Harita | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Harita

adrenalin68

Kullanıcı
Malumunuz memleketin altı da üstüde tarihi eserlerle kaynıyor. Her topraktan çıkanda define ile ilgili olmayabilir. Tabi burda ustalarımız ın değerli yorumlarını es geçmemek lazım. Bu sadece bir ihtimal.
Urfa göbeklitepeyi bilirsiniz. Orda bir çabanın şüphelenipte oynadığı bir taşla birlikte baslayan kazılarda, Dünyanın ilk ibadethanesi ve yerleşik düzene geçen ilk insan topluluğuna ait buluntu ve taşlara islenmis bir çok tarihi eser Günyüzü yle yeniden buluştu. Gobeklitepe UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesinede alınmıştır.
Senin düşüncen nedir ustam bu taşla ilgili? Konunun evveliyatına da vakıfsınız. arka yüzdeki 3 oyma nedir sizce?

adrenalin68

Kullanıcı
Saygıdeğer Ustalarım, bu konuyu daha önce açmıştım ve harita olarak adlandırdığım mermer taşın iki yüzünün de fotoğraflarını sizlerle paylaşmıştım. Allah razı olsun, yorumlarınızı esirgemediniz. En çok katkıyı da İkizceli Abimden almıştım. İkizceli abim fotoğrafın piksel kalitesinin biraz düşük olduğunu söylemişti, birkaç gün önce o taşın yeniden fotoğraflarını çektik arkadaşın telefondan ve tekrardan yüklemek istedim. Bir faydası olur mu bilmem. Saygılarımla...

güncel

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
dere varsa derede üç adet kazan gölü varmı yada buraya yakın üç yığma yer diğer resimde iki kuyudan bahsetmiş

adrenalin68

Kullanıcı
dere varsa derede üç adet kazan gölü varmı yada buraya yakın üç yığma yer diğer resimde iki kuyudan bahsetmiş
çalkaya ustam dere var, lakin derede hiç incelemede bulunmadık. bu zaten yığmadan çıktı. üç tane yığma tümülüs, üçgen yapar vaziyette; hemen hemen mesafeler aynı, 60 metre gibi... çubuklarla biraz daha haşır neşir olan bir arkadaşımızın tespiti: hepsinde de aynı tip oda, üçüne de kuyudan giriş, üçünde de mesafe aynı, derinlik aynı. Düşüncelerini detaylıca anlatır ve gördüklerini benim görmemi de sağlayabilirsen, yani çizersen çok sevinirim.

wolf_52

Kullanıcı
çalkaya ustam dere var, lakin derede hiç incelemede bulunmadık. bu zaten yığmadan çıktı. üç tane yığma tümülüs, üçgen yapar vaziyette; hemen hemen mesafeler aynı, 60 metre gibi... çubuklarla biraz daha haşır neşir olan bir arkadaşımızın tespiti: hepsinde de aynı tip oda, üçüne de kuyudan giriş, üçünde de mesafe aynı, derinlik aynı. Düşüncelerini detaylıca anlatır ve gördüklerini benim görmemi de sağlayabilirsen, yani çizersen çok sevinirim.
bu 2 ci taşda yani su dalgası olan resim ve 3 adet oyma oartası nokdali işret dere sulu bir yerden bahseder ve bu dere de 3 tane kuyu olması gerek yada çevresinde bu 3 tümlüsun 2 si ufak 1 si büyük olsa gerek.. 2 ufağının ortasından geçen tünel dehliz tarzı girişi bulman icap eder genelde doğu yamcında giriş olur... sen suyun ordaki kuyuları bulman icap ediyor derye yönell... çünki tümülüs yapmak için su gerek bu yüzden muhakak su kenarlarına yakın bir yerde yaparlardı.. başlangıç nokdan su kenrından olsak şayet bu tümlüslara yakın 2 suyun bir leşdiği yer yada parelel akdığı nokda size yakınmı????? yerin orası...

wolf_52

Kullanıcı
bu derde düzlük olması gerek diyer düzlüklere ramen su burda kabarık tümsekli akarr... bu ip ucunu değerlendirr.. etraflıcana fotraflaa...

adrenalin68

Kullanıcı
bu derde düzlük olması gerek diyer düzlüklere ramen su burda kabarık tümsekli akarr... bu ip ucunu değerlendirr.. etraflıcana fotraflaa...
wolf ustam, dere var, dereyi hiç incelemedim. Üç tümülüs ve ortadaki tümülüs daha irice ve geniş. zaten o mermer harita da ortadakinden çıkma. derenin tümülüse mesafesi 100 metreden fazla hemen hemen. şimdi kuyuları tümülüste mi arayayım, derede mi? bu arada çubuk kullanan bir arkadaşım üç tümülüste de birer kuyu tespiti yaptı. toprak yığma, yani üzeri kapalı, bir birbuçuk metreden sonra kuyunun varlığı anlaşılır dedi. napalım dersin?

wolf_52

Kullanıcı
üç kuyuyu tesbit etdinzmi.. kuyu ların konumu nasıl duruşları aynı tümlüsün sıra dizlimnde uyyormu.. muhtmelen ortadakindendir girişi.. böyle fotraf olmayınca ezber olyor tahmin olyorr... dereyle tümlüsların dizlimi nasıl??? hiç olmasa sağlım bir kıroki çizz kardeşim sende boşuna uğraşmaa.. fotraflayıp kirokile yerii kii bizlerde nokda atşmız isbetli olsun... ve tümlüslar kıral mezrıdır ve açılması kesinlikle yasakdırr.. ama şunu belirtyim bu tip kaybolmayan yerlerde medniyetin sıtatüsü yüksek insanlarda bunların eteklerine güzel emreler bırkırlarr.. tevsiyem derede arşdırmayap ve bu tümlüsun güney ve güney batı kandınaa iyi bak gezz boş değil orlar yüzeyde.. artı derenin dirsek yapan yerlerii.. araşdırr az emekle hal olurr...buranın altından kalkamasınızz...

Üst Alt