyenlerde bilsinlerki busitenin huzurunu arkadaşlarımızın bilgi alışını engelleyecek her türlü yaklaşıma izin verilmeyecektir. biz alanımızda herkesin örnek alacağı bir tarzda yolumuza devam edeceğiz inşaallah. herkesinde ,kırmadan incitmeden fikirlerinide özgürce beyan edeceği bir yapıdada olacağız. sağlıcakla.

Ustam ben yeri gelir bazı insanlara kendime innanmadıgım kadar inanırım geneldede hep insanlara inanirım ama karşımdakinin düşüncesini bilemem ben bu cubukların işe yaradını da inanıyorum bana bu cubukları nerden bulabiliri bu konuda yardımcı olurmusunuz bu arada hiçç ******** tafdiye etmediniz ustadım neden

ersan

Admin

merhaba Dayı usta buyun cubuk alikta yasrin ben bisey bulacam deye bisey yok bunu bilesin .ben 20 senedie bu cubuklarlan urasiyorum ta da biledim kim yerler var .
duymadin lar ve kufur kalmadi etraflardaki arkadaslardan ama yine de pes etmedim
o sindiki bana kufur eden adamlar yalvariyor gel bize biyerlere nokta yap deye
ama zamanionda dediklerini unutular onlari koymuyorlar guzunun unune.
buyle cubukcular er vakit azirlikli dursunlar buyle suzlere ben duymadiklarimi duydum yinede yaptimden sasmadim bilesin ki.