Bu Nedir Ustalarım ?kaplumbağa, kertenkele, kurbağa... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bu Nedir Ustalarım ?kaplumbağa, kertenkele, kurbağa...

wolf_52

Kullanıcı
Ustalarım burasi benim kendi yerim etraf verimli arazi, 50 mt yakın çevresinde bol miktarda su var. eski yerleşim yeri var.toprakta normal mezarlar var.araziler zamanla sürülmekten dolayi bazı mezarlar yüzeye yakın lakin ben burda mezar aramiyorum.ilk resimleri kaplumbağa benzettim ve son resimdeki taşın hemen dibinde havuz var suyu bu taşın dibinden çıkıyor.taştaki traşlanmalar ve tepeye doğru omega ya benzettigim yanında çukurluk olan şekil ve acemi olmama rağmen tuttuğum çubuklar beni bu taşa yönlendirdi. siz değerli ustaların yorumlarını bekliyorum.Allah hepinizden razi olsun.
ustalarımın dediklerine harfiyen katlıyorum.. bir kaç sualim olcak cvp verirsen çok iyi olcak.. burası eski rum yerleşimi... sanırm yakın civar köyüde ermni yerlşimidir.. muhtemlen.. burası nekra pol alanı. bu 1 . 2 cisi kerten kele didiğin bu nekrapolün anıt mezrıdır... rum defi leri.. derin olurlar.. bu ketten kele li oda mezarın bir kadme üstünde.. gen e bu tip oda mezarı olması gerek.. aile mezrıdır orası... ve o kaynın üstünde bu ranın hartası olması gerek...ve bu taş haritada bölgedeki önemli mezarıların konumlarını belirtir patika yol üzerinde betimlenmişdir... ve derenin dirsek yaptığı yerde yani suyun döndüğü yer keskin virajında hemn üstünde ufak bir tepecik olması gerek tekdir orası kubbe gibi dir toprağı farklıdır yığmadır... bu mezarlığı arkdan alınca yönün batı olsa gerek...düzne indiğin zamn solun da kalması gerek... ve bu mezarlığa giden patika yol varya tam 2 ye ayrıldığı yerde soldaki mezarlığa gidecekdir sağdakide harman yeri gibi düzdür oraya çıkar.. yaşlı ağaç yada dibek taşı yada faklı kay varmı.. birde değeirmen nerde derede olması gerek uzak değil şelalenin hemn aşasında... yazdıklarımın n e kadrı senin oraya uyuyor kardeşim. yazarsan iyi olur.. devamını ozamn yazcam .. sistem olrak san uyuyormu....not... düzdeki mezarlar fikir fukra mezarlarıdır en fazla göz ve dil parları çıkarr... fakir fukara rahat yatsin yeirnde...

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
cc215fc92523271a9163c223367e6433.jpg

Buradan boşluk almadım deme sakın:)

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
ustalarımın dediklerine harfiyen katlıyorum.. bir kaç sualim olcak cvp verirsen çok iyi olcak.. burası eski rum yerleşimi... sanırm yakın civar köyüde ermni yerlşimidir.. muhtemlen.. burası nekra pol alanı. bu 1 . 2 cisi kerten kele didiğin bu nekrapolün anıt mezrıdır... rum defi leri.. derin olurlar.. bu ketten kele li oda mezarın bir kadme üstünde.. gen e bu tip oda mezarı olması gerek.. aile mezrıdır orası... ve o kaynın üstünde bu ranın hartası olması gerek...ve bu taş haritada bölgedeki önemli mezarıların konumlarını belirtir patika yol üzerinde betimlenmişdir... ve derenin dirsek yaptığı yerde yani suyun döndüğü yer keskin virajında hemn üstünde ufak bir tepecik olması gerek tekdir orası kubbe gibi dir toprağı farklıdır yığmadır... bu mezarlığı arkdan alınca yönün batı olsa gerek...düzne indiğin zamn solun da kalması gerek... ve bu mezarlığa giden patika yol varya tam 2 ye ayrıldığı yerde soldaki mezarlığa gidecekdir sağdakide harman yeri gibi düzdür oraya çıkar.. yaşlı ağaç yada dibek taşı yada faklı kay varmı.. birde değeirmen nerde derede olması gerek uzak değil şelalenin hemn aşasında... yazdıklarımın n e kadrı senin oraya uyuyor kardeşim. yazarsan iyi olur.. devamını ozamn yazcam .. sistem olrak san uyuyormu....not... düzdeki mezarlar fikir fukra mezarlarıdır en fazla göz ve dil parları çıkarr... fakir fukara rahat yatsin yeirnde...
Ustam rum Ermeni hakkinda bi bilgim yok
üzerinde harita olabilir ben çocukken buralarda oynardik taşın üzerini tarla komşumuz toprak koymuş asma dikmış tabi kurumuş o zaman hatırlıyorum taşın üzerinde çukurluk kanallar vardı. resmin birinde arkadan çektim uzerinde toprak olan belli zaten evet arkam batiya geliyor Yakınlarda dere dirsek yapmıyor çatal yapıyor değirmen hakkında fikrim yok payına yollar kaybolmuş. Evet burasi 25000 mt kare nekropol yerleşim yeri. Yerleşim yerinin ve mezarları hepsi bir arada değil.aralıklı ve buralarda yaşlı ağaç olarak 8-10 tane kara dut ağacı var. ve hepsinin dibinde yiğit var bu ağaçlar çok eski çokça ceviz var. yakını da Köy olduğu için yerleşim yerlerinin taşları ev yaparken taşınmış tam tespit etmek zor.çalışırken topraktan çıkan iki mezar biliyorum mavi cam bilezik ve boncuk çıkmış çocuklara vermiş babam .birbaşkasinda 50 ye 100 cm dikdörtgen topraktan yapılmış bişey çıkmış muhtemelen kapak.bi kaç kişiden de duydum aynısını bunlardan kimlerin yaşadığını sizler bilirsiniz sanırım.ve burası iç Anadolunun güneyi toroslarda Akdeniz iç anadolu Akdeniz sınırı sanırım Buralarda kimlerin yaşadığını bilirsiniz ve benim diğer konularım da kiliseden falan bahsettigim yerlerde buranin 200 mt rakım düşük ve 2 km aşağısında doğuda oralarda değirmen falan var.ve mezardan cam bilezik çıktı dediğim yerin yakınlarında y ay önce arkadaş iş makinasiyla kanal kazarken küp çıkmış büyük içinde kül olan sanırım buda ölü külü işte böyle karışık bi yer Ustam daha bilmediğim neler var ki. bilir bide Yakınlarda yiğma bi yer yok.

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
BOŞLUK neden alamadın biliyormusun? gümüşler boşluk vermez. bakır alüminyum pirinç türünü kullan.
bir metrelik 6 veya 8 lik tek diş elektrik kablosu alsan ikiye bölerek büker çok kolayca elde edersin.
düşüncelerine katılıyorum. kablumbağa değil ama üç tane yerde b ir canlı betimlemesi yapılmış zaten yüzde yüz benzemesi gerekmiyor.
şöyle düşünelim,
aldığın tepki doğruysa, buraya kazık çakar gibi koymadılar. bir yeri belli bir çapta açarak koyuldu değilmi. bu nokta tamamen sıkıca doldurulmuş olsa bile,çubuklar bunu çok rahat verir.
çizime hiç gerek yok ,kayaların oyma olan kısmdan başlar üste uzanır. hem düşük seviyelerden birde üstlerinden geçersen zaten görürsün. sağlıcakla.
Abi dediğini çok kez farkettim bi yer hatta açılıp kapanan bi mezarını yerini çok net bi şekilde çıkardım.işte sıkıntı bu. burda üzüm bağım ve kiraz ağaçlarım var onları dikerken açılan çukurlar da kafa karıştıriyor.tam simetrik yada geniş çaplı boşluk aldın mi dersen Hayır malesef.bide boşluk bakmak için buraya her gittiğimde hava hafif rüzgarlı Ve kapaliydi bugün güneşliydi. Sadece

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Ustalarım bu 4 farklı taşın sıralanış şekli kaplumbagaya sırtınımızı dönünce sıralı 10 mt arayla ve son taş 40 -50 mt aşağıda.resimlerin bazılarıni yuklememisim Kaplumbağa kafasını hafif sola döndürmüş durumda.son 4 resme biraz daha dikkatli bakar misiniz göze çarpan bişey varmı taşta ?

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Resimlerden nokta atışı yapılma ihtimali yok mu ustalar

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
paşam kaya güzelce traşlanmış bir sığır görünümü verilmiş.

kayanın kendiyle işiniz yok. sedece çizdiğim yer odayı vermeye kafi. alttan 6. resimde öyle.
ortalama bir metre genişliğinde bir girişin tam başlangıcını bu görüntülerden vermek olanaksız.
tarif ettiğim şekilde ancak boşluk tespiti ile netleştirilmeli.

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Sa
paşam kaya güzelce traşlanmış bir sığır görünümü verilmiş.

kayanın kendiyle işiniz yok. sedece çizdiğim yer odayı vermeye kafi. alttan 6. resimde öyle.
ortalama bir metre genişliğinde bir girişin tam başlangıcını bu görüntülerden vermek olanaksız.
tarif ettiğim şekilde ancak boşluk tespiti ile netleştirilmeli.
Sağol abi foto atarken sıkıntı oldu.geniş açılı fotoları atamadim.ilerleyen zamanlarda tekrar atarım ben biraz daha boşluk bakayım.

Üst Alt