Uydudan Yer Bakma | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Uydudan Yer Bakma

KANAS_USTA

Admin
dostlar açıkçası bahsi geçen sistemle yer bakma meselesi hakkında bende de soru işaretleri vardı.
Çok sevdiğim değerli bir abim bu sistemle beni kırmayıp düz bir zemine bakmış çıktısını benimle paylaşmıştı.
bu yere ilgili şahıslar emfad getirmişler. arkadaşların daha evvel yanılgı ile kazdığı 3 tüneli sondaj kuyusuna inmeden söylemiş ve arkadaş ikna olmuş.
derken; daha evvel uydu sistemi ile belirlenip çıktısı alınan mal noktalarını birebir yakalamış emfad.
ben hayretler içinde kaldım.
dolayısıyla kullanılan sistem elbette uzaydaki uydularla iletişim kurmuyor kuramazda fakat filtreleme artık nasıl oluyorsa yakalıyor kanaatindeyim.
dikkat edilmesi gereken tek nokta; bakılacak yerin dümdüz yahut düze yakın olması.
bu durumda sapma minimum a iner ve verilen koordinatta sapma en az olur.
saygılar.

KANAS_USTA

Admin
yine bir başka anım;
kuyuların sayısını kayaya oyma olduğunu ağızlarının biçimsiz olduğunu derinliklerini ve ağız çaplarını
hangisinin dolgulu hangisinin boş olduğunu ara mesafelerini birebir bilmiştir.
yakınındaki kırılamayan horasan tabakanın oda oldugunu ve kuyudan odaya geçiş oldugunu da birebir tespit etmiştir.
yanı tum ayrıntılarını yeri goren bilen arkadaşlar onaylamış ve bir kez daha beni şaşırtmayı başarmıştır.
sorun bizde; biz defineciler yeri geliyor çoçuk kadar kafamız basmıyor .
yine diyorum egimsiz düzgün zemine bakılmalı.

daha bir kaç ornek sunabılırım ancak lazı uzatmaya gerek yok bunları teyit edilmiş bilgiler olduğu için yazmak ıstedım.

saygılar.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Bir arkadaşım ABD kökenli bir maden arama şirketinin ülkemizde ki grubunda çalışıyor. Adamlar değerli madeni nasıl tespit ediyor ise bunun için bir köyü boşaltıp, köylülere yeni bir modern yerleşim yeri yapıyorlar. Yapılan masrafı hesplamak bile zor. Bunlar rastgele iş yapmadığına göre demekki bir şekilde tespit edebiliyorlar hem de yerleşim yerinin altındaki kaynağı. Biz düşünürken yabancı şirketler talan ediyor memleket zenginliklerini demek ki bunu yapacak teknoloji mevcut.

leono

Kullanıcı
@aliömer bu konuaya son nokta konulamaz tam tersine zaman zaman daha alevlenir,

bu olaya şöyle yaklaşabiliriz kabaca tarif edecek olursak,
koordinat yalnızca konumdur, A-B sütunu, c-d gibi diğer dataları sondajlamada kullanılan datalar, çeşitli datalar kullanılmakta, yalnız ızgara referansı ile yada kod parçacıkları ile bu işlem yapılabilmekte,
kabaca tabir dedik: örnek: (ürün kimliği çamaşırsuyu, konum erciyes dağı) bir ürünün barkodu gibi düşünün,
çamaşırsuyundan 2 kapak harcadık, ne oldu ürün kimyası yine aynı ancak miktar ve ağırlık değişti,
peki ya çamaşırsuyuna tepkimeye yol açan bir madde katarsak ne olur? sonuçta yine çamaşırsuyu ama kudurdu taştı köpürdü,
erciyes dağını dozerler dağıtmış olsa yine koordinat değişmez z sütununda kullandığımız datalar değişir, misal 3 mt derinlikteki obje yok olur, fit değeri düşer,

arazinin düzlük yada engebesi birşey değiştirmez yalnızca yeni başlayan yorumcuya sıkıntı çıkarır,
aslen sağlıklı data gprs cihazları ile alınır tam yerinde birmüddet beklenerek data indirilir sonra işlenir,
biz pc başında gerek lansdat ve lidar olsun gerek diğer uydulardan data indirip işliyoruz haliyle bunun sapma yapması çok normal,
4 yılda bir ulusal haritalama sistemi güncellenmekte, dolayısı ile 5 yıl önceki dağın yapısı bu gününki ile birebir örtüşmez sapma olur,
haliyle uzaktan uzağa pc başından çalışınca bir konuma birçok farklı metodla işlem yapıp daire içine alabiliyoruz, buda sapmayı 2 mt ye kadar indirmemize olanak sağlıyor,

bi türlü bir araya gelip iştşare edemiyoruz, en son çare basit bir forum sitesi de ben kuracağım anlaşılan, define adı altında değil ama,
sondajforum gibi, böyle bir platform kurmaya ihtiyaç var çünkü yeni bilgisayar topladım ertesi gün bir program daha buldum onuda işlemci desteklemiyor,
koskoca memlekette tek başıma savaş verir gibiyim

A21MEDLi

Admin
Aliömer usta bu ise inanmiyor görunsede,onun toprakta gömülü kalan çelik şişi buldugumu unuttu herhalde :)

A21MEDLi

Admin
İsteyen inanir istemeyen inanmasın,bu işi güzel data ve filitreleme yapılırsa surferin bulamayacaği oda ve metal yoktur.tabii burda çıktıyı iyi analiz yapip yorumlamakta onemlidir.ben tunel vs.icin voxler kullanirim oda ve metal içinse surferi kullanırım.
Wtrk,Admin arkadaşları yalancılıkla suçlamayın bunu Aliveli ustayada yaptin.Admin arkadaşlarımız biribirinden degerli ve dürüstlüğünden ödün vermeyen kişilikli şahsiyetlerdir.Adminlerimiz hakkında birşey yazmadan önce 100 defa düşünün..

A21MEDLi

Admin
şöyle güzel bir örnek vereyim: televizyon var ...canlı yayında maç izleyebiliyoruz değil mi sahayı uzaktan görüyor muyuz? evet.. oyuncuları görüyor muyuz? evet bunlara müdahale edebiliyor muyuz? bu mantığa göre evet demek lazım... yani barselona--reel maçında baktım gol geliyor elimdeki çay bardağını bir fırlattım televizyona tam isabet messinin kafasına geldi.... demek gibi birşey anlatabiliyor muyum? google earth 3 yıl önce oranın fotosunu yüklemiş biz fotoğrafa bakıyoruz.. fotoğraftan o arazide define olduğunu gördüğünü söyleyene inanmakla anlattığım hikayeye inanmak aynı şey hatta daha zor.. olması gerekir..
Bu işin mantığıni bilmeyince,işte böylesi örnekleri çogaltabilirsiniz.

A21MEDLi

Admin
selamunaleykum,
bu konuyu ilk duyduğumda bende bazı ustalar gibi, olurmu ya mümkün değil böyle birşey dıye kendı kendıme yorum yaptım.
medli ustama kendi köyümde bulunan bir tünelin koordinatlarını attım, hem tecrübe etme hemde emin olmak için.
tünelin tam şeklini çizerek geri yolladı. yani tünelin nereden başlayıp nerede viraj aldığını çizip yollamış. tabiki hayret verici bir olay. nasıl bulup nasıl yapar fikrim yok.
lakin işi yapıyor.
Vayy bee :) tünelin şeklini ve başlangıcını biliyordun demmeki.aklimda kaldığı kadariyla orası çok muazzam yeraltı şehiriydi.

leono

Kullanıcı
kullandığın flitreleme sırasını yazabilirmizin adminim?
ben calcaustan sonra
grid filter: outgrid filter other nonlinear threshold değeri 1
grid filter: outgird filter other nonlinear median diferance değeri 900
sonra tekrar calcalus dan labcation
grid filter order2 derivative 3
grid filter order2 derivative 1
grid filter lover Qative ile çıktıyı açıyorum
enable hill sharing tikini kaldırıyorum gölgelemeyi kaldırır,
rows ve cols varsayılan 5 bırakıyorum,

Son düzenleme:

A21MEDLi

Admin
Surfere ne turlu degerleri girerseniz girin surfer illaki bi göruntü ve kordnat verir.mühim olan kendi gomdüğünuz metalin metalin kordinatini yakalamak için deneme yanilma yapın.bende deneme yanılma yoluyla bu işe ara ara 2-3 yılımı harcadım kusura bakmayın,saygılar