Harita | Sayfa 5 | Define işaretleri ve anlamları

Harita

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
bunların bir tanesini bile çekmedinmi? göremedik.

çizdiğim yerlere dikkatli bakarak araziyi göz önüne getir. mavi kısım ,kırmızıyla belirlediğim yere göre düşük. bu kayanın üzerinde görülen şekilde, bir tarafı biraz yüksek bir tarafı düşükçe bir arazi yapısı,bunların biraz açığında varsa ,bulgular bunlara ait. ayrıca ikisinin yakınında çizdiğim gibi yerler olması lazım. hatırlayabiliyormusun. sağındaki birşeyler söylüyor.

adrenalin68

Kullanıcı
üç kuyuyu tesbit etdinzmi.. kuyu ların konumu nasıl duruşları aynı tümlüsün sıra dizlimnde uyyormu.. muhtmelen ortadakindendir girişi.. böyle fotraf olmayınca ezber olyor tahmin olyorr... dereyle tümlüsların dizlimi nasıl??? hiç olmasa sağlım bir kıroki çizz kardeşim sende boşuna uğraşmaa.. fotraflayıp kirokile yerii kii bizlerde nokda atşmız isbetli olsun... ve tümlüslar kıral mezrıdır ve açılması kesinlikle yasakdırr.. ama şunu belirtyim bu tip kaybolmayan yerlerde medniyetin sıtatüsü yüksek insanlarda bunların eteklerine güzel emreler bırkırlarr.. tevsiyem derede arşdırmayap ve bu tümlüsun güney ve güney batı kandınaa iyi bak gezz boş değil orlar yüzeyde.. artı derenin dirsek yapan yerlerii.. araşdırr az emekle hal olurr...buranın altından kalkamasınızz...

Ustam resimle aram pek iyi değildir ama yine değerli ustalarımızın değerlendirmeleri açısından birşeyler karalamaya çalıştım. umarım katkısı olur. Bu arada dereyle mesafe 100 metreden fazla, başka bir dereyle yakınlarda çakışma yok. tümülüslerin üzerinde bulunan odalar ve kuyular çubukla tespit edildi bir arkadaş tarafından. tabi ne kadar emin olunabilir bu durumdan bunu değerli ustalarımız bilecekler. Saygılarımla.

adrenalin68

Kullanıcı
bunların bir tanesini bile çekmedinmi? göremedik.

çizdiğim yerlere dikkatli bakarak araziyi göz önüne getir. mavi kısım ,kırmızıyla belirlediğim yere göre düşük. bu kayanın üzerinde görülen şekilde, bir tarafı biraz yüksek bir tarafı düşükçe bir arazi yapısı,bunların biraz açığında varsa ,bulgular bunlara ait. ayrıca ikisinin yakınında çizdiğim gibi yerler olması lazım. hatırlayabiliyormusun. sağındaki birşeyler söylüyor.
abi aşağıda bir betimleme yaptım, daha doğrusu yapmaya çalıştım. ortadaki tümüşüsün dereye doğru gelen kısmı, dereye doğru alçalarak giden kısım.

wolf_52

Kullanıcı
Ustam resimle aram pek iyi değildir ama yine değerli ustalarımızın değerlendirmeleri açısından birşeyler karalamaya çalıştım. umarım katkısı olur. Bu arada dereyle mesafe 100 metreden fazla, başka bir dereyle yakınlarda çakışma yok. tümülüslerin üzerinde bulunan odalar ve kuyular çubukla tespit edildi bir arkadaş tarafından. tabi ne kadar emin olunabilir bu durumdan bunu değerli ustalarımız bilecekler. Saygılarımla.

doğ kanadı dilmi burası .. addtması olmasın diye soruyorumm... girişler kuydAN .... ama deme gibii tuzaklı olma ihtimaleride çok yüksek ve riskli .. ah vah para etmez kardeşim.. kuyular doğru tesbit... batıda da kuyu tesbitini yaptınzmı bu sorma cvp verirsen ... lehine iyi olurr... yapmadıysanız muhakak yapmadan giitmee...

ikizceli

Kullanıcı
çaplarını bir yazmış olabilseydin. çiziminden çok şey anlaşılır hale geldi. kuyu dediğin kısımların derinliklerinide almışmıydınız. aklıma gelen kuyu denilen noktaların aslında girişler olduğu. ama kuyu tarzı değilde bir kaç metre derinlikte ve tünelinde başlangıç noktası diyelim. öyle olmalı. kişi ölümünden önce yaptırır ,vefatindan sonra odasına konur ve kapatılarak korumaya alınır. şimdi böyle bir yapı yapan insan normal yolundan değilde kuyudan odasına taşınması biraz garip olur.
olmaz da denemez ama hiç rastlamadım.
son olarak,odaya sadece bir yoldanmı geçiş var. baktınızmı. küçük olan yani yığma türleri hariç ,tümülüslerde iki tünel olmalı. bunuda zihninin bir köşesine kaydet. yolun düşerse yaklaşık olarak kuyu dediğin yerlerin tersi istikametini ,odanın o taraf cephesinden yatay olarak geçersen bulabilirsin. sağlıcakla.

wolf_52

Kullanıcı
düzeltiyorum tünelin ağzı olarak... sayın abim...:confused::p

adrenalin68

Kullanıcı

doğ kanadı dilmi burası .. addtması olmasın diye soruyorumm... girişler kuydAN .... ama deme gibii tuzaklı olma ihtimaleride çok yüksek ve riskli .. ah vah para etmez kardeşim.. kuyular doğru tesbit... batıda da kuyu tesbitini yaptınzmı bu sorma cvp verirsen ... lehine iyi olurr... yapmadıysanız muhakak yapmadan giitmee...
wolf ustam kuyu olarak tesbit yapılan noktalar hemen hemen kuzeybatı yönlerinde. ortada kalan tümülüste bir de güneydoğu istikametinde bir kuyu tespiti yaptı arkadaşımız, lakin oranın tünelinin kapalı olduğu bilgisini verdi.

adrenalin68

Kullanıcı
çaplarını bir yazmış olabilseydin. çiziminden çok şey anlaşılır hale geldi. kuyu dediğin kısımların derinliklerinide almışmıydınız. aklıma gelen kuyu denilen noktaların aslında girişler olduğu. ama kuyu tarzı değilde bir kaç metre derinlikte ve tünelinde başlangıç noktası diyelim. öyle olmalı. kişi ölümünden önce yaptırır ,vefatindan sonra odasına konur ve kapatılarak korumaya alınır. şimdi böyle bir yapı yapan insan normal yolundan değilde kuyudan odasına taşınması biraz garip olur.
olmaz da denemez ama hiç rastlamadım.
son olarak,odaya sadece bir yoldanmı geçiş var. baktınızmı. küçük olan yani yığma türleri hariç ,tümülüslerde iki tünel olmalı. bunuda zihninin bir köşesine kaydet. yolun düşerse yaklaşık olarak kuyu dediğin yerlerin tersi istikametini ,odanın o taraf cephesinden yatay olarak geçersen bulabilirsin. sağlıcakla.
İkizceli abim, kuyu diye düşündüğümüz yerlerin ( girişlerin ) taban derinliği 8m. ( çubukların verdiği bilgi ), kuyunun tabanından odanın sağ köşesinden, aynen resimlerde belirttiğim gibi giriş var; tünelden odaya girişin kapalı olduğu, yani bir kapı, taş, vs. gibi bir kapak olduğu bilgisini paylaştı tespit yapan arkadaşımız. Odaların ölçüleri de hemen hemen birbiriyle ölçüşmekte idi, ölçüleri tam hatırlayamıyorum, ancak 2,5'ye 3,5-4 falan gibi ölçüler. Şimdi burda beni düşündüren olay; üçünde de aynı yön, aynı oda, aynı kuyu ölçüleri, aynı derinliklerin olmasıdır. Kuyu derinlikleri 8 m. , oda derinlikleri 8 m.

ikizceli

Kullanıcı
çaplarını yazmamış olsan bile konu dahada anlaşılır hale geldi.
üst ortaya çıkarak bakıldığında ,tam kuzey batı desen kabul etmezdim. diğeride tam güney doğuya gelmez. kişinin tespitine bir iki detay hariç görmeden katılıyorum. onuda şöyle izah etmek isterim,
tünel boyu zaten kapalı olur. bir taş veya topraklamı olduğu bu sistemden anlaşılmaz. ancak duvar olursa üstten anlaşılabilir. odaların duvarına kadar tünel boyu kapalıdır. bunuda bilmeni isterim.
diğer yöndeki tünelde kapalıdır ama biri biraz daha odaya yakındır.
derinliğe gelince ,ben kuyu demiyor giriş olarak kabul ediyorum. arazinin düz olması ve kişilerin çok titiz olması hesabıyla günün şartları öyle gerektiriyordur, ulaşılmasını zorlaştırmak amacıyla yapılmış olabilir. yönlerinin ayni olmasınıda garip bulmamalısın. içlerinde yatanlar bile ayni yöne yatıyordur. ayni inanç ayni dönem. sağlıcakla.

adrenalin68

Kullanıcı
tünel
çaplarını yazmamış olsan bile konu dahada anlaşılır hale geldi.
üst ortaya çıkarak bakıldığında ,tam kuzey batı desen kabul etmezdim. diğeride tam güney doğuya gelmez. kişinin tespitine bir iki detay hariç görmeden katılıyorum. onuda şöyle izah etmek isterim,
tünel boyu zaten kapalı olur. bir taş veya topraklamı olduğu bu sistemden anlaşılmaz. ancak duvar olursa üstten anlaşılabilir. odaların duvarına kadar tünel boyu kapalıdır. bunuda bilmeni isterim.
diğer yöndeki tünelde kapalıdır ama biri biraz daha odaya yakındır.
derinliğe gelince ,ben kuyu demiyor giriş olarak kabul ediyorum. arazinin düz olması ve kişilerin çok titiz olması hesabıyla günün şartları öyle gerektiriyordur, ulaşılmasını zorlaştırmak amacıyla yapılmış olabilir. yönlerinin ayni olmasınıda garip bulmamalısın. içlerinde yatanlar bile ayni yöne yatıyordur. ayni inanç ayni dönem. sağlıcakla.
çaplarını yazdım abi bir önceki mesajımda ( 2,5 m ye 3,5-4 m. gibi)

Üst Alt